7 Haziran seçimlerinde seçmenin AK Parti'ye verdiği mesajsağlıklı değerlendirilmemiş olacak ki, 16 Nisan referandumunda daha güçlü birmesaj verildi.

" Mesajı aldık" dedi Başbakan ancak mesajın neolduğunu bilmek/ belirlemek önemli. Halk, 7 Haziran seçimlerinde verilenmesajın gereğini yapılmamış saymış olacak ki; bu defa güçlü bir mesaj verdi.

Bu mesaj ne olabilir? Herkes, halkın verdiği mesajı kendince yorumlayacak ancak seçimlerdeverilen mesajların temel anlamda iki ayağı vardır:

Birincisi; iktidarı belirleme veya azletme, İkincisi ise,uygulanan politikaların/programın kapsam ve üslup açısındandeğerlendirilmesi/derecelendirilmesi.

Yani kısaca, söylem ve eylem; program ve icraat.

Seçmen, program ve icraata bakarak yeniden yetkilendirme,azletme veya uyarma sinyali verir.

Azletme veya yeniden yetkilendirmeyi belirleyen oy oranlarıbelli. Uyarıda ise oy oranı çok az farkla devam yetkisi vermek ve uyarıyauyulmazsa azledilebileceği mesajını içerir. Tabii şimdiye kadar irdelenen,seçmen mesajının yetkilendirme ve uyarmaya yönelik kısmıydı.

Ancak, bölgenin ve Türkiye'nin çok önemli ve hayatisüreçlerden geçtiği, bölgedeki savaşa Türkiye'nin dahil olması ve savaştandoğrudan etkilenmesi, mülteci sorunu, bağımsızlığın önündeki engellerikaldırmaya ve yeniden şekillenen bölgede var olmaya yönelik yaklaşımlar veyabeka sorunu, doğuda hendeklerle başlayan sürecin getirdiği yıpranma, ABD ve ABile ilişkilerinde yaşanan keskin inişli ve çıkışlı tablo ile 15 Temmuz veardından gelen OHAL.

Buna, 7 Haziran mesaj da eklenirse bu referandumdaki mesajınne denli kritik olduğu daha iyi anlaşılır.

Seçimin resmi sonuçlarından sonra cumhurbaşkanının AKParti'ye üye olacağı, partide ve kabinede bir revizyona gidileceği gibisöylemleri bir kenara bırakarak son mesajı anlamlandırmaya çalışalım.

Bunu yaparken, bu oylamanın biraz da yeni sistemegeçme/geçmeme boyutunun da olduğunu ve parti seçimleri atmosferinde geçse de,bir anayasa paketinin oylaması olduğunu gözardı etmemek de yarar var.

Buna rağmen, AK Parti'nin geleneksel oylarının TayyipErdoğan'ın şahsında tecessüm ettiği ve bu seçimde Tayyip Erdoğan'ın meydanlardaolduğunu da unutmamak gerekir.

Seçmen ne dedi?

Bir: Yeni sistemi deneyebiliriz.

İki: Sen, yeni ve halka daha yakınken, muhalefetken,vesayetle mücadele ediyorken ve dini argümanları kullanmıyorken seni hepdestekledik. Etrafa bakıldığında başkası neredeyse yokmuş gibi konjonktürelzamanlarda da seni tercih ettik.

Üç: Sen, çok şey yaptın. Özellikle halka yaklaşımın sıcak vesamimiydi. Halkla iyi iletişim kurdun, altyapı ve temel ekonomik politikalardaefor harcadın. Yollar, köprüler, hastaneler, havaalanları, üniversiteler...

Sağlık alanında sistem değişikliğine gittin...

Dört: Çözüm sürecini başlattın...

Tüm bu süreçlerde seni destekledik.

Sonra, hızın kesilip yavaşlayınca, işi saklayınca, çözümsüreci kesintiye uğrayınca, Suriye'de yürüyen gidişat tehlikeli boyutlaraulaşınca, adil bir bölüşüm sağlayamayınca,memuru emekliyi memnun edemeyince,yolsuzluklar ve yozlaşmalar artınca, insanları işle mülakatla almayabaşlayınca, şeffaflıktan uzaklaşınca, toplumun güvenlik ve adalet duygularızedelenince, insanların iş ve geleceğe dair umutları azalınca, rakiplerinitoplumun diğer kesimlerini ötekileştirilen kutuplaşmaların azaltılması yolunagidilmeyince, diğer kesimlerin seni istemeseler de seni hedeflerine koymalarınıengelleyemediğinde, bize yeni şeylerden bahsedemeyince, memur maaşlarınınartacağından, emekliye, öğrenciye, işsize, gençlere, ev hanımlarına yapılacaklardan,çözüm sürecinden, toplumu ötekileştirmeden bir bütün toplumun bütün toplumaeşit yaklaşımdan, barış'tan bahsetmeyince ve hep iktidarının ilk dönemlerindeyaptıklarından bahsedip oy isteyince; sonuç bu olur.

Beş: Biz, zaten ilk dönemlerde yaptığınız icraatlar içinsize yeterince oy/karşılık vermiştik.

Biz hala aynıyız ama siz değiştiniz. Türkiye'de belli birkesim çok zenginleşti. Lüks ve şatafat konusunda pervasızlık arttı. Kendinizeçeki düzen verip, etrafınızdaki hırsızları, hainleri kovup halka dönmezseniz,halkın yüzüne bakmazsanız, biz de bakmayabiliriz.

Özetlersek durum şu. Seçmen diyor ki: 7 Haziran mesajımızıdikkate almadın. Bu son uyarımızdır. Biz, sen varken; hiç kimseye dönüpbakmadık ama eğer 16 Nisan mesajımızı almazsan ve gereğini yapmazsan; sen demiadını doldurmuş olacaksın. Çünkü kısır döngü yaşamaktan yorulduk.

Selam ve dua ile.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

şehirler arası nakliyat

orjinal lida zayıflama hapı