Şanlıurfa'daçeşit çeşit yayıncılığa tanık olduk bugüne kadar.

En ilginciyayına girdikten sonra karşılaştığı sıkıntılar veya daha çok para kazanma hırsıolanların şantaja başlamasıydı. Son zamanlarda ilginçlikte ve pervasızlıkta dahada ileri gidilerek şantaj için yayın işletmelerinin açılması oldu.

KamuHastaneler Birliği Genel Sekreterliğinin, bugüne kadar rüşvet ve yolsuzluklarlahastane hizmetleri alanında büyümüş bir şirketin rantını kesmesi üzerine,Şanlıurfa olarak "nur topu" gibi bir internet sitesine ve televizyonadaha sahip olduk. Dediğim gibi eskiden açıldıktan sonra şantaja başlanırdışimdi şantaj için açılıyor.  

Ve bunlarınhaber yazma yeteneği olmadığı için oradan buradan hastane yetkileri hakkındahaber bularak manipule edip yayınlıyorlar. Üstelik iftira dolu haberleri yapıp,üzerlerine gidildiğinde de hemen geri çekiyor. Geçen Kasım ayında eski doğumhastanesinde nöbet tutmadıkları halde nöbet tutmuş gibi göstererek aylıktahmini 60 bin lira devleti dolandıranları yazmıştık. Hemşirenin yeni görevyaptığı Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Faruk Günak da bukonunun üzerine gitmiş, dolandırıcılıkta başı çeken hemşireyi açığa almıştı.Şantajcı site de bu haberimizi çalarak, miktarın milyonları bulduğunu ve bununyetkililerce FETÖ'ye aktarıldığını yazmıştı. Külliyen yalandı.

ŞanlıurfaEğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimi de olan Sağlık-Sen Başkanı Faruk Günak,sendika başkanı olarak şantajcı sitenin bu haberini yalanlayan tekzip metniyayınlamıştı. Sahibinin bizimle büyük oranda ortak paydası olduğuna inandığımBalıklıgöl sitesi de rekabetin verdiği hırsla olsa gerek, şantajcı sitenindeğil de bizim haber başlığımızı yayınlayarak "O hemşire haberiyalanlandı" şeklinde başlıkla tekzip metnini yayınlamıştı. Belki de birçokkişi gibi onlar da şantajcı sitenin böyle alçak bir haber yaptığındanhabersizlerdi onun için bizim yalanlandığımızı düşündüler.

MustafaÇadırcı'nın "pislik gazetecilik" çıkışında da benzer durum oldu. Tekfark Çadırcı, isim vermeden çatarken şantajcı siteye çatıyormuş. Bize değil. Urfa'da değilim. MustafaÇadırcı'nın Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi İbrahimHalil Hüdaverdi Keşküş'ü haber kuşağına konuk alıp "gazetecilik"dersi verdiği video elime geçti. Bana yollayanlar da benim gibi bize çattığınıdüşünmüştü haklı olarak. Delirdim izleyince. Bize göre haberde sadece birdetayı yanlış vermişiz. "Neden başhekim işini gücünü bırakıp canlı yayındahabere çıkıyor", "neden Mustafa Çadırcı ağzına geleni söylüyor","neden ortada hayatını kaybeden insan konuşulmuyor" şeklinde sorularbeynimi parçalarcasına tekrarlanıp durdu.

Bizieleştirecek gazetecinin bizden çok daha ağır bedeller ödemiş olması lazımdı,hemen hemen her hafta başka bir rant çevresi ile mücadele veriyor olmasılazımdı, onlarca, yüzlerce mağdurun duasını almak için canından vazgeçmişolması lazımdı. Bunları bizden daha fazla yapana saygım var. Ve istediği kadarbizi beğenmeme, eleştirme hakkı vardı. Başhekimi yine haksız buldum. Tanımam,etmem ama buna rağmen haberciliğin gereği olarak defalarca hastanede yapılangüzel sağlık hizmetleri haberini vermişiz, ne oluyor bu adama diye adetadelirdim. 

Ben dekalktım gecenin bir vaktinde zehir zemberek bir tweet attım. Sabah erkendenFaruk Bayuk aradı ve Çadırcı'nın kastının o şantajcı site olduğunu kastetti.Faruk benim 35 yıllık dostum. Bugüne kadar bana hiç bir yanlışını görmedim.Hatta çoğu zaman beni benden çok düşünüp nasihat bile etmiştir bana. ÜzüldümMustafa Çadırcı'ya yönelik öyle ağır sözler yazdığım için. Sonra MustafaÇadırcı'nın SMS'i ve Whatsapp'tan mesajlarını gördüm uzunca yazmış ve bananasıl değer verdiğini anlatmış. Kastının biz olmadığına zerre şüphem kalmadı.Kırgınlığım gitmedi ama mahcup da oldum, cevap veremedim onun için.  Belki o da kırgın olduğu için aramak yerinemesaj atmıştı.

Korkakbürokratların bedelini biz birbirimize düşerek, dostluklarımızı yıprataraködüyoruz. Kardeşim sana yanlışı yapan hangi siteyse, suçüstü yakalamışsın, sanaiftira atmış ve tekzip yollamışsın. Tüm basına bu tekzip metnini servis ederken,niye sana şantaj yapan sitenin adını yazmazsın. Sonra herkesin aklına bizgeliyoruz. Asla affetmeyeceğim böyle bürokratları. Faruk Günak'a da bu anlamdahakkımı helal etmiyorum. O Keşküş'ten daha haksız bu konuda. Her ne kadar birkastımızın olmadığı anlaşılsa da merdiven boşluğu yerine asansör boşluğudemişiz haberde (İki haber kaynağımız, ikisi de merdiven boşluğunu asansörboşluğu şeklinde nitelendirdiği için bu hata ortaya çıktı). Ama Faruk Günak,özellikle bize teşekkür etmesi gerekirken, bizi zan altında bırakacak şekildetekzip metni yayınlamıştı.

Benim içinşu site, bu site önemli değil. Tüm şantajcılar üzerine alınabilir. Daha öncetweet atmıştım "eskiden bir şantajcı site vardı o kapanınca ortalığı boşbulan bazı haber siteleri de şantajcılığa soyundu. O yüzden eskisi gibiüzülmüyorum şantajcı sitenin kapanmasına" diye. 

Asansör vemerdiven meselesine gelecek olursak. Mehmet Akif İnan Eğitim ve AraştırmaHastanesi Başhekimi Keşküş, hastanenin basın sorumlusunu değiştirip GTV'denKenan Bayuk'u getirmiş bu göreve. Öfkeyleçıkış yaptığım Mustafa Çadırcı ve yine beni arayıp kastının ben olmadığını vebuna rağmen özür dilediğini söyleyen Kenan Bayuk'a hakkımı helal ediyorum,inşallah onlar da eder.  Kuyruk acısıolanları ve ihale avcısı şantajcıları daha fazla sevindirmemek için de buarkadaşlarla ilgili tartışmayı burada sonlandırıyorum.

Bir insanhayatını kaybetti ve biz neleri konuşuyoruz, utanıyorum!

Şayet medyaolarak ağırlığımızın ve sorumluluğumuzun farkında olmuş olsak Şanlıurfa budurumda olur muydu?

Şanlıurfahangi konuda geri kalmışsa bunun baş sorumlusu Urfa medyasıdır. Ya yalakalıkyapıp her şey yolundaymış gibi gösteririz yada birbirimize düşer memleketiunuturuz!

Bu yazdığımyazı medya olarak gırtlağımıza kadar batmışlığımızın çok küçük ve basit birörneği. Yeri geldikçe yazıyoruz. Allah, hiçbir menfaat gözetmeden adil şahitlikyapmaya, insanların yarasına merhem olmaya ve yapılan haksızlıkları ortayaçıkarmaya çalışanlara yardım etsin. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.