banner18

Bilindiği gibi hibe programları her yıl eylül, ekim aylarında çağrıya çıkmaktadır. Geçen yıl Avrupa Birliği FRİT mali yardım fonlarının ilkini 2020 ekim ayında çağrıya çıkmış “Uluslararası Göç Politikası Geliştirme Merkezi Gaziantep ve Şanlıurfa için Pilot Yerel Ortak Kullanım Tesisi Hibe Programı” kapsamında hibeye çıkılmıştı. Bu hibenin kapsamı( ENHANCER) proje hedefleri: Yeni ürünler ve pazarların oluşturulmasına uygun bir ortam ve destek sağlayarak Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin ve Ev sahibi Toplulukların girişimci etkinliklerini artırmak, Ev sahibi Topluluklar ve Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler için en etkin ve kapsayıcı ekosistemler olarak yerel girişimcilikleri değerlendirmek, bu amaçla ulusal ve yerel düzeyde politika üretimi ve yürütülmesinin koordinasyonunu geliştirmek, Piyasadaki ilgili aktörleri destekleyerek Ev sahibi Topluluklar ve Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler için istihdam imkânlarını artırmak gibi faaliyet alanlarını kapsamakta idi. Bu kapsamda Gaziantep’te dört Şanlıurfa’da dört olmak üzere 8 proje hibe almaya hak kazanmıştı. Şanlıurfa’da alınan projelerden Karaköprü Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Viranşehir Belediyesi ve Suruç Belediyesi yer almaktaydı. Bu projelerin 2021 Mart ayında sözleşmelerin imzalanması ile start almıştı. Bu yıl için ise yani 2021 Ekim ve Kasım aylarında öngörüldüğü üzere Dünya Bankasının hibe programına çıkılması beklenmektedir. Bunun hazırlık çalışmalarına başlandı.

“SOSYAL GİRİŞİMCİLİK, GÜÇLENDİRME VE UYUM PROJESİ” Faydalanıcıları arasında ESSN faydalanıcılarının sayısının yüksek olduğu illerdeki mülteciler ve ev sahibi topluluk üyeleri yer alacak olup, kadın faydalanıcılar üzerinde özellikle odaklanılacaktır. Proje, Avrupa Birliği FRIT Mali Yardım fonlarının desteğiyle Dünya Bankası’nın yürütücülüğünde olup; projenin uygulama ortakları arasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (STB) ile başta mülteci nüfusunun fazla olduğu yerler olmak üzere katılımcı Kalkınma Ajansları ve belediyeler yer alacaktır. Hedef topluluklara aşina sivil toplum kuruluşları (STK) da uygulamadaki rolleri yoluyla projeden faydalanacaktır. Proje illeri (ve ilgili kalkınma ajansları) Adana (Çukurova), Mersin (Çukurova), Gaziantep (İpek Yolu), Adıyaman (İpek Yolu), Kilis (İpek Yolu), Mardin (Dicle), Hatay (Doğu Akdeniz), Osmaniye (Doğu Akdeniz), Kahramanmaraş (Doğu Akdeniz), Diyarbakır (Karacadağ) ve Şanlıurfa’dır (Karacadağ).  Bu projenin Ülkemiz için beşerî ve ekonomik girdi sağlayacağı konusunda başarılı projelerin hibeye hak kazanmaları etkili olacaktır.  Uzmanlarımızdan başarılı projeler sunulması konusunda kolaylıklar diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.