Yiyecek-içecektüründen olmayan ama su ve ekmek kadar değerli olan nimetler de vardır.Bunlardan biri “serinlik” nimetidir. Havanın serinliği insanın çok düşkünolduğu bir nimet olduğu gibi, bir kısım yiyecek ve içeceklerin dahi serinolması insan için vazgeçilmez lezzetlerdendir.

Budünyada her şey ancak zıddı ile bilinir. Yemeğin lezzetini almak için acıkmak,suyun tadını almak için susamak lazımdır. En lezzetli yemek bile acıkmayan içinlezzetsizdir. Susamamış kimseye su tatsızdır, hatta midesini bulandırabilir. Demekki acıkmadan yemeğin, susamayınca suyun tadı ve lezzeti anlaşılmaz. Aynışekilde serinlik nimetini gerçek manada yaşayabilmek için Şanlıurfa’daki gibikavurucu yaz sıcakları lazımdır.  Helebunaltıcı yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirdiği bu günlerde, gelen hafifserin bir esintinin ne kadar zevk ve lezzet verdiği anlaşılır. O hafif serinesintinin ne büyük bir değerde olduğu ortaya çıkar.

İnsan,serinliğe düşkün olarak tasarlanmıştır. Serinlik, yeme-içme lezzetininbelirlenmesinde ya da artmasında etkin rol oynamaktadır. Serin bir havadakişinin yeme-içmeden aldığı lezzet bir hayli farklıdır.

Serinlik,ruhu, aklı ve kalbi okşayan bir özelliğe de sahiptir. Bunaltıcı sıcak birortamda insanın düşünce yapısı akıl ve kalbin işlevleri de olumsuzetkilenmektedir. Bunun içindir ki Kur’an-ı Kerim, cennet nimetlerini anlatırkengölge serinliğini, serin suların lezzetini insana hatırlatmaktadır.

Kur’an“ne kavurucu güneş, ne de dondurucu soğuk” ifadesiyle serinlik nimetine dikkatçekmektedir: “Orada koltuklar üzerine kurulmuş olarak bulunurlar. Orada negüneş (yakıcı sıcak) görürler, ne de dondurucu soğuk.” (İnsan, 13.)

Hz.Eyyub (AS)’ın hastalığından ve çektiği çilelerden kurtuluşunu anlatırken deyine serinliğe dikkat çekerek, "Ayağını (yere) vur, işte yıkanacak veiçilecek serin (bir su)" (dedik). buyurmuştur. (Sad, 42.)

Cehennemdekilerinserinlik nimetinden mahrumiyetlerini “Orada (cehennemde) ne bir serinlik, nede içilecek bir şey tatmazlar.” (Nebe’, 24.) ayetiyle belirtmiştir.Serinlik olmayınca kavurucu ve bunaltıcı sıcak bir ortamın dünyada da bir türazap olduğu anlaşılıyor.

Ancakşunu da belirtelim ki, cehennem çok daha vahimdir, dayanılmaz sıcak kavurucubir zindandır. Ondan kurtulmak cennetteki serinlik nimetine kavuşmak için bubunaltıcı sıcaklarda oruca tahammül etmek gerekir. Ebedi bir serinlikkazandıracak bir çekirdek durumundadır. Bu dünyada çekilen sıkıntılar, serinlikfilizi verecektir.

Birkaçgün içinde bunaltıcı sıcaklığı yaşattıktan sonra peşinden serin bir hava ihsanederek nimetin kadrini bilmemizi isteyen Kudret, nice nimetlerin farkınavarmamızı ve şükretmemizi istemektedir. Ayrıca dikkat edilirse, bunaltıcısıcakların belli aralıklarla verildiği, dayanılmaz uzunca bir zamansürdürülmediği görülür. Bundaki amaç, tamamen bunaltmak olmayıp aksine serinliknimetini tattırarak şükretmemizi sağlamaktır.

Hermevsimde birbirinden farklı nimetler sunan, dünya hayatını bir olgunlaştırmaeğitimi olarak tasarlayan ve insana uygulayan yüce yaratıcı, tattırdığı tümnimetlerinin asılları ve hazineleri olan cenneti de ihsan edeceğini vaat etmiştir.

Buhazinelere kavuşmak ise sadece gerçek bir şükür sağlayan ilahi emirlere itaatve yasaklarından sakınmakla mümkündür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6