Öncelikle 14 mayısta hayatını Kuran’a ve iman esaslarına adayan  Mustafa KILIÇ hocamızın rahmeti Rahman’a kavuşması bizleri derinden üzmüştür. Başta Haliliye Eğitim ve Kültür Vakfına ve tüm İslam ümmetine rabbim sabırlar versin. ” Cenabı Hak “Kulları içinden ancak âlimler, Allah'tan korkar.” Fatır Suresi ayet: 28 diye buyurmuştur. Peygamber Efendimiz (sav) buyurdular: "Âlimin ölümü, İslâm'da (açılmış) bir gediktir. Gece ve gündüz birbiri ardınca geldiği sürece onu hiçbir şey kapatamaz." (Darimi, Mukaddime, 32; Heysemi, Mecmauz-Zevaid 1-201) Rabbim tüm ulema efendilerimize rahmet etsin bizleri onların şefaatine mazhar kılsın. Farklı bir  konuda yazı yazacaktım ancak kanayan yaramız deşilince Filistin üzerine odaklandım.

Kutsal topraklardan maksat, üç mescidden biri olan ve  içinde Beytülmakdis’in de bulunduğu Filistin toprakları da bunlardan biridir. Hz. İbrâhim ve ondan sonra gelen birçok peygamber burada yaşadığı ve defnedildiği için burası vahyin de iniş yeri olmuştur. Bu sebeple buraya “kutsal topraklar” (el-arzu’l-mukaddese) denilmiştir. Kur’an-ı Kerîm’de “Allah’ın bereketli kıldığı yurt” olarak da ifade edilen (meselâ bk. İsrâ 17/1; Enbiyâ 21/71) bu İslam beldesinin korunması tüm ümmetin üzerine farzdır.

Kadir gecemizi sükûnet ve ibadet aşkıyla idrak etmeye çalışırken Mescid-i Aksamıza saldırılar yapan ve ardından tüm Filistin sathına savaş açan terör devleti israilin sınır tanımaz hadsizliği ile sarsıldı ümmet. Tüm dünyanın gözüne bakarak katliam işleyen İsrail, küllenen İslam ümmetinin yeniden silkinişine, dirilişine ve birleşip yekvücut olmamız gerektiğinin ferasetine eriştirdi.

 Arap aleminde zalim yöneticilerin bu işe duyarsızlığı kurulan İslam İşbirliği Teşkilatının sadece kınama içerikli birkaç beyanları  katil israilin bu zulmünü durduramamaktadır. Ülkemizin bu konudaki duyarlılığı ve cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu iradeyi de takdir etmek lazım. Müslüman halkların  sivil toplum örgütleri ile yaptıkları protestolar ve boykotlar yeterli olmamakla beraber güçlü bir dayanışma örneği sergilemektedir(bu konuda yazılan BOYKOT eserini de tavsiye ederim Prof.Dr. Rağıp Sercani). Ancak bizler karınca misali de olsa tarafımızı belli etmek zorundayız.

 Rabbimiz yapılan bu zulümlerin devam etmeyeceğini kur’anda ifade etmektedir. De ki: Ey kâfirler, yenileceksiniz ve toplanıp cehenneme sürüleceksiniz. (Al-i imran 12.ayet)

 Ulema efendilerimiz zulmün en fazla bir asır süreceğini ve ondan sonra devrilip yok olacaklarını  eserlerinde ifade etmişlerdir. Bediüzzaman Said NURSİ hazretleri yirminci asra işaret ederken; Şu istikbal-i inkılabat içerisinde en gür sada İslamın sadası olacaktır ifadesi ile aslında bu asrın İslam asrı olacağına dair müjdeler vermiştir. Müslümanlar israilin bu saldırıları ile yeniden bileniyor ve daha güçlü bir şekilde derlenip toparlanıyorlar. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve Müslüman halklar hiç olmadığı kadar hazırlıklı bu asırda.  Yüce rabbimiz içimizden kurbanlar alarak bizi daha çok pekiştiriyor aslında. Bedel ödemeyen fetihler gerçekleştiremezler. Bulunduğu vatan beldesini zalimlere karşı korurken kanını akıtan milletler başarılı olurlar. Hamas ve İzzettin El Kassam tugayları başta olmak üzere direnişi destekleyen ve bu uğurda şehit olan tüm Filistin halkına, duasıyla, verdiği maddi ve manevi destekleriyle tüm Sivil Toplum Örgütlerine ve  ümmetin tüm fertlerine selam olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.