Öne Çıkanlar Koku alamayan tat da alamaz! sürücüler ŞURO Gala gecesi Game Of Turkiye

1 milyon 300 bin kişi uyuşturucu kullanıyor! 'MÜCADELEYE HERKES KATILMALI'

Şanlıurfa Valiliği, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve ŞanlıurfaCumhuriyet Başsavcılığı arasında yürütülen ‘Gelecekte Ben de Varım’ projesikapsamında Mehmet Akif İnan Konferans Salonu’nda “Madde Kullanımının ÖnlenmesindeTedavi Yöntemleri” konulu seminer düzenlendi. Ruh Sağlığı Uzmanları Uzman Dr.Mehmet Bayın, Uzman Dr. Enis Sargın ve Uzman Dr. İbrahim Karakaya’nın konuşmacıolarak katıldığı seminerin açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa CumhuriyetBaşsavcısı Sadi Doğan, Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün yaptığı faaliyetlerhakkında bilgi verdikten sonra uyuşturucu kullanımının önlenmesi noktasındaönemli açıklamalarda bulundu. 

‘TÜRKİYE’DE 1,3 MİLYON KİŞİ UYUŞTURUCU KULLANIYOR’
Uyuşturucu kullanımının önlenmesi için yapılan çalışmalara değinen BaşsavcıDoğan; “Birleşmiş Milletler raporunda dünyadaki uyuşturucu kullanımı oranı15-64 yaş arasında yüzde 5,2 olduğunu, yaklaşık 247 milyon kişinin uyuşturucukullandığını belirtmiştir. Aynı oran ülkemizde yüzde 2,7 olarak gerçekleşmiş,yani bir milyon üç yüz bin vatandaşımız Türkiye’de uyuşturucu kullanmaktadır.Ülkemizde özellikle genç yaşta uyuşturucu kullanım oranının Avrupa ortalamasınagöre 10 kat daha düşük olduğu da görülmektedir. Tüm bunlara rağmen 2007 ile2016 yılları arasında yapılan araştırmada sadece uyuşturucu kullanımı nedeniyleülkemizde 2 bin 148 kişinin hayatını kaybettiği tespit edilmiştir. Ölümlerinyanında kullanıcıların ailelerine ve çevrelerine verdikleri zarar büyük birsorun olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Tüm dünyada büyük bir sorunhaline gelen madde kullanımı ve bağımlılığının toplum-aile-birey üçgenindehayatı ve kurumları etkileyen çok ciddi bir sorundur, çok yönlü boyutları olanbu sorun ile başarılı bir mücadele için bilimsel temeller üzerinde konuylailgili tüm tarafların bilinçli desteğine ihtiyaç duyulmaktadır, madde kullanımıönleme amaçlı eğitici, bilgilendirici, farkındalık arttırmaya yönelikhazırlanacak programlar, ulusal politikalar çerçevesinde ve temel insan haklarıdoğrultusunda ilgili tüm tarafların; devlet, ilgili kuruluşlar, üniversiteler,medya, bilim insanları, eğitimciler ve ebeveynlerin ortak sorumluluğudur, bilimseldestek eşliğinde  olumlu modellerin işlenmesi gerekmektedir” dedi.

‘DEVLET ÖNÜNE GEÇMELİDİR’
Uyuşturucu kullanımının önlenmesi için neler yapılması gerektiğinedikkat çeken Doğan, şöyle konuştu; “Öncelikle devletin kişilerin uyuşturucuyakolayca ulaşmasının önüne geçilmesini sağlaması gerekmektedir. Bununla ilgiliolarak yasalarımızda yaptırımlar öngörülmüş ve tüm kolluk birimleri ile diğerkamu kurumları uyuşturucu ile mücadele konusunda net bir şekildeyetkilendirilmişlerdir. Uyuşturucu ile mücadele için toplumun herkatmanının mücadeleye katılımının sağlanması şarttır. Bugünkü toplantımızda birnevi  aynı zamanda bu amaca hizmet eden bir toplantıdır. Hastalıkseviyesinde uyuşturucu kullananların tedavisi önemli bir sorundur. Bugünhocalarımız bu konuda bizleri aydınlatacaklardır.”


‘BASININ DUYARLILIĞI EN ÜST SEVİYEDE’
Uyuşturucu ile mücadele konusunda basının çok önemli olduğunu bildirenDoğan, “Uyuşturucu ile mücadelede bir diğer sorun sosyal medya ve basınınetkili bir şekilde kullanılmasıdır. Gördüğümüz kadarıyla ülke genelinde veŞanlıurfa’da basınımızın uyuşturucu kullanımı konusundaki duyarlılığı en ileriseviyededir. Şuanda basın mensuplarımız bugün ki toplantıyı kamuoyunaaktarabilmek için yine aramızdadırlar. Uyuşturucuyla mücadelede devlet,toplum, STK, basın ve bireyler bir koordinasyon içerisinde birlikte aynı amacaulaşmak için güç birliği yaparak hareket etmeleri de sorunun çözümünükolaylaştıracak önemli bir etkendir. Uyuşturucuyla mücadele için ülkemizdeuyuşturucuyla mücadele kurulları oluşturularak sorunun çözümü için tüm ülkegenelindeki veriler ve bilgiler toplanarak düzenli olarak çözüm yöntemlerideğerlendirilmektedir. Dünyadaki uyuşturucu sorununun büyüklüğüne rağmenülkemizde Dünyaya oranla daha düşük bir uyuşturucu kullanımı olduğununbilinmesinde fayda vardır. İrdelendiğinde bunun sebebinin uyuşturucuylamücadele konusundaki kararlılığın yanında, ülkemizdeki aile yapısının güçlüoluşu, manevi değerlerin yüksek oluşunun önemli bir yer tuttuğu görülmektedir.Bugün uyuşturucuyla mücadelede tedavi yöntemleri konusunda bizleribilgilendirmek üzere aramızda bulunan değerli Ruh Sağlığı Uzmanlarımız UzmanDr. Mehmet Bayın, Uzman Dr. Enis Sargın ve Uzman Dr. İbrahim Karakaya’ya ve sizdeğerli misafirlerimize teşekkür ediyorum. Çalışmamızın herkes için yararlıolmasını ve ilimize katkı sunmasını diliyorum” diyerek sözlerine sonverdi.

Daha sonra Uzman Dr. Mehmet Bayın, Uzman Dr. Enis Sargın ve Uzman Dr.İbrahim Karakaya tarafından katılımcılara “Madde Kullanımının ÖnlenmesindeTedavi Yöntemleri” hakkında bilgiler verildi. Toplantıya Şanlıurfa CumhuriyetBaşsavcısı Sadi Doğan, Ceza İnfaz Kurumları Savcısı Fatih Çam, CumhuriyetSavcısı Tacettin Kabatepe, kamu kurum ve sivil toplum örgütleri temsilcileriile çok sayıda vatandaş katıldı.

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.