Bütün kadınlarannelik duygusuyla yaratılmıştır. Annelik ise şefkati gerektirir. Bütün annelerhalis ve yüklü bir şefkatle donatılmışlardır. Yüce Yaratıcı, dikkat ve titizlikiçinde yetiştirilmesi gereken yavruyu anneye teslim etmiş adeta anneyi kendivekili olarak o yavruyu yetiştirmesinde görevli kılmıştır. Bu nedenle baştaşefkat olmak üzere gerekli tüm donanımı da vermiştir. Bütün annelerin şefkatleri Allah’ın rahmetinden yansıyan ışıltılardır.Karşılıksız, katıksız ve halisane olan bu şefkat fıtratlarına yerleştirilmişbir elektrik durumundadır.

Bu şefkat aynızamanda çok geniştir. Anne, yavrusundan dolayı diğer tüm yavrulara şefkat eder.Şefkatin gereği için hiçbir tehlikeyi dikkate almaz. Kendiniyavrusuna feda eden annelerin şefkat kahramanlıkları sayılamayacak kadardır. Vebu insan olmakla da sınırlı değildir. Yavrusuna şefkatinden ötürü yüreksiztavuk aslan kesilir,ite saldırır.

Küçücük kızçocuklarının oyuncak bebeklerine düşkünlükleri, müthiş bir titizlik ve dikkatiçinde gösterdikleri sevgi ve bağırlarına basmaları, minnacık yüreklerindentaşan şefkati apaçık göstermektedir. Peteklerden taşan bal gibi ya da ışıltısıuzaklara kadar yayılan kandil gibidir.

Bir tohum gibiruha yerleştirilen şefkat, zamanla filizlenir, inkişaf eder, büyür ve manevibir Tuba ağacına dönüşür. Yaşlı kadınlarda en kapsamlı bir olgunluğa ve doruknoktasına ulaşır.

Şefkat daAllah’tan geldiği için, Allah’ın diniyle mezc olmuş bir uyum içindedir. Herikisi de O’nun kanunudur. Bu nedenle yaşlı kadınlarda Allah’ın dinine karşımüthiş bir bağlılık görülür. Akıl delilleri arayanlara inat yaşlı kadınlar,yüreklerindeki delillerle Allah’ın ipine sarılırlar. Şefkatlerinden gelen bağlarlaAllah’ın dinine sıkı sıkıya bağlanırlar. Ayrıca şefkat, kötülüklere ve kötüdüşüncelere bir kalkan gibi engel olur.

Allah’a ve dinekarşı düşmanca bir tutum takınan adamların bile yaşlı anneleri veya nineleriyleilgili dine bağlılık öyküleri bulunmaktadır. Ateist babanın tepkisine rağmentorununa din kültürü vermeye çalışan, Kur’an öğrenmeye gönderen yaşlıkadınların hatıralarını hep duyarız. Dinin dikkate alınmadığı ve ona karşıolumsuz tavırlara rağmen nice evlerde, tertemiz tülbentleri, namazlıkları,tesbihleri ve ibadetine düşkünlüğüyle yaşlı kadınlar,kınanmaktan aslaçekinmeden dinlerini ayakta tutuyorlar. Her biri Asr-ı saadete açılan penceredurumunda oradan nefes alıyorlar.

Yaşlı kadınlar,yüreklerindeki şefkatin yanı sıra fıtraten zayıfve hassas olduklarındanherkesten daha fazla sığınmaya ve teselliye muhtaçtırlar. Yine şefkatinyönlendirmesiyle en büyük sığınak ve en güçlü teselliyi dinde görüyorlar. Dinebağlılıklarının bir nedeni de budur.

Abdullah bin Ömer(RA)’ın rivayet ettiği hadiste peygamber (ASV) “Ahir zamanda yaşlıkadınların dinine sarılınız!” buyurmuştur.  (İmam-ı Gazâli,İhyâuUlûmi’d-Dîn, 3:75.) Yaşlı kadınların samimi dinlerine ve kuvvetliitikatlarına dikkat çekmiştir. Çeşitli fitnelerle din duygusunun zayıfladığıahir zamanda bile yaşlı kadınların şefkatlerinden gelen nezih ve safiitikatlarıyla dinde sebat edecekleri bildirilmektedir. İşte bu hengâmda ohanımları örnek almak, onların bağlığı gibi bir samimiyetle dine sarılmaklazımdır.

Uygarlığıylaövünen günümüz dünyasında yaşlı kadınların toplumdan dışlanırcasına gördükleriacımasız muamele, aileden koparılıp huzurevlerinde huzursuzluğa terk edilmeleriehl-i insafın tüylerini ürpertmektedir. Güya kadınlara sahip çıkıyorlarmış gibidillerinden düşürmedikleri “Kadın hakları” naraları meğerki genç hanımlarıtuzağa düşürmeye yönelik kurnazca bir çabadan ibarettir.

Yaşlı kadınlarakarşı saygısız bir tutum içinde bulunan çağımızdaki mim’siz medeniyete karşılıkİslam medeniyetinin saygın tutumu, bu hanımların İslam’a sığınmalarında nekadar haklı olduklarını göstermektedir. Çünkü İslam medeniyetinde kadın,ayakları altına cennetin serildiği eli öpülen annedir. Yaşlı kadınlar dasamimiyet ve sarsılmaz itikat açısından kendilerine tabi olmamız istenen saygınbüyüklerimizdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.