Hükümetin hızlı ve peş peşe ittifak trafiğinden bile belliydi erkenseçim olacağı. Herkes az çok tahmin ediyordu. Tahmin edilemeyen tek şey 24Haziran gibi kısa bir süre sonra baskın sayılabilecek bir seçimin yapılabileceğiydi.

Erken seçim olacağını bilen siyasetçiler bile şokta, adetaafalladılar. B hatta C planı olanlar bile ne yapacağını şaşırdı. Dolayısıylaşimdiden kimin hangi adımı atacağını kestirmek mümkün değil. Her seçim adayadayı olmayı kendisine vazife belleyenler hariç tabi.

Sadece önceki kulislerden ve seçim yönteminin belli olmasından yolaçıkılarak AK Parti ile ilgili bazı tahminlerde bulunulabilir. Örneğin artıkbakanlar parlamento dışından seçileceğine göre Ahmet Eşref Fakıbaba 14vekil adayı arasına girmezse bu durumu nasıl okumalıyız veya kendisi adayolmazsa…

Aynı şekilde Faruk Çelik hem Bursa hem Urfa listesine girmezse…Kasım Gülpınar mesela tekrar vekil olmak istemediğini duydum.

Ne olacak bu isimlerin durumu?

Aynı şekilde 14 kişilik vekil listesine girenlerin bakan olma durumuortadan kalkacak. Ya Fakıbaba bu listeye girerse… Veya geçen defakabineye gireceği düşünülen Gülpınar genel merkezi tarafından listeyedahil edilirse… İsimler pekala çoğaltılabilir. Çünkü bakanlığın kendi hakkıolduğunu düşünen başka Şanlıurfalı siyasetçilerimiz de var.

Peki listede kimler yerini korur?

Mahmut Kaçar genel merkezin çokyakından tanıdığı bir isim. Halil Özcan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ınbile iyi bildiği ve Arap ülkeleri gezilerinde yanından eksik olmasınıistemediği bir siyasetçi. Kemalettin Yılmaztekin ovadaki dengeleribundan sonraki süreçte nasıl etkiler? Tahminime göre Mehmet Akyürek’in yerine Viranşehir’de ağırlığıolan isim şimdiden bellidir genel merkezin yanında.

İbrahim Halil Yıldız’ın iseSuruç’taki ağırlığını bastırabilecek bir aday çıkmadı bildiğim kadarıyla. Amabu seçim çok sürprizlere gebe… Biz küçük fotoğrafa bakarken AK Parti genelmerkezinin büyük fotoğrafa bakıp, Suruçlu ama gözlerden uzak ciddi bir ismibaşka bir yerden de bulup getirme ihtimali var.

En sıkıntılı aday Mehmet Ali Cevheri… Her seçim olduğu gibi ŞeyhanlıAşireti içerisinden 10’a yakın aday çıkacaktır. Ve ortaya çıkan bu görüntü Cevheri’ninelini zayıflatacaktır. Tabi bu aday adayları kısa bir süre içerisinde MehmetAli Cevheri lehine çekilirlerse bu defa tam tersi olur.

Gerek Cevheri gerek Yıldız gerekse de ovanın vekilleriyani bir ilçenin veya bir aşiretin temsilcisi ummadığı rakiple karşılaşabilir.

En çok merak edilen ve cevap bekleyen sorulardan birisi de belediyebaşkanlarından vekillik için aday adayı çıkıp çıkmayacağı…

Bu baskın seçimle birlikte belediye başkanları da vekillik hayalleriniertelemiştir sanırım. Çünkü vekil aday adaylığı için istifa etmesi gerekiyor.İstifa edince aday gösterilmemesi yada seçilememesi halinde bir dahaki genelseçime kadar boşta kalır. 1 yıl sonra yapılacak yerel seçimlerde de belediyebaşkanlığına aday olamaz çünkü zaten bu makamı beğenmeyip gitmiş birisisayılacak.

Yine de siyaset bu hiç belli olmaz. Halkın, vekil olmayı çokistediklerini bildiği Nihat Çiftçi, Mehmet Ekinci, MenderesAtilla veya başka bir belediye başkanı bir gece ansızın istifa edip sabahaday adaylığını açıklayabilir.

Bir de Şanlıurfa Valimiz Abdullah Erin var. Bilindiği üzere Eriniki dönem önce genel seçimde memleketi Mardin’den milletvekili aday adayıson genel seçimde de aday olmuştu. Henüz 10 ay görev yaptığı Şanlıurfa’yıbırakıp aday adayı olacağını tahmin etmiyorum. Ancak AK Parti genel merkezininveya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi ile ilgili bir düşüncesi de varsabuna yok demeyeceğini inanıyorum.

Erin’in Şanlıurfa’dan özellikle büyükşehir belediyebaşkan adayı olabileceğini konuşanlar var. Buna kesinlikle katılmıyorum.Biliyorum bu yakıştırma Şanlıurfalılara ilgisinden kaynaklanıyor. İkinci Güvençvakasına ne AK Parti genel merkezi mahal verir ne de Vali Erin bunateşebbüs eder.

Vali Erin’in tamamen siyasetsayfasını kapatamamasının sebebi de Mardinli hemşehrileri... Adıyaman’dayken desık sık gidip “aday ol” diye ısrar ediyorlardı. Tıpkı Şanlıurfa’ya geldiklerigibi…

Kendisi bu ilgiden memnun mu bilmiyorum ama Mardinli esnafıdinlemiştim Erin hakkında. Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) GenelSekreterliği yaptığı esnada halka olan ilgisinin ilk etapta yapmacıkolabileceğini düşündüklerini söyleyen esnaf, sonradan Erin’in samimiolduğunu ve içinden gelerek öyle davrandığını anladıklarını ifade etmişti.

Mardinlilerin Erin’e bu ilgisi aklıma gelince aday olmazdiyemiyorum.

Eski vekillerden de ciddi bir şekilde vekillik bekleyen ve kulisçalışması yapan var ama buna hiç ihtimal vermediğim için çok fazla üzerindedurmuyorum.

Tüm bunlardan en çok merak edilen özet soru ise şu; Fakıbaba, Çelikve Erin’in durumu ne olur?

Gerisi bildik manzaralardan ibaret olacaktır. Zira AK Parti bu seçimdaha fazla oy kaygısı taşıyor ve adayın kim olduğundan çok kaç oygetirebileceği ile ilgilenecektir.

Diğer partilerle ilgili şimdiden bir şeyler söylemek neredeyseimkansız.

Kesin olan bir aday var o da İbrahim Özyavuz. MHP sırasındanbirinci sıra adayı olacağına kesin gözüyle bakılıyor Özyavuz’un. Enkarışık olanı ise HDP. Bu yazıyı yazarken bile Osman Baydemir’in mevcutvekilliği düştü. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.