Urfalı yazar ve gazeteciler ilk defa Sayın Nihat Çiftçi ile bir araya geldi. Sayın Çiftçi’nin Urfa’nın sorunlarıyla ilgili yazarların düşüncelerini ve eleştirilerini dinleyerek çözümler araması takdire şayan bir adımdır. Farklı düşüncelerden oluşan, Urfa’nın düşünce üreten beyinlerinden istifa etmesi ve sorunlarını dinlemesi önemlidir.

Belki bir ilk olması nedeniyle gördüğüm bazı eksikleri dile getirmek istiyorum.

Öncelikle yazar ve gazetecilere gündeme dair detaylı bir ön açıklama yapılsaydı yazar ve gazeteciler daha hazırlıklı toplantıya gelirlerdi. Böylece daha verimli geçerdi. Yazar ve gazetecilerin çoğu sessiz kalmayı tercih etti. Soracak soruları mı yoktu? Yoksa soru sormayı mı gerekli görmediler anlamadım. Böyle bir fırsat oluşmuşken yaşadıkları şehre dair fikirlerini dile getirmeleri Sayın Çiftçi ve diğer yazar, gazeteciler için faydalı olurdu.

Sayın Çiftçi’den önce UYGAD (Uluslar arası yazar ve gazeteciler derneği) başkanı ve Türkiye yazarlar birliği başkanı kısa bir konuşma yapmakla yetindiler. Yazar ve gazetecileri temsil eden iki dernek başkanın konuşması maalesef suya sabuna dokunmayan diplomatik ifadelerden ibaret kaldı. Sadece selamla ile yetindiler. Hâlbuki Urfa’ya ve yazarların sorunlarına dair projelerini dinlemeyi çok isterdim. Daha önceki çalışmalarına dair kısa bilgiler verebilirlerdi. Geleceğe dair projelerini tanıtabilirlerdi. Başlarında bulundukları kurumların misyonunu açıklayabilirlerdi. Varsa sorunlarını Sayın Çiftçi’ye dile getirip, çözüm talebinde bulunabilirlerdi. Ancak hiçbir şey anlatmadılar. Kendi adıma üzüldüm. Kendi köşemde beş farklı yazı ile Urfalı yazarlara dair düşünce ve eleştirilerimi paylaştım. Urfalı yazarların sıkıntılarının çözümlerine dair kısa değinilerde bulundum ama iki başkan sanki hiçbir sıkıntı ve sorun yokmuş gibi davranmayı tercih etti. Sadece Sayın Mehmet Sarmış, benim on yıl önce söylediklerim yeni yapılıyor, demekle yetindi. Doğrusu on yıl önce ne demiş, bugün neler yapılmış dinlemek isterdim. Ve Sarmış’ın ileri görüşlülüğünden istifade etmeyi isterdim ki şöyle, bugün gördüğü sorunları dile getirmesi ve çözümler sunması Sayın Çiftçi başta olmak üzere herkes istifade edebilirdi.

Fırsat olsaydı iki başkana sormak isterdim, Urfa’da neden bir edebiyat dergisi yok, diye. Yanı başımızda Antep’te, K.maraş’ta, Malatya’da ve Kayseri’de var, ama Urfa’da yok. Neden bir edebiyat dergisi için çalışma yapılmıyor?

Kültür sanattan, resimden, müzikten çok bahsedildi. Ama çocuklarımızın bu konulara dair geleceğine kimse değinmedi. Ressamlar mekân istedi, müze istedi. Ama kimse ressam nasıl yetiştiririz demedi. Kimse müzisyen nasıl yetiştireceğiz, diye sormadı. Ama hangi partinin hangi ilçe için ne yaptığını sormayı ihmal etmediler.

Okumadan bahsedildi ama gençler, hatta bazı gazetecilerin neden kitap okumadığına kimse değinmedi. Gençlerimize kitapları nasıl sevdiririz diye kimse açıklama da yapmadı. Ama neden isot festivali yapılıyor da başka festival yapılmıyor üzerinde daha çok duruldu…

Son olarak Sayın Çiftçi’nin sağduyulu ve olaylara bakışındaki farklılığı hoşuma gitti. Ancak Sayın Çiftçi’nin ‘KURAL’ sözcüğüne yüklediği anlamını biraz daha açmasını ve tartışma konusu etmesini isterdim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.