Sayın Numan Kurtulmuş, Suriye politikasında baştan beriyanlışlıkların olduğunu belirterek, bu yanlışları tamir etmeye çalışıyoruztarzında bir açıklamada bulundu bu hafta.

Açıklamadan bazı satır başları şöyle: “Baştan beri Suriye politikasınınbüyük yanlışlarla dolu olduğuna inananlardanım. Tabii ki Esad rejiminin,zalimlerin yanında yer alacak değiliz. Şimdi bunları tamir ediyoruz,düzeltiyoruz”

 "(Kılıçdaroğluve Bahçeli’ye suikast girişimi iddiaları) Siyasette herkesin böyle bir tehditaltında olduğu aşikar. Çok ciddi istihbaratlar var. Özellikle parti başkanlarıiçin. Bu tür bireysel şeylerle Bahçeli’ye, Kılıçdaroğlu’na bir suikastyapıldığını düşünün... Allah korusun. Bırakın suikastın başarılı olmasını,Türkiye siyaseti şöyle bir sallanır. Ruslar ile iyileşme sürecine girmişolmasaydık, Rus Büyükelçi suikastında kıyamet kopartırlardı."

 "Büyük resim çoknet; bir asır evvelki oyunun 2. perdesi oynanıyor. Bölge bir kere daha dizaynediliyor, bölünmeye çalışılıyor. Burada da bu oyunu bozabilecek tek ülkeTürkiye olarak görüldüğü için bu oyuna müdahale etmemesi isteniyor. BununTürkiye’nin yönetim yapısıyla falan hiçbir ilgisi yok. Bu, 2. Sykes-Picot, çokaçık. 10 sene öncesine göre mezhebi bakımdan da bölge çok daha fazla bölünmüş durumda.Meselenin başlangıcı 1991 Irak’ın işgalidir."

 "Başbakan’ınIrak ziyaretinde Irak Merkezi Hükümeti’yle Başika’daki Türkaskeri varlığınailişkin bir görüşme olacak. Başika’da onları da rahatlatacak bir önerigötürüyoruz. Çekilme söz konusu değil. Baştan beri Suriyepolitikasının büyükyanlışlarla dolu olduğuna inananlardanım. Tabii ki Esad rejiminin, zalimlerinyanında yer alacak değiliz. Şimdi bunları tamir ediyoruz, düzeltiyoruz.Suriye’de Ruslarla gidilecek olan görüşmelerde Halep üzerinden iyi bir Halepbarışı ve Halep barışı üzerinden de iyi bir Suriye barışı tahkim edilmesilazım. Musul meselesinde de yeni bir yaklaşımla Irak hükümetiyle bir ittifakyapılmalı. Önce ateşkesin doğru uygulanması, sonra masanın doğru kurulmasıönemli. Böyle bir katilin iş başında durmasının insani olmadığını düşünüyoruz.Ama ortada barış sürecinin görüşmelerinin başlamasıyla birlikte karşılıklıolarak karar verecek olan, masadaki insanlar. "

 "ABD ilegerginleşen ilişkilerin rahatlayacağını ümit ediyorum. İki unsur var. FETÖ hâlâorada bir takım imkânlarla network’ünü canlı tutmaya çalışıyor. Bir an evveliadesi ile ilgili sonuç alacağımıza, en azından iade sürecinde gözaltındatutulmasının sağlanacağına inanıyorum. İkinci mesele de PYD meselesi,Ortadoğu’da bir takım normalleşmeler başladıkça burada terör örgütleriüzerinden bir varlık mı olsun yoksa Türkiye gibi devlet geleneği olan bir ülkeile mi işbirliği yapacak? Ben ABD’nin Türkiye ile işbirliği yapacağına, açık,aleni tavır değişikliğine gideceğine inanıyorum. İnşallah kısa sürede PYD’yidesteklemekten vazgeçer.”"

 Sayın NumanKurtulmuş'un Hürriyet'te yer alan açıklamasından kesitler böyle.

Altı aya kadar bu iş biter konumundan, beka sorunu yaşıyoruzpozisyonuna gelinen bir politikada bazı yanlışların olduğu muhakkaktır. AncanNuman Bey'in ufak yanlışlar yapılmış gibi bir algı oluşturan tarzda dilegetirdiği yanlışların hem ilkesel hem de reel politikte hiç de küçümsenecekhatalar olmadığını; hata kavramını aşan yanlışların, yanlış olduğu bilindiğihalde yapıldığını tarih bize gösterecektir.

Yine bu, yanlışları tamir etme sürecinde, bulunmamızın dagönüllü ve yapılan yanlıştan ders alınarak tamir edilme gereğinden ziyade,şartların başka seçenek bırakmamasından dolayı savrulduğumuz bir nokta olduğuda açıktır. Yani bulunduğumuz konum, kerhen bulunduğumuz konumdur.

Suriye konusunu konuşalı altı yıl olacak ama yine dekonuşmak zorunda kalıyoruz çünkü Yeni Osmanlıcılık'tan tutun, Suriye'de kurduğumuzörgütler ve onlara hangi padişahların imini vermekten, Yaptığımız yol veköprülere verdiğimiz isimlerden, 15 Temmuz kalkışmasından tutun, dış politikadeğişikliklerine, Kürt sorunundan tutun ekonomi ve turizme, teröre bakıştantutun, artan terörün nasıl yorumlanması gerektiğine dair tüm gelişmelerin, sonaltı yıldır Suriye'de yaşanan savaşla direkt bağlantılı ve etkileşim halindeolduğu söylenebilir.

 Numan Bey'inaçıklamalarına bakıldığında, bazı kırmızı çizgilerin altı çizilerek, mevcutdurumun Türkiye tarafından nasıl yorumlandığı ve resmedildiği, ABD'nin bazıgrupları desteklediği müddetçe ilişkilerin düzelemeyeceği, Rusya ileilişkilerin önemi üzerinde durulduğu görülmekte.

Açıklama, bazı yanlışlardan bahsetmekle beraber, bunlarınhangisinin yanlış, hangisinin doğru olduğuyla ilgili kafa karışıklığınıgidermemiştir. Sadece bir yenilgi sonrası çekildiğimiz pozisyondan bahsedildiğiizlenimi ve Trump'la ilgili umutlardan söz edilmekte. Anlaşılan o ki, Trumpbaşa geçinceye kadar geçen sürede Suriye'de yaşanacaklar ve Trump başkanlıkgörevine başladıktan sonra alacağı pozisyon, izleyeceği politika beklenmeden,yeni dönemin konumlanmaları konusunda çok kesin konuşmak fazla bir şey ifadeetmeyecek gibi.

Yine de bazı yanlışları kabul etmenin, bir ülkenin geleceğiaçısından önemli olduğunu belirtmek gerek. işin diğer tarafı, fanatikleşmişbazı kesimler ve bir kısım yeni paralelciler, ısrarla Numan Kurtuluş'un buaçıklamalarına katılmadıklarını ve Suriye konusunda yanlış yapılmadığınısöylemekte ve hep aynı hikayeye devam etmekteler.

 Hep aynı şeyleritekrar etmek zorunda kaldığımız durumlara düşsek bile, Suriye sorunuhalledilene kadar bu konuyu konuşacağız ve doğru bir yöne/yola girene kadarçözüm üretmeye devam edeceğiz/etmeliyiz.

 Türkiye'nin Suriyekonusunda, baştan beri hangi konularda yanlış yaptığını, yaptığı doğrularınneler olduğunu ve bundan sonra hangi politikaları uygulaması gerektiğiyleilgili değerlendirmelerimizi de başka bir yazıya bırakalım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6