Öne Çıkanlar vatan MİLLET balıklıgöl spor ipekyol

Nüfus müdürlüklerindeki  yoğunluk artacak!

Yeni çipli kimlik kartı projesinin uygulamaya girmesiyleNüfus Müdürlüklerinde iş yükünün bir hayli arttığını ve personel ihtiyacınındoğduğunu belirten Memur-Sen'e bağlı Büro Memur-Sen Şanlıurfa Şube BaşkanıFethi Akbulut, "Türkiye genelinde 9 bin 700 personeli bulunan Nüfus veVatandaşlık İşleri bugüne kadar yaklaşık 20 milyon çipli yeni kimlik kartınıdağıtmıştır. Nüfus çalışanları, 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren ehliyet vepasaport iş ve işlemlerini de yapmaya başlayacaktır. Ayrıca Suriyeli ve diğergöçmenlerin nüfus idarelerine başvurularında ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Enfazla Suriyeli nüfusunun Şanlıurfa'da olması ayrıca iş yükünü artırmaktadır. Göçİdareleri yabancıların adres kayıtlarını kendileri tutması gerekirken yabancıuyrukluları Nüfus Müdürlüklerine yönlendirmektedir. Bu durum yabancılar için denüfus personeli için de sıkıntı yaratmaktadır. Nüfus Müdürlüklerinin bu haliile pasaport ve ehliyet hizmetleri vermesi mümkün değildir" dedi.

"BAKANLIK BİR AN ÖNCE TEDBİR ALMALI"

Nüfus Müdürlüklerinin bu hali ile pasaport ve ehliyethizmetleri vermesi mümkün olmadığını ifade eden Akbulut, "Emniyet müdürlüklerinde görev yapan 5 bin personelinsahada görevlendirmesi amacıyla düşünülen devir işleminin ataması yapılmadannüfus müdürlüklerine bu işlerin devredilmesi, yoğunluğu hat safhayaçıkaracaktır. Mevcut şartlarda eksik personel ile çalışan Nüfus Müdürlükleriarasında personel dağılımındaki adaletsizliğinde bir an önce giderilmesigerekmektedir. Nüfus sayısına uygun olarak memur kadrosu verilmelidir.Yabancıların tüm işlemleri Göç İdaresinin kontrolünde olmalıdır. İçişleriBakanlığı bir an önce tedbir almalı, personel alımı yapılacaksa bir an önce çalışmalarbaşlatılmalı, ne vatandaşlar ne de nüfus personeli mağduriyetyaşamamalıdır" ifadelerine yer verdi. Akbulut konuşmasına şöyle devametti: "Tüm eksikler giderildikten sonra söz konusu, ehliyet ve pasaportişlemlerinin nüfus müdürlüklerine devrinin yapılması gerekmektedir. Bunun içinsendika olarak; süreç tamamlanana kadar bakanlığın devir işlemlerini erteleyip,öncelikle bir pilot bölgede uygulamaya koymasını, sağlıklı bir geçiş sürecininişletilmesini bekliyoruz. Ayrıca 2018 yılı için yapılan toplu sözleşmede 6 aysüre ile 250 TL fazla mesai alan personelin moral ve motivasyonunu yükseltmekadına kalıcı bir iyileştirmenin yapılması da gerekmektedir. Özellikle tekrarbelirtmek gerekir ki; Şanlıurfa'da çalışan nüfus müdürlüğü personellerimiz,personel eksikliğinden dolayı Türkiye'nin en yoğun çalışanpersonelleridir."

"NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNDE GÜVENLİK TEDBİRLERİARTIRILMALI"

Bakanlıktan, Nüfus Müdürlüklerindeki personelleriningüvenlik tedbirlerinin artırılmasına isteyen Akbulut, "Nüfus Müdürlüklerigenelde kaymakamlık binalarında olduğundan güvenlik görevlileri dış kapıdagörev almaktadır. Güvenlik görevlilerinin vatandaşla bire bir muhatap olanmemurların bulunduğu katlarda da görevlendirilerek; darp edilmeleri, hakareteuğramalarının önüne geçilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra darp, sözlü vefiziki tacizlere maruz kalan nüfus personeline bakanlık nezdinde hukuki yardım verilmeside sağlanmalıdır" şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.