HÜDA-PAR'dan kesintilere tepki: Urfalılara elektrik işkencesi yapılıyor

Her hafta Urfa'nın farklı bir sorununu gündeme getiren HÜDA-PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu hafta da Haliliye ilçesine bağlı Ahmet Yesevi Mahallesindeki vatandaş ve esnafla görüşerek yaşanan elektrik kesintilerine dikkat çekti.

HÜDA-PAR'dan kesintilere tepki: Urfalılara elektrik işkencesi yapılıyor

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, şehir merkezindeki elektrik kesintilerinden dolayı sıkıntı yaşayan vatandaşların mağduriyetini gündeme taşıdı. 

Her hafta Cuma günü saat 11.11'de Şanlıurfa'nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu hafta da şehir merkezindeki elektrik kesintilerinden dolayı sıkıntı yaşayan vatandaşların mağduriyetini kamuoyu ile paylaştı.

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesindeki Ahmet Yesevi Mahallesinde elektrik kesintilerinden dolayı mağdur olan esnaf ve mahalle sakinlerini ziyaret eden Özaslan, burada yaptığı açıklamada, "HÜDA PAR olarak bu hafta elektrik kesintilerinden dolayı sıkıntı yaşayan vatandaşların mağduriyetini dile getireceğiz" dedi.

LOKANTA İŞLETEN ESNAF: EŞYALARIMI BUZDOLAINA KOYAMIYORUM

Özaslan’ın görüştüğü ve elektrik kesintilerinden dolayı yaşadığı mağduriyeti anlatan bir esnaf, "Biz geçenlerde iki gün iş yerimizi kapattık. Döndüğümüzde iş yerimizin komple elektrik kabloları hepsi yanmıştı. Elektrik faturası 6.900 TL gelmiş. Ben onu yatırdığım halde bir türlü elektriklerimizin düzelmediğini görüyorum. Biraz önce yine DEDAŞ'ın kablolarının yanmasını gördük. Ben şu anda lokanta işletmeni olarak eşyalarımı buzdolabına koyamıyorum. Çünkü koyduğum zaman direkmen yarım saat sonra komple çöpe atıyorum" ifadelerini kullandı.

ELEKTRİKLER KESİLİNCE KLİMASIZLIKTAN DOLAYI SOKAKTA OTURMUŞUM

Elektrik mağduru bir başka mahalle sakini, evinin karşısında bulunan ağaç direği işaret ederek, "Bizim altyapıda hala tahta direkler var. Enerjiyi kaldırmıyor. Evimiz bu karşıda. Şu anda elektriğimiz yok, klima çalışmıyor, klimasızlıktan dolayı şu anda sokakta oturmuşum" dedi.

ELEKTRİĞİMİZ BİR SAAT VAR 6 SAAT YOK

Bir haftadan beri elektriklerinin olmadığını savunan mahalledeki bir esnaf da, şunları söyledi: 

“Elektriğimiz bir haftadan beri yok. Gelip gidiyor. Bir saat var, 6 saat elektriğimiz yok. Şu anda dükkânın içi kapkaranlık, iş yapamıyorum, dolaplarımız çalışmıyor, dondurma dolabımız çalışmıyor, sistemimiz çalışmıyor. Yani Urfa'da 14 tane Milletvekilimiz var, hiçbir tanesi bu soruna çözüm bulamıyor. Mahalle geneli elektriğimiz her gün kesiliyor.”

GÜNÜN YARISI BOYUNCA ELEKTRİK YOK

Üç gündür satış yapamadığını belirten mağdur bir diğer esnaf ise, yaşadığı elektrik sorununu şu sözlerle dile getirdi:

"Burada esnaf olarak mağdur oluyoruz. Yani mağazada bir satışımızı üç gündür yapamıyoruz. Burada günde 4-5 saat elektrik kesintisi oluyor. Sanki köyde yaşıyoruz, sanki dağ başındayız. Jeneratör kurup burada çalışmak zorunda mı kalacağız..! Benim şu anda ödediğim fatura 11.500 TL. Yani ben zaten zor şartlarda kazanıyorum ve günün yarısında elektrik yok burada. Ne kadar sorumsuz bir memlekette yaşadığımızı herkes görsün.”

SİZ MECLİSİ SADECE BANKAMATİK OLARAK MI GÖRÜYORSUNUZ?

Urfa’dan seçilen milletvekillerinin elektrik sorunuyla yeterince ilgilenmediğini savunup şikayetçi olan bir mahalle sakini de, "Öncelikle bize bu fırsatı verdiği için HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Sayın Emin Özaslan'a çok teşekkür ediyorum. Elektrik kesintilerinden artık bize bıkkınlık geldi. Artık cihazlarımız çalışmıyor. Klima olmadığı için haliyle gece olsun, gündüz olsun kendimizi dışarı atmak zorunda kalıyoruz. Tabi bu sıcakta ne kadar bir faydası olur o da tartışılır. Bu Şanlıurfa'nın 14 milletvekiline sesleniyoruz; acaba siz sadece bankamatik olarak mı meclisi görüyorsunuz? Meclise sırf maaş almak için mi gidiyorsunuz, okula devamsızlık vermemek için sürekli giden öğrenciler gibi? Meclise o şekilde mi gidiyorsunuz? En basiti, Şanlıurfa'nın elektrik sıkıntısını bir kere dahi olsun dile getirmiyorsunuz. Bu saatten sonra size oy moy yok kardeşim" diyerek mağduriyetlerini dile getirdi.

ÖZASLAN: BİR MEMLEKET BU KADAR MI SAHİPSİZ OLUR?

Daha sonra genel bir konuşma yapan Başkan Özaslan, şehir merkezinde yaşanan elektrik kesintilerinin olası sonuçlarına dikkat çekme adına şunları kaydett:

"Evet burası Şanlıurfa merkez Ahmet Yesevi Mahallesi. Burası sadece bir örnek. Şehir merkezinde sürekli elektrikler kesiliyor. Evdeki vatandaş; yaşlısı var, hastası var, çocuğu var, cihaza bağlı olan insanlar var… Enerji kesildiği zaman bu insanların da nefesi kesiliyor. Yaşlı insanlar sokağa çıkmak zorunda kalıyorlar. Bakın esnafların iş yerlerinde elektrikler kesiliyor dolaplarında eşyayı muhafaza edemiyorlar, müşteri geliyor market fatura kesemiyor, sistem kapalı çünkü elektrik yok.”

”BU VATANDAŞ NEREYE GİTSİN, DERDİNİ NEREYE ANLATSIN?”

Hem iktidar hem de muhalefet milletvekillerine seslenen Özaslan, elektrik dağıtım şirketinin görevini yerine getirmediğini vurgulayarak, sitem dolu şu sözleri dile getirdi:

"Bu vatandaş nereye gitsin, derdinin nereye anlatsın? Ya bir memleket bu kadar mı sahipsiz olur? 14 milletvekili var. İlk başta iktidar, ondan sonra muhalefet olmak üzere bütün milletvekillerine sesleniyorum; siz memleketin sorunlarıyla bu şekilde mi ilgileniyorsunuz Allah aşkına? Bu vatandaş gece gündüz elektrik sorunu ile boğuşuyor. Kırsalda zaten elektrik kesintileri var. Çiftçinin zaten ürünü kuruyor tarlada. Şehir merkezinde nasıl bir cevap olacak, elektrik dağıtım şirketi nasıl bir cevap verecek? Allah aşkına, şehir merkezinde nasıl elektrikler kesilir? Onun izahatı var mıdır? Bakın elektrik tellerine bakın, maalesef elektrik dağıtım şirketi üzerine düşen görevi yerine getirmiyor”.

”ELEKTRİK DAĞITIM İŞİ TEKRAR KAMULAŞTIRILSIN”

DEDAŞ’ın tekrar kamulaştırılmasını talep eden Özaslan, sözlerine şöyle devam etti: "Buradan hükümete sesleniyoruz, enerji bakanlığına sesleniyoruz; eğer buradaki enerji dağıtım şirketi işin altından kalkamıyorsa bıraksın, işi bıraksın. Şirket geri çekilsin, devlet tekrar buradaki elektrik dağıtım işini üstlensin, tekrar kamulaştırılsın. Bunun başka çaresi yok. Bu halk nereye gitsin, derdini kime anlatsın?”

“BAŞKA İLLERDE GÜNDE KAÇ SAAT ELEKTRİK KESİLİYOR? ŞANLIURFA'DA KAÇ SAAT KESİLİYOR?”

Özaslan konuşmasında son olarak, “Şanlıurfa milletvekillerinden şu cevabı bekliyoruz; Türkiye'de başka illerde günde kaç saat elektrik kesiliyor? Şanlıurfa'da kaç saat kesiliyor? Bunun bir cevabını verin. Takdiri de ben halkımıza bırakıyorum” diyerek milletvekillerine görevlerinin halka hizmet olduğunu bir kez daha hatırlattı.

 

BİHA

HÜDA-PAR'dan kesintilere tepki: Urfalılara elektrik işkencesi yapılıyor

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.