Öne Çıkanlar çocuk MİLLET eğitim arsa icradan satılık daire

Urfa için tehlike çanları! Yeni bir 'salgın'

Türk Tabipleri Birliği Şanlıurfa Tabip Odası, hem 14 Mart Tıp Bayramı hem de kentte yaşanan sağlık sorunları nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Tabip Odası'nda düzenlenen açıklamaya, Tabip Odası Başkanı Dr. Ömer Melik, Dr. Osman Yüksekyayla, Dr. Mustafa Kamik ve üyeler katıldı

Oda adına açıklama yapan Melik, 14 Mart Tıp Bayramının 100. yılı nedeniyle çeşitli programlar düzenleyeceklerini söyleyerek, kentte yaşanana sorunlara değindi.


'AİLE SAĞLIĞI ÇALIŞANI YOK!'

Kentte sağlık sorunlarının başında Aile Sağlık çalışanlarının yeterli olmaması olduğunu söyleyen Dr. Ömer Melik, "14 Mart Tıp Bayramının 100. Yılında meslektaşlarımızın ve diğer sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutluyoruz. Gerek hekimler ve sağlık çalışanlarının ekonomik, özlük, demokratik haklarının giderek daha da kötüleşmesi gerekse de sağlık göstergelerinin sonuçlar, açışından değerlendirildiğinde toplumun sağlık hakkının da giderek bozulduğu bir süreci yaşamaktayız. Hekimler açısından genel olarak hasta sayısının fazla olması, fazla mesai, nöbetler, emekliliğe yansımayan ve her geçen gün eriyen ücretler, hemen her gün yaşanan sağlıkta şiddet olayları ve hatta meslektaşlarımızın öldürülmesine varan vakalar giderek artış göstermektedir. Aile hekimlerinin asıl amacı koruyucu hekimlik iken, Aile hekimleri; her geçen gün artan iş yükü ve angaryalar, sanal ve bina altı sağlıksız ASM'ler, enflasyon karşısında eriyen cari ödeme ve maaşlar gibi sorunlarla boğuşmaktadır. İlimizde birçok birimde Aile Sağlığı çalışanı bulunmamaktadır. Bu durum koruyucu hizmetlerin aksamasına sebep olmaktadır" ifadelerini kullandı.

'HEKİMLER; İŞ YÜKÜ VE ŞİDDETLE KARŞI KARŞIYA'

Hekimlerin eşit ücrete tabi tutulmamasını ve hastaneler tarafından kesilen cezalararın yersiz olduğunu kaydeden Melik , "Uzman Hekimlerin bir kısmının 4924 bir kısmının 657 kadrosunda bulunması ve iki kadro arasında ciddi gelir farkı olmasını açıklayabilmek mümkün değildir. Performans sistemi adı altında tamamen niceliğe bakılarak döner sermaye hesaplanması hekimler arası iş barışını bozmakta, hekimler ciddi iş yükü altında ezilmekte ve bu iş yükü sonucunda devamlı şiddet ortamıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bazı uzmanlık branşlarının Urfa'da olmaması nedeniyle vatandaşlar devamlı başka şehirlere gitmek zorunda kalmaktadır. İlimizde bir anda birçok özel hastanenin SGK sözleşmesi iptal edilmiş olup bir kısmının daha sonra SGK anlaşması yapılırken bir kısmı ise hala nedeni belli olmayan sebeplerden dolayı SGK sözleşmeleri yenilenmemiştir. Kamuoyuna ve meslek örgütlerine bu konuda herhangi bir bilgi verilmemektedir. Bu hastaneler yerli sermaye ile kurulan hastanelerdir. İki yıldan uzun süredir kapalı olan milyon dolarlık yatırımlar çürümeye terk edilmiştir. Sudan sebeplerle hekimlere ve hastanelere uçuk cezalar yazılmakta nedenini kimsenin bilemediği bedeller ödetilmektedir" diye konuştu.

ŞANLIURFA BU İKİ ORANDA DA BİRİNCİ: DOĞUM VE ÖLÜM!

Şanlıurfa'da ölüm ve doğum oranının Türkiye geneline göre çok yüksek olduğunu aktaran Melik, "Aile hekimi başına düşen nüfus 3 bin 304 ile Türkiye ortalamasının üstündedir. Bebek ölüm hızı ilimizde 1000 canlı doğumda 14.4 iken Türkiye ortalaması 9.1'dir. Anne ölüm hızı maalesef Türkiye ortalamasının iki katıdır. İlimizde bu oran 31.17 olup, anne ölümünün en yüksek olduğu ildir. Doğurganlık oranı ise Türkiye'de 2.07 iken ilimizde 4.29'dur. Doğurganlık oranının da en yüksek olduğu il Şanlıurfa" sözlerine yer verdi

'MÜLTECİ SORUNU, SAĞLIK SORUNUNU DOĞURDU'

Türkiye'nin en fazla mülteci barındıran kenti olması sebebiyle sağlık sorunlarını da artığını belirten Melik, "Türkiye genelinde var olan mülteci sorunu ilimizde çok daha fazla kendini göstermekte olup en yüksek mülteci nüfusu olan illerden birisi Şanlıurfa'dır. Resmi rakamlara göre ilimizdeki mülteci sayısı 452.534 olup, il nüfusuna oranı %22.23'dür. Bu rakamın çok daha yüksek olduğu gerçektir. Mülteci politikalarının yanlış yönetilmesi ve yeteri kadar planlama yapılmamasının çok daha büyük sorunlara yol açabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sorunlardan biri de salgın hastalıklardır.

TEKRAR GÜNDEMDE: KIZAMIK!

Son günlerde Şanlıurfa'da 'kızamık' sorununun baş göstermeye başladığını açıklayan Melik, yetkililerin gerekli çalışmalar yapması gerektiğini söyleyerek sözlerine son verdi: "Bölgemizde kızamık salgını baş göstermiştir. Bunun ana nedeni giderek artan aşı retleri ve ülkeye alınan mültecilerin yeterli ve koordineli sağlık kontrolünden geçmemesi ile birlikte aşı konusunda gerekli hassasiyetlerin yerine getirilmemesidir. Şehirdeki mülki amirler ve milletvekilleri, hekim açığı ve şehrin diğer sağlık sorunlarına çözüm bulma noktasında daha fazla sorumluluk almalıdır. Geç kalınmış olmasına rağmen Üniversite; Halk Sağlığı hocaları, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ile birlikte bulaşıcı hastalıklara karşı mücadele yol haritası çıkarılmalıdır."
 

İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
duayen 3 yıl önce

9 -4 bucuk arasın dahi çalışamıyorsunuz dr lar
en basit hastalığı dahi teşhis tedavi edemiyorsunuz
yakınlar tanıdıklar olunca diğerlerinin önüne geçirip tedavi ediyorsunuz
olmucak tahlil ilaç veriyorsunuz
sağlık ticareti dahi yapamıyorsunuz
sağlığımız sağlıksız kişilere emanet urfada