Şanlıurfa halkı, içlerinde AK Parti seçmeni de dahil belediyelerde bazı olan-bitenlerle ilgili ciddi anlamda rahatsız. Bugün seçim olsa yine partilerinin adayına oy verecek olan çoğu AK Parti’li, yüksek sesle dillendiremese de partili, belediyelerine yönelik dost meclislerinde eleştiri yapmaktan geri durmuyor.

Siyasi ömrü artık pamuk ipliğine bağlı denecek kadar zayıf olan AK Parti’nin, bu eleştirileri dikkate almaması halinde İstanbul, Ankara ve Antalya gibi illerde aldığı sonucu bir sonraki ilk seçimde ülke genelinde alması muhtemel.

***

2014 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nde konuşma yapan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da beğenilen ve alkış alan Edebiyatçı Alev Alatlı, ülkeyi idare edenlere dönüm noktası sayılabilecek adeta tarihi bir ders vermişti.

Alatlı, “Her yasal hak helal değildir” başlıklı konuşmasında “Helalleşmek, mahkemede dava kazanmaktan daha üstün olmalıdır. Çünkü her yasal hak helal değildir ve olamaz.” demiş ve konuşmasının omurgasını bu temelde oluşturmuştu.

İşte belediyelere yönelik yapılan eleştirilere bakıldığında da çoğu yapılan iş yasal ama ne ahlaki ne etik ne de helal.  Evet yapılanlar yasal kılıfa büründürülüyor ama Alev Alatlı’nın dediği gibi helal değil.

Örneğin, 200 bin liraya yapılması gereken bir iş ihaleye çıkarılması gerekirken ikiye bölünerek kendilerine yakın olanlara doğrudan teminle veriliyor. Bakıldığında yasal ama helal değil.

Örnekleri çoğaltmak mümkün…

Belediye başkanlarına istisnai kadrodan memur alımı yapmaları için 6 ayda bir verilen özel kalem müdürlüğü hakkı var. Kim alınırsa alınsın yasal kılıfı hazır ama bu hak adeta siyasi rüşvet çarkına dönüştürülmüş. Özellikle seçim sürecinde bu makam, rüşvet niteliğinde dağıtılıyor.

Normalde başkanların işini kolaylaştıracak ve kamuya yararlı olacak kişiler alınması gerekirken çoğu zaman bu makama uğramayanlar “özel kalem müdürü” gösterilip ayda yaklaşık 4 bin 500 lira maaş peşkeş çekiliyor. Bu da yasal ama helal değil.

Partinin kadın veya gençlik kolları başkanları ile bazı teşkilat yöneticilerine belediyelerden maaş bağlanıyor. Aslında yasal değil ama kılıfı uyduruluyor. Dolayısıyla yasal olsa bile haram.

Bazı küçük ilçe belediyelerinde ihale yapılıp karşılığında işin teslim edilmesi istenmiyor. Onun yerine fatura kesilip, KDV’sini ödedikten sonra yapılması gereken işin parası cebe atılıyor.

Meclis üyeleri iş takipçiliği yapıyor. Birilerinin imar veya çeşitli işini takip edip meclisten geçmesini sağlıyor. Yasal açıdan sıkıntı yok ama haram.

Parti teşkilatlarının çeşitli masrafları karşılanıyor. Yasal kılıf bulunuyor ama helal değil.   

Alev Alatlı’nın bahsettiği yasal ama helal olmayan işler bunların yanında daha temiz kalıyor.

***

Kimse farkında değilmiş yapılan yolsuzluklar, kayırmacılıklar, usulsüzlükler yasal kılıflara büründürülmüş olsa bile, müfettişler fark etmese bile, yeni gelen başkanları bunları orta yere döküp deşifre etmese bile halk da biliyor, Allah da biliyor.

Bunlar insanların belediyelere olan güvenini sarsıyor. İnşallah yeni belediye başkanları bu hususlara dikkat eder ve böylelikle hem kendilerine hem de partilerine zarar vermez. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.