Öne Çıkanlar YERELGAZETE belediye özlem çelik urfanın fetö imamı esnaf

Şap hastalığına karşı  il müdürlüğünden uyarı!

Sığır, manda, koyun, keçi gibi çift tırnaklı hayvanlardavirüslerin neden olduğu bulaşıcı ve çok hızlı yayılan, aynı zamanda ekonomikkayıplara yol açan bir hastalıktır. Yüzde 100 bulaşıcı olması nedeniyle genişhayvan kitlelerini etkiler. Ağır vakalarda tırnak düşmesi, buzağı ve kuzulardaölüm görülebilir. Hastalık; süt, et ve iş verimini düşürerek büyük ekonomikkayıplara yol açar. Şap hastalığı, koruyucu olarak yapılan aşı ileengellenebilir bir hastalıktır. En etkili mücadele, hastalık görülmeden öncetedbir almak, yani hayvanları aşılatmaktır.

Ülkemizde şap hastalığı ile mücadele çalışmaları bakanlıktarafından yürütülmektedir. Hastalıkla mücadelenin en önemli ayağını aşılamafaaliyetleri oluşturmaktadır. Şap hastalığına karşı her yıl olduğu gibi bu yılda ilkbahar ve sonbahar aşılama kampanyası ile büyükbaş hayvanlara iki kez,küçükbaş hayvanlara ise bir kez aşı uygulanmaktadır. İlkbahar döneminde (15Şubat - 30 Nisan) il genelinde 318,791 büyükbaş hayvanın aşılanmasıhedeflenmektedir. Küçükbaş hayvanların, aşılama programında olmamasından dolayıisteyen yetiştiricilerin özel veteriner hekimlerden istifade etmelerigerekmektedir.

İlimizde "Şap Hastalığı ile Mücadele Seferberliği veToplu Aşılama kampanyası" 15 Şubat itibariyle başladı. Şanlıurfa İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı "Bilindiği gibi şap;sığır, manda, koyun, keçi gibi çift toynaklı hayvanlarda görülen ve halkarasında tabak veya dabak olarak bilinen viral bir hastalıktır. Buhastalık;  evcil veya yabani tüm çifttırnaklı hayvanlarda görülebilen, kronik durumlarda zayıf ve yavru hayvanlardaölüme sebebiyet veren, genellikle et, süt ve iş gücü kaybına sebep olmaktadırve öldürücü olmamakla birlikte sürü içerisinde veya bölgede hızla yayılır.Hastalık yüzde 100 bulaşıcı olması nedeniyle geniş hayvan kitlelerini etkiler.Bundan dolayı da Bakanlığımızca ihbarı mecburi hastalıklar arasında yeralmaktadır” dedi.

YÜZDE 80’LERE VARAN ÖLÜM VAKALARI ORTAYA ÇIKABİLİR

Aşının yapılmaması durumunda ortaya çıkacak olanları dilegetiren Çakmaklı şunları ifade etti: “Aşı yapılmadığı takdirde muhtemel bir şaphastalığında;

•  Süt veriminde% 15, et veriminde % 10 oranında düşüş,

•  Gebehayvanların yavru atması,

•  Buzağı vekuzularda % 80’lere varan ölüm vakaları,

•  Canlı hayvanhareketleri ile hayvansal ürün ticaretinin durdurulması,

•  Azımsanmayacakmiktarda tedavi giderleri,

•  Tedaviedilmediğinde hayvanlarda ölüm görülür.

Bu nedenle ilimiz genelinde aşılama programına alınanişletmelerdeki tüm hayvanlar İl ve İlçe Müdürlüklerimiz bünyesinde oluşturulanekiplerce tek tek aşılanacak ve aşılama VETBİS sisteminde kayıt altınaalınacaktır.

Aşının tek başına şap hastalığını önleyemeyeceği bununyanında hayvan hareketlerinin kontrol edilmesi, dışardan alınan bir hayvanıngetirilip işletmeye sokulmaması, 10-15 gün başka bir bölmede karantina altındatutularak işletmeye dahil edilmesi uygundur. 

Aşılama kampanyasında istenilen başarının sağlanması,ekonomik kayıpların en aza indirilmesi ve yetiştiricilerimizin önümüzdekidönemde herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için, yetiştiricilerimiz vemuhtarlarımızın aşılama için gelen ekiplerimize yardımcı olarak tüm hayvanlarınaşılanması hususunda gereken hassasiyeti göstermelerini önemle rica ederim.”(HABER MERKEZİ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6