Öne Çıkanlar hırsızlar markete girdi dilendirici balkondan düştü yaşlı adam belentiler olumlu

Kaçar: Bölgesel ve ekonomik  potansiyelimiz örtüşmüyor

Türkiye-Kenya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AKParti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, "Türkiye ve Kenya arasındakiderin ilişkiler, yarım yüzyılı geçen siyasi ilişkiler ve her iki halkın kendibölgesindeki durumu ve bölgesel güç potansiyeli ile ekonomik potansiyelimizbirbiriyle örtüşmüyor." dedi.

Mecliste, Kenya Et Komisyonu üyelerinden oluşan heyeti kabuleden Kaçar, yaptığı açıklamada, Doğu Afrika'nın merkez ülkesi olan Kenya ileilişkileri ve ortak bir gelecek kurma konusundaki çalışmaları önemsediklerinibelirtti.

Türkiye'nin, Afrika'daki ilk açılan büyükelçiliklerindenbirisinin Kenya Büyükelçiliği olduğunu anımsatan Kaçar, "Türkiye ile Kenyaarasındaki siyasi ilişkilerin yarım asırı aşması, aramızdaki ilişkilerinderinliği açısından son derece önemli. Köklü ilişkilere sahip, kendibölgelerinde önemli bir güç olan iki ülkenin ticari ilişkilerini geliştirerek,kendi insanlarının refahı noktasında mesafe almaları her iki ülke açısından daönemli." ifadesini kullandı.

Kaçar, Türkiye'nin, 80 milyon nüfusu, ekonomik potansiyelive jeopolitik konumu itibarıyla bölgesel bir güç olduğu gibi son 15 yılda atmışolduğu adımlarla küresel güç olma mücadelesinde önemli mesafe kateden vedeneyimlere sahip bir ülke olduğunu vurguladı.

15 TEMMUZ DARBEGİRİŞİMİ

Son 15 yıl içerisinde alınan mesafe sonucu da Türkiye'ninbugün önemli bir ekonomik güç haline geldiğini belirten Kaçar, şöyle devametti: "Türkiye aynı zamanda demokrasisini halkın iradesine dayandıran vemillet iradesinin hakim olması noktasında bedel ödeyen bir ülke. 15 Temmuz FETÖdarbe girişimine karşı milletin, liderine, demokrasisine sahip çıkması, bütündünya ülkeleri açısından örnek teşkil edecek önemli bir demokrasi mücadelesi vebir miladı olmuştur. 15 Temmuz sonrası Kenya hükümetinin ve halkının,Türkiye'ye olan desteği bizim için son derece anlamlıdır. Kenyalıdostlarımızdan, önümüzdeki süreçte FETÖ ile mücadele başlığında birçok konudabirlikte daha yakın çalışmayı arzu ederiz. Türkiye olarak gerek demokrasitecrübemizi, gerekse de ekonomik tecrübe ve kazanımlarımızı dost ve kardeş ülkeKenya'yla, Kenya halkı ile paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duymaktayız."

Türkiye'nin, gerek Afrika'da, gerek dünyanın diğercoğrafyalarındaki meselelere temel bakışının insan merkezli olduğuna dikkatiçeken Kaçar, "Bütün insanlığı kardeş olarak gören, geçmişinde sömürütarihi olmayan hep yardımlaşmayı, ortaklaşmayı ve kardeş olmayı merkeze alanbir medeniyetin temsilcileriyiz. Türkiye ve Kenya arasındaki derin ilişkiler,yarım yüzyılı geçen siyasi ilişkiler ve her iki halkın kendi bölgesindekidurumu ve bölgesel güç potansiyeli ile ekonomik potansiyelimiz birbiriyleörtüşmüyor." dedi.

Kaçar, iki ülke arasındaki birçok ortak potansiyelinharekete geçirilebileceğini bildirdi.

Kaçar, şunları kaydetti: "Gerek Kenya'nın DoğuAfrika'daki potansiyeli ve bölgenin en fazla büyüyen ülkesi olması, gerekse deTürkiye'nin ekonomik anlamda almış olduğu mesafe ve yine dünyada en fazlabüyüyen ülkelerden biri olması birlikte 'kazan, kazan' temeline dayananpolitikamıza uygun olarak her iki halkın mutluluğunu ve refah seviyesiniyükseltebilecek güzel işleri birlikte başarabiliriz." (AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6