Öne Çıkanlar YERELGAZETE 1 gazete kaza göbeklitepe
banner18

ŞUTSO'nun '2019' hedefleri neler?
banner16

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Halil Peltek, ŞUTSO Göbeklitepe Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında göreve geldiği günden bugüne gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi planladığı projelerden bahsetti.

Toplantıya Peltek'in yanı sıra Başkan Yardımcıları Kadir Kılıçoğlu, Mehmet Yetim ve Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Karakuş'da katıldı.

"ÇÖZÜM KONUSUNDA GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPTIK"

ŞUTSO Yönetimi adına açıklamayı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek yaptı. Peltek açıklamasında şunları kaydetti: “Kentimizin başta iş dünyası olmak üzere kentin her türlü sorununa çözüm aramayı kendisine şiar edinerek yola çıkan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, göreve geldiği 19 Nisan 2018 tarihinin hemen akabinde araştırma ve analizlerin sonuçlarına göre bir iş planı hazırlayarak bu plan çerçevesinde çalışmalara başlamıştır. Bu iş planı kapsamda ilk olarak “Söz Sizde” toplantılarını başlatarak Odamıza kayıtlı, kayıtsız tüm sektör temsilcilerle bir araya geldik, sorunları dinleyerek raporladı çözüm konusunda gerekli çalışmaları yaptık."

VAKIFLAR, PROJELER, ÇALIŞTAYLAR...

Göreve geldiği günden bugüne yaptığı projeleri anlatan Peltek, "ŞUTSO’nun 29 Meslek Grubu’nun Komite    başkanlarıyla    yapılan     çalıştayda sektör genel sorunları tespit edilerek olup raporlandı. Turizm A.Ş odamız tarafından kuruldu. Bu projede Şanlıurfa’nın her türlü turizm tanıtımının tek elden yapılacağı bir merkez oluşturuldu. 2 milyon TL ödenmiş sermayeli bu oluşuma Kamu kurum ve kuruluşları ortak edildi. Ticaret ve Sanayi Odası olarak 100 Bin TL ile ortak olduk. Gelen talepler arasında iş dünyamızın en çok karşılaştığı problemler arasında “Girişimcilik Kalifiye personel ve İşsizlik” sorunları öne çıkan başlıklar arasında. Bu sorunu çözmeyi amaçlayan Şanlıurfa Teknoloji Geliştirme ve Eğitim Merkezi (ŞUTGEM) projesi yapıldı. ŞUTGEM projesinin sürdürülebilirliğinin sağlanması adına Şanlıurfa Eğitimi Geliştirme Vakfı (ŞEGEV) kuruldu" ifadelerini kullandı.

"HİZMET KALİTESİNİ YÜKSELTTİK"

Projelerde toplum refahını göz önünde bulundurduklarını söyleyen Peltek, "29 meslek grubu, 60 sektör, 80 meclis üyesi, 189 meslek komite üyesi ve 11.000 faal üyesi ile rekabet gücünü artırmak, ulusal ve uluslararası düzeyde ticareti kolaylaştırmak, toplumun refah düzeyini arttırmak, bölge ve ülke ekonomisinin büyüme ve kalkınmasına destek olmak amacıyla ISO Kalite Yönetim 9001, 10002, 14001, 18001, 27001 belgelerini alarak hizmet kalitesini yükseltti. Üyelerimize daha hızlı ve etkin hizmet sunmak amacıyla Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) 0850 532 63 63 numaralı Çağrı Merkezi hizmete koyduk. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ortaklığında Avrupa Birliği finansmanı ile hayata geçirilen Mahir Eller Projesi’ne destek olduk. Proje ile 30 bin kişinin mesleki becerisi belirlenecek, 20 bin kişinin yetkinliği belgelendirilecek, 3 bin kişiye de istihdam sağlanacak. Teknopark bünyesinde ve Şanlıurfa OSB'de faaliyet gösterecek bir Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi (ÜSİM) kurmak üzere çalışmalarımız devam ediyor. Ekonomik kalkınma, tarımsal sanayi, istihdam ve şehre özgü marka değerler oluşturmada büyük rol oynayacak olan Gıda İhtisas OSB’nin kuruluşuna öncülük ettik" sözlerine yer verdi.

ŞUTSO'NUN 2019 HEDEFLERİ

Öte yandan ŞUTSO'nun 2019 hedeflerine değinen Peltek, "Karacadağ Kalkınma Ajansı ile Güdümlü bir proje hazırlayarak, kentimizde ihracat yapan firmaların ihracatlarının artırılması, yeni ihracat alanları ve ihracata yönelik imalat sektörlerinin ilimizde üretime geçmesini sağlayacak, tüm işlemlerin tek elden ve tek merkezden yürütüleceği bir merkez ofisi odamızda oluşturmayı hedefliyoruz. Şanlıurfa il ve ilçelerde bulunan Oda Borsa Ortak toplantımızda iş dünyasının şu aralar en büyük problemi olan Banka kredileri, teminat, KGF kredileri, ipotek değerleri, çeklerde yaşanan sıkıntılar, tefecilik sorunları ile ilgili toplantıyı 2019 yılı ilk çeyreğinde planlıyoruz. Kentin ekonomik ve sosyal hareketliliğine katkı sağlayacağına inandığımız uluslararası çapta fuarların ilimizde yapılması ve yurt içi fuar saylarının ilimizde artırılmasına yönelik çalışmalar planlıyoruz. Ortadoğu pazarını daha etkin kullanabilmek yeni ticaret alanlarının açılmasına yönelik sınır komşusu ülkelerin ticaret ve sanayi odaları ile işbirliği yaparak karşılıklı iş görüşmeleri yapmayı planlıyoruz. Kamu kurum ve kuruluşların ortaklıklarıyla ekonomiye canlılık katması amacıyla “Alışveriş Günleri” etkinliğini planlıyoruz" diyerek sözlerine son verdi.

Toplantı, ŞUTSO Başkanı Peltek'in basın mensuplarının sorularını cevaplamasıyla sona erdi.

Özlem DİKMEN/İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.