Öne Çıkanlar vatan MİLLET balıklıgöl spor ipekyol

Reklam pastasının yarısı televizyonun

Reklamcılar Derneği Asbaşkanı Demet İkiler, Türkiye'dereklam yatırımlarının en büyük payının televizyonda gerçekleştiğini,televizyonun toplam reklam yatırımlarının yüzde 47,8'ini aldığını bildirdi. ReklamcılarDerneği'nin Deloitte iş birliği ile hazırladığı 2017 Medya ve ReklamYatırımları Raporu'nun açıklandığı toplantıda konuşan İkiler, medyayatırımlarının bir önceki yıla göre yüzde 6,3'lük artış gösterdiğini, 2018 yılıiçin ise yüzde 7 ila yüzde 10 arasında bir büyüme kaydedileceğiniöngördüklerini söyledi. İkiler, dijital medyanın ilk defa 2017 itibarıylatoplam medya yatırımlarındaki en büyük payı aldığını ve bundan sonra payınıdaha da artıracağını kaydetti. Dijitalin toplam reklam yatırımları içindealdığı payın geçen yıl yüzde 37,3'e çıktığını belirten İkiler, "Basınyüzde 21'lerden yüzde 15 civarına, televizyon yüzde 38'den yüzde 34 seviyesinedüştü. Diğer mecralarda çok büyük bir değişim görmüyoruz." diye konuştu.

Dünyadaki toplam reklam yatırımları resmine bakıldığında 1milyar doların üzerinde reklam yatırımı yapan ülkelerin toplam pazarda yüzde95'lik bir dilim oluşturduğunu ifade eden İkiler, şunları kaydetti:"Aslında bunlar da 42 ülkeden oluşuyor. Bu 42 ülke toplam reklamyatırımlarının yüzde 95'ini yapıyor. 2017 yılı itibarıyla bu ülkelerdeki medyayatırımları bir önceki yıla göre yüzde 3,4 seviyesinde büyümüş. Türkiye, reklamyatırımları sıralamasında 26. sırada. GSYH olarak baktığımızda Türkiye, daha önsıralarda. 2016-2017 yılı değişimine baktığımızda yüzde 6,3 büyüme var. Medyayatırımlarının toplamı 2,2 milyar dolar dolaylarında oldu. Toplam medya vereklam yatırımları da 3 milyar dolar seviyesine yaklaştı. Türkiye'de reklamyatırımlarının en büyük payı televizyonda gerçekleşiyor. Televizyon, toplamreklam yatırımlarının yüzde 47,8'ini alıyor. Dijitalin büyümesi dünyada olduğugibi Türkiye'de de benzer bir tabloya sahip. Dijitalin toplam reklamyatırımları arasında aldığı pay yüzde 25,9 seviyesine çıktı."

"GAZETE VE DERGİDE DÜŞÜŞ TRENDİ DEVAM ETTİ"

Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nil Bağcıoğlu daReklamcılar Derneği'nin iç ve dış piyasalarda esas alınan, temel sektörelistatistik olarak kılavuz niteliği taşıyan reklam ve medya yatırımlarıçalışmasını bu yıl güncellediklerini bildirdi. Dijitalin yükselişinin bugüncellemeye esas oluşturduğunu belirten Bağcıoğlu, "Yeni metodolojimiztüm paydaşlarımızın sürece dahil edilmesine olanak verirken, paylaşımcı ve şeffafbir şekilde çalıştık. Deloitte ile bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz iş birliği,üyelerimizden oluşan Medya Yatırımları Danışma Kurulu'nun oluşturulması vediğer meslek örgütleriyle yakın iş birliği, raporlama süreciningüçlendirilmesine yönelik attığımız en önemli adımları oluşturuyor." diyekonuştu. Deloitte Danışmanlık Ortağı Tolga Yaveroğlu ise toplamda yüzde 4'lükbüyüme ile televizyonun payının yüzde 48 civarında gerçekleştiğini kaydetti.

Yaveroğlu, basın tarafında gazete ve dergide düşüş trendinindevam ettiğini, sinema tarafında yüzde 5'lik bir büyüme olduğunu, sinemanınpayının yüzde 1 seviyesinde bulunduğunu aktardı. (AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.