ABD Başkanı Donald Trump'ın, New York Federal Mahkemesitarafından askıya alınan, "7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD'yegirişini yasaklayan" başkanlık kararnamesi, hem içte hem de ABD dışındatepkilere neden oldu. Bu tepkilerin en ilgi çekici olanı ise Kanada’dan geldi.

Kanada, Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklama ile çiftevatandaşlık kapsamında Kanada vatandaşlığı bulunanların, Amerika'nın yenigöçmenlik uygulamasından etkilenmeyeceklerini duyurdu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun, Twitter üzerinden"Kanada'ya hoş geldiniz" (WelcomeToCanada) etiketiyle "Zulüm,savaş ve terörden kaçanları, inançları ne olursa olsun Kanadalılar sizimemnuniyetle karşılayacaktır. Çeşitlilik gücümüzdür." şeklindeki paylaşımıtüm dünyadan sempati gördü.

Bunun yanı sıra İngiltere: Vatandaşlarımız etkilenirseşikayetimizi iletiriz şeklinde olaya yaklaşırken, İran ve Irak hükümetleri isemisilleme şeklinde cevap verdiler ve biz de ABD vatandaşlarını ülkemizealmayacağız şeklinde açıklamalarda bulundular.

Kanada’nın bu olumlu ve insani yaklaşımından sonra,Kanada'nın Quebec eyaletinde cami olarak da kullanılan ve geçen yıl Ramazanayında domuz başı bırakılan Quebec City İslam Kültür Merkezine düzenlenensilahlı saldırıda ilk belirlemelere göre 6 kişi hayatını kaybetti. Silahlı 3kişinin saldırısı sırasında, 40 kadar Müslüman yatsı namazını kılmak üzerecamide bulunuyordu.

Kanada hükümeti, bu saldırıya gerekli tepkiyi gösterdi. Hemolay sırasında hem de saldırganların yakalanmasında hızlı ve etkili davrandı.

Bu saldırının amacı hem Kanada’yı hem de Müslümanları zordurumda bırakmak olabilir. Kanada’nın, Müslümanlara yönelik aldığı, Kanada’yagelebilirler, kararını cezalandırmaya yönelik bir girişim olabileceği gibi;Kanada’nın kendi içinde yükselen İslamofobik kesimlerin bir tepkisi deolabilir. İkincisi daha ihtimal dahilinde görünüyor olsa da, önemli olanKanada’nın bu olaydan sonra Müslümanlarla ilgili kararlılığı ve tavrından geriadım atmamasıydı, atmadı da.

Trudeau, yaptığı paylaşımda "Bu gece, KanadalılarQuebec'teki bir camiye korkak saldırıda hayatlarını kaybedenler içinüzülüyorlar. Düşüncelerimiz mağdurlarla ve aileleriyle birlikte"ifadelerine yer vermesi anlamlı ve değerliydi.

İslamofobi politikaları sonucu oluşan dışlama ve nefretinkısa sürede bitmesini beklemek gerçekçi değil. Batının İslam’dan korkmamasınısağlamak gerek. Bunu, batılılar kendileri yapmalı.

Umudumuz, Kanada’nın bu süreçte takındığı tavrın, batıdagenel bir politikaya dönüşmesi. Zira İslamofobi, batıda oldukça taban yapmışdurumda ve bu politika aşırı sağı, faşizmi, ırkçılığı da zirveye taşımakta ki,bundan uzun vadede batı da oldukça zarar görür.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, Kanada'da camiyeyönelik saldırıyla ilgili, bu tür saldırıların sadece Kanada'dagerçekleşmediğini, Avrupa'da geçen yıl 356 caminin saldırıya uğradığınıbelirtmesi, üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir veri.

Görmez, Kanada'nın Ankara Büyükelçisi Chris Cooter'ımakamında kabul ettiği görüşmede, bütün insanlığın farklı inançları, farklıkültürleri birlikte yaşatma konusunda zorlanmaya başladığı bir dönemdengeçildiğini, ayrılıkçı düşüncelerin, öfke ve nefret söylemlerinin dünyayı veinsanlığı sardığı bir zaman diliminde bulunulduğunu söyleyerek, böyle birzamanda Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun açıklamaları, milyonlarındüşüncelerine tercüman olmuştur, sağduyunun sesi olarak dünyadaki pek çokmazlum insanın yüreğine su serpmiştir, şeklindeki açıklamaları memnuniyetuyandırmıştır.

Elbette, Trump’un politikaları karşısında Kanada’nın butavrı –ki aslında normlara uygun ve olması gereken bir politika- sevinçlekarşılanmış ve umut verici olmuştur.

Belki biraz komplo teorisi olacak ama acaba ABD’nin,ABD’deki Müslüman göçmenleri Kanada’ya transfer etme, Kanada’yı bu bağlamda birmerkez haline getirme niyetleri mi var diye de düşünmeden edemiyorum. Umarımyanılırım.

Sonuç olarak batı, IŞİD gibi örgütler kurdurarak da,İslam’ın nurlu istikbalini ve potansiyelini yok edemeyeceğini, batı insanınınİslam’a yönelişini engelleyemeyeceğini, İslam’ın, çürümüş, ruhsuz sekülerdünyanın kurtarıcısı olabileceği gerçeğini gizlemeyeceğini anlamak zorundaolduğunu görmeye başlamıştır.

Doğrusu da bu gerçeği bir an önce görmek ve İslam’labarışmaktır. Umarız bu yola tez zamanda girerler.

Böyle bir yola girmekle hem batı, hem Müslümanlar, hem dedünya daha huzurlu bir yer olacaktır. Bunda hiç şüphe yoktur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6