Şehir, tarihtir, kültürdür, medeniyettir. Şehir insan olarak varlığımızın, yeryüzünde var oluşumuzun işaretidir. Bu nedenledir ki şehir ve medeniyet arasında bir yakınlıkhatta bir içiçelik söz konusudur.

İnsanlık tarihinde bakıldığında, insan neslinin geçmişten günümüze iz bıraktığı en kıymetli şeyin şehir olduğu aşikârdır. Bunu kavramak için Şanlıurfa tarihine ve bu anlamda Göbeklitepe’ye bakmak kâfidir. 11500 yıllık geçmişi ile tarihi yeni baştan yazdıran Göbeklitepe kalıntıları, kendine has mimarisi ve Harran evleriyle Şanlıurfa, tarihin zirvesine ulaşmış adeta tarihle yıkanmış bir şehirdir.

12 bin yıllık tarihiyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Şanlıurfa, bu açıdan bakıldığında hayli zengin bir kültürel yapıya sahiptir.Şanlıurfa, geçmişten bu güne pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için çok katmanlı bir birikime sahiptir. Tarihte farklı kültür ve medeniyetlere kucak açan Şanlıurfa, pek çok değerli şahsiyetleri sinesinden çıkarmış, bu şahsiyetler ortaya koydukları değerli eserleriyle kültür tarihimize ışık tutmuşlardır.

Şanlıurfa’nın tarihsel arka planına bakıldığında: İnsanlık tarihinin ilk yerleşim yeri olan, üç semavi dinin yeşermesine ev sahipliği yapan, ilk üniversitenin kurulduğu, Hz. Âdemin çiftçilik yaptığı, Nuh’un gemisinin karaya oturduğu yer, Hz. İbrahim’in doğduğu ve ateşe atıldığı, Dünyanın en eski şehri, İnsanlık tarihinin başlangıcı ve tarihte Bereketli Hilal olarak adlandırılan kadim bir şehirdir.Kısacası, bütün ilkler Şanlıurfa’da başlar. Tüm bu ilklerinin yanında: Gönül ve muhabbet şehri, Misafirperver insanlar şehri olarak da bilinir.

Bu açıdan kadim medeniyetler diyarı Şanlıurfa, müziğin merkezidir. Urfalı Nabi olarak bilinen Şair Nabi’nin şehridir. Bize düşen bu şehri korumak ve kültürel yapısıyla geleceğe taşımaktır.  Çünkü bir kenti değerli kılan onun içerisinde barındırdığı âlim, din adamı, filozof, düşünür, yazar, seyyah, ressam gibi medeniyetimizin öncüleridir. Bu anlamda, bilgi, sanat ve sanatçı iltifat gördüğü yere gitmesinin yanında, gittiği yerde kendi kültür ve medeniyetini de inşa eder.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.