Seyda Şeyh İzzeddin Aksan…

Nakşibendi Tarikatından gelen Haznevi ekolunun Şanlıurfa’daki lideri…

Aynı zamanda Şanlıurfa’da bulunan en büyük alim…

Tüm Şanlıurfalıların gönlünde bambaşka yeri olan bir manevi lider…

Yaptığı işte iflas eden bir oğlu bile Seyda’nın saygınlığına gölgedüşüremedi. Çünkü onu birçok şeyhten ayıran en önemli özellik; devletten ne birarsa ne bir inşaat ne bir ihale ne de bir atama talebinde bulunmasıydı.

Asıl önemli imtihan şimdi bekliyor Seyda’yı. Şanlıurfa’da yeni birdönem başlıyor. Çünkü Şanlıurfa’ya atanan Vali Abdullah Erin, Seyda’nın yakınakrabası. Eşinin yeğeni aynı zamanda oğlunun kayınbiraderi.

Bu yüzden Vali Erin’in başarısı belki Seyda’nın hanesine yazılmaz(öyle bir beklenti de olmaz) ama en küçük başarısızlığı Seyda’ya döner diyedüşünüyorum. Vali Erin, Şanlıurfa’da görev yaparken daha titiz daha dikkatli vedaha kılı kırk yaran bir durumda olması gerekiyor. Elbette bunun farkındadır.En azından onun da Seyda’ya saygı duyduğunu düşünüyor ve Urfa’daki görevinkendisine daha büyük sorumluluk yüklediğini biliyordur diye tahmin ediyorum.

Fakat Şanlıurfa’da kendisini ne gibi büyük zorluklar ve sorunlarınbeklediğini asla bilmiyordur. Seyda’nın yakın akrabası olmasına rağmenbilmiyordur. Mardinli olduğu için hemşehrimiz sayılmasına rağmen bilmiyordur.Çünkü burası ne Adıyaman’a ne de Mardin’e benziyor.

**

Vali olduğu için ilk etapta AK Parti’li vekilleri dinleyecektirhaliyle. En azından tebrik için makamına geldiklerinde onları dinleme fırsatıbulacaktır. Vekillerin önemli bir kısmı istemedikleri bürokratların ayağınıkaydıracak, kendi tırşikçilerini yerine yerleştirecek hikayeler anlatacaktır.Belediye başkanları, işlerine karışmasın diye kendilerinin çok mu çok başarılıolduğuna inandırmaya çalışacaktır. Her biri ayrı bir alem olan Sivil ToplumKuruluşu (STK) kentte en büyük gücün kendisi olduğu palavrasını sıkacaktır.Kentin geri kalmasında en büyük rolü olan gazeteciler ise, kente en çok hakimkendilerinin ve her şeyi kendileri bildiği yalanını atacaktır. Muhtarları hiçanlatmaya gerek yok çoğunun tüm hesap kitabı ya çocuğunu işe koymak yadaköyünde bulunan hazine arazisini kendi tapusuna geçirmektir.

Onun için bana göre bir valinin kenti en iyi şekilde yönetebilmesiiçin en doğrusu halka kulak vermesi ve sık sık halkla bir araya gelmesidir.Bölgede bulunan valilerin içerisinde bunu en fazla yapan Abdullah Erin, bunubiliyorum. Ancak Şanlıurfa, Suriyeli nüfusu ile 2,5 milyonluk bir şehir. İşleride aynı orantıda fazla. Belki buraya gelince kendisini bugüne kadar başarılıkılan en büyük özelliği halkla bir araya gelme toplantılarından ve gezilerindenvazgeçebilir. İşte o zaman hem kendisinin hem de Seyda’nın bittiği andır.

**

Hatta mümkünse tebdili kıyafet yapıp esnafı gezmeli. O zaman hangivekilin hangi iş veya beklenti peşinde koştuğunu, hangi belediye başkanının enbüyük derdinin şov olduğunu, hangi mahallenin en büyük sorunun ne olduğunu,hangi bürokratın yolsuzluğa battığını, hangi gazetecinin daha objektif vegüvenilir işini yaptığını, hangi aşiret önde geleninin ne amaçla yağcılıkyaptığını daha iyi öğrenme imkanı bulur.

Kurum müdürlerinden brifing alıp kenti tanımak yerine ve kendini övenbürokratlardan ziyade; uyuşturucu satıcılarının en fazla nerede olduğunu,kumarın nerede oynatıldığını, faizcilik merkezi haline gelen ailelerinisimleri, eğitim ve sağlıktaki aksaklıkları, yoksulların nasıl daha da yoksulhale geldiğini, yatırımcının neden gelmek istemediğini, hangi aşiretin hangikurumu nasıl sömürdüğünü, hasılı kimin üç kağıtçı olduğu kimin olmadığıbilgisini en doğru bir şekilde halk anlatacaktır Vali Erin’e…

Ve yerinde yapılan muayeneden sonra uygulanacak olan tedavi, bu kentiiyi edecektir. Kentin iyi olması demek Vali Erin’in daha iyi bir yerleregelmesi, Seyda’ya ise saygının artması demektir. Seyda’ya saygı da, gençlerinmanevi liderlere ve İslamiyete olan inancı demektir. Böylece Şanlıurfa dakalkınmış olacaktır.

Atamalarla ilgili sonucun hem Vali Tuna’ya hem Vali Erin’e hem deŞanlıurfa’ya hayırlar getirmesi temennisiyle…

   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.