AK Parti kurulduğundan bu yana Urfa’dan oy almıştır. Son ikidönem bu oy oranı zirve yapmış, Nisan 2017’deki yeni anayasa oylamasında daevet oyları yüksek çıkmış, Harran, Türkiye rekoru kırmıştı.

Tüm bunlar, özellikle son iki yıldır daha da dillendirilenUrfalı bakan neden yok? Sorunsalının, artık Urfalı olmayıp, Urfa milletvekiliyaptırılarak atanan bakanlarla bir süre götürüldü ve Faruk Çelik bu örneğin sonhalkası oldu.

Ancak, Urfalı bakan beklentisi giderek tabanda ve bazıbakanlık beklentisi olan vekilleri ciddi rahatsız etmeye başlamış ve yaklaşan2019 seçimlerini riske atma ihtimali doğurmuştu. Tam da bu aşamada, yapılankabine değişikliğinde, yaşça diğerlerinden büyük olan Fakıbaba, Tarım Gıda veHayvancılık Bakanı oldu.

Bazıları için ilk sorun Urfa Spordu ve Fakıbaba, o konuda daelinden geleni yapacağını söyledi. Tabii, bu konu onun bakanlığının görevsahasında değil. Buna rağmen, Urfa’nın bir sorunu. CHP’li Tanal da bugün(20.07.2017) Urfa Spor formasıyla meclise giderek destek verdi.

Elbette diğer konularda da olduğu gibi sporda da sorunumuz,yaklaşımlarımız ve icraatlarımızdaki sorunlardan kaynaklanmakta. Bu açıdandürüstlük ve liyakat, işleri doğru ve planlı yapmak önemli…

Spor konusuna değinmemin nedeni, spora verilen öneminyolsuzluklara, yeşil alanların katletmesine, hijyene verilmemesi.

Hem Urfalı bir bakan hem de Tarım ve Hayvancılığın Urfa içiniçerdiği önem bakımından bir şans olarak görüldü bu.

Belediye başkanlığı dönemlerinde aldığı cesur kararlar vetavırları ile tanınan Fakıbaba, yoksullara, esnafa ve alt kesim insanlara karşıeşit tavır takınmamakla suçlanmıştı kimi kez.

Tüm bunları bir kenara bırakarak, odaklanmamız gereken esaskonulara gelelim.

Fakıbaba, ilk dönem Urfa Belediye Başkanlığı dönemindehalkın büyük teveccühüne mazhar olmuş ve başarılı bir performans göstermişti.Bu defa da bakanlıkta ilk dönemi olacak. Başarılı bir performans ortaya koymasıve iyi bir profil çizmesi gerektiğinin kendisi de farkında sanırım.

Arazi rantiyeciliğinin zirve yaptığı, tarım arazilerinin,meraların yağmalandığı Urfa’dan bahsediyoruz.

Besicilik ve et üretiminin bir türlü rayına girmediği, etfiyatlarının taban yaptığı, et üreticilerinin bakanlıkla kimi sorunlaryaşadığı, Urfa’ya Tarım Üniversitesi taleplerinin gündemde olduğu ve 2019seçimlerine çok az bir sürenin kaldığı bir zamanda ve üstelik ilk defa bakanolmak zor olmakla beraber; Fakıbaba’nın ilk olma dezavantajının üstesindenyöneticilik yetenekleri ve tarzıyla geleceğini düşünüyorum.

Diğer hususlarda ve icraatlarda, Urfalılara büyük işlerdüşmekte. Kirli bir tezgah kurdurarak işlerimizi yürütmenin değil; katkı sunmayollarına başvurmalıyız. Katkı sunamayanların da gölge etmemesi, işleriengellememesi kafi.

Dinleyen ve ilgi gösteren, çözümcü bir yapısı, tavrı varyeni bakanın.

Özetlersek: Dost ahbap ilişkilerini pek sevmediğinidüşündüğüm Bakan için, STK'lar ve bakanlığı bünyesinde bulunan kurumlarınyapması gereken ilk iş, sorunları ve öncelikleri belirlemek olacaktır. Uzunvadede yapılabilecekler zamanla gündeme gelecektir.

Bakalım, Urfalı bakan konusunda hayli istekli olan ve bukonuda çaba gösteren kesimler ve tüm Urfalılar, üstlerine düşeni yapıp, bu ilkUrfalı bakanın son Urfalı bakan olmaması için dürüst katkılar sunabilecek ve buşansı kullanabilecekler mi?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.