Öne Çıkanlar çocuk eğitim arsa icradan satılık daire abdulaziz kutluay

Urfa'dan ses geldi: Artık yeter!

Şanlıurfa Tabip Odası, Gaziantep’te 7 yıl önce bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslanölüm yıl dönümünde andı.

Şanlıurfa Tabip Odası tarafından Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir basın açıklaması düzenlendi. Hastane önünde düzenlenen açıklama, Arslan'ın 1 dakikalık saygı duruşunda anılmasıyla başladı.

 


Son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınayan Tabip Odası, Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli yasanın çıkarılması talebinde bulundu. Açıklamayı oda adına Tabip Odası Genel Sekreteri Osman Yüksekyayla yaptı.

Yüksekyayla şu ifadeleri kullandı:

'GÖZ GÖRE GÖRE ÖLDÜRÜLDÜ'

"Dr. Ersin Arslan 17 Nisan 2012 günü ameliyattan çıkıp geldiğinde vahşice bıçaklanarak öldürüldüğünde Türk Tabipleri Birliği olarak "Hiç kimse bu cinayeti 'cehalet'le, 'tepki'yle, 'münferit' olayIa açıklamaya kalkmasın. Taammüden öldürüldü Dr. Ersin Arslan. Göz göre göre öldürüldü. Yıllardır, sağlık ortamının vahşi bir şiddet ortamına dönüştüğünü, sürekli olarak saldırıya uğradığımızı, hekimlere-sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artık dayanılmaz boyutlara geldiğini, can güvenliğimizin olmadığını söyledik, söylüyoruz. Durumun vahametini kavrayıp tedbir alması gereken yetkililer ise kulaklarını tıkadılar, gözlerini yumdular, olan biteni seyretmekle yetindiler. Aradan yedi yıl geçti. TTB'nin tüm çabalarına, katkılarına rağmen sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik ciddi bir adım atılmadı. Ve bu nedenle Dr. Kamil Furtun, Dr. Aynur Dağdemir ve Dr. Fikret Hacıosman görevleri başında öldürüldüler; sağlık kurumlan basıldı, kimimiz onlarca hasta yakınının saldırısına maruz kalıp yoğun bakımlara düştü, binlerce meslektaşımız ciddi saldırılara maruz kaldı, birçoğu ölümden kıl payı döndü. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında bir meslektaşımız çalıştığı hastanede saldırıya uğrayıp kafasında parke taşı kırıldığında bütün tabip odaları ile birlikte Şanlıurfa'dan tüm hekimlere seslendik; 'TTB'nin aklı, yüreği ve gözü hekimlerin üzerindedir. Onlara yönelen şiddet hekimlik ve insanlık değerlerine yönelmiştir. Bunu kesinlikle kabul etmeyeceğiz ve sağlık alanındaki şiddeti durdurana kadar mücadelemize devam edeceğiz!' Dr. Fikret Hacıosman'ın İstanbul'da görevi başında öldürülmesinden sonra (bir kez daha) Meclis'e gönderilen ve kamuoyuna Sağlıkta Şiddet Yasası olarak ilan edilen düzenlemenin ise samimiyetten uzak bir göz boyama manevrası olduğunu, hiçbir işe yaramayacağını açıkladık ve illerde bir hafta boyunca tuttuğumuz nöbetlerle tepkimiz ortaya koyduk."
 
'GÖRMEDİK, DUYMADIK, BİLMİYORUZ TAKTİĞİ UYGULANDI'

Gerekli yerlere müracaat ettiklerini ancak herhangi bir gelişme yaşanmadığını kaydeden Yüksekyayla, "TTB olarak sağlıkta şiddetin geldiği noktanın dayanılmaz ağırlığını her seferinde TBMM'ye, Sağlık Bakanlığı'na ısrarla İlettik ve sağlıkta şiddeti sona erdirecek önlemlerin alınmasını istedik. Ancak, başta konunun birincil derecede muhatabı Sağlık Bakanlığı olmak üzere siyasi yetkililer 'Görmedik, Duymadık, Bilmiyoruz!' taktiğiyle hekimlerin taleplerine kulaklarını tıkadılar. Bildiğiniz gibi ilimizde de şiddet giderek artan bir hal almakta ve Uria maalesef ülke gündeminde de sağlık camiasında da devamlı şiddetle anılan bir il durumuna gelmiştir. Son olarak 2 gün öce Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde perinataloji uzamanı olarak görev yapan Dr.Fedi Ercan Kadın doğum polikliniğinde eşiyle birlikte içeri alınmadığı için olay çıkaran bir kendini bilmezin saldırısına uğramış ve başından yaralanmıştır. Tüm bu yaşananlara  'Artık yeter!' diyoruz. Bizi sağlıkta dayanılmaz hale gelen bu şiddete karşı kendi başımızın çaresine bakmak, kendi savunma önlemlerimizi almak zorunda bırakmayın. Dr. Ersin Arslan'ın ölüm günü olan 17 Nisan 'Sağlıkta Şiddete Karşı Mücâdele Günü' olarak ilan edilsin ve TTB'nin hazırlayıp Meclis'leki bütün siyasi partilere sunduğu Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası derhal çıkarılsın!" diyerek sözlerine son verdi.


Özlem DİKMEN/İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.