Yazarın kimliği toplumun yansımasıdır. Yazar toplumun aynasıdır. Kalem toplumu ifade eder. İyisiyle kötüsüyle toplum yazılanlarda kendini bulur. Böyle olunca toplumun kalemden şikâyetçi olma hakkı da yoktur. Kalem gördüğünü, duyduğunu ve kendisine yansıtılanları bazen doğrudan bazen dolaylı dile getirir. Bu bazen acımazlığa varır, bazen ironiye bazen de iyimserliğe. Yani toplumun ruhunun uyandırdığı etki, kendisine dönüş yapar.

Denilebilir ki yazarın düşüncesi ve hayalleri kalemin hangi ucunda varlığını gösterir. Cevabı ne uzun ne de karışıktır. Cevabı ne basittir ne de felsefiktir. En yalın haliyle yazarı yetiştiren toplumdur, yazar toplumun ruhuyla şekillenir. İtiraz edenleri gücü yetiyorsa yazarı toplumun ruhundan bağımsız değerlendirsin.

Madem yazarın ruhu toplumun varlığından besleniyor, o zaman yazarın değeri de o ölçüde yücedir. Çünkü toplumun gök kubbesindeki aynada halkın her hali en çıplak haliyle yansır ve toplum kendini orada görür. Başka hangi ayna bu kadar iz bırakabilir ki.

Öyle ise yazar mekândan bağımsız değildir. Ama mekânın da esiri değildir. Yazar yansıtmakla kalmaz, olması gerekeni dile getirişiyle bir adım öndedir. Ve her adımı çoğu zaman rahatsız eder. Rahatsız olanlarda eskinin bekçiliğini yapan, toplumun gelişmesine engel olan dinozorlardır.

Ondandır ki dinozorlar toplumun geleceğini aydınlatmaya çalışanlar tarafından sevilmez. Ellerinden geldikçe de kimsenin sevmemesi için ellerinden geleni yapar. Tabii bir de dinozorlar tarafından beslenen adı yazar olan ama asıl görevleri kötüyü renklere boyayarak halka şirin gösteren dinozorcuklarda yok değil.

Yazar tarafsız değildir, beklememek gerekir de. Yazar adaletli olabilir. Hakkı her şartta dile getirebilir. Böylece tarafsız olmayışını telafi etme fırsatı bulmuş olur. Taraflı olmak adaletsiz olmaya ve insani olmamaya engel değildir.

Değindiklerimiz bir yazar da olması gereken erdemlerden bazılardır. İnsanın hataları görmezlikten gelinebilir, bir yazarın kaleme aldığı satırlar görmezlikten gelinmez. Yazar kalemine yön verdiğinde vicdanın sesini de sonuna kadar açmalıdır.

***

Şanlıurfa’nın ruhuyla beslenen ve bu ruhu diri tutarak yarınlara taşıma azminde olan yazarlar varlıklarına ve yaşadıkları topraklara derin etkiler bırakmak için bir araya geliyor. Bu birliktelik Şanlıurfa için bir şeyler yapma kaygısı ve geleceği tıkayan engelleri parçalama inancıyla oluşmaktadır.

Üzerimize serpilmiş ölü toprağın altında filizlenen ve kök salan inanç ve düşünce ile çürümeye yüz tutmuş her şeyi çöpe atarak yerine umut ve iyimserlikle beslenen bir anlayışla kültürün yozlaşmasının önüne geçme ve kültürün özüne dönüşü mücadelesi verme adına yazarların birlikteliğine gerek duyulmuştur.

Şanlıurfalı yazarlar toplumun atan kalbidir. Ve bu kalbi besleyen damarlarda Şanlıurfa’nın toprağıdır. Bu toprağa can vermek de yazarlara düşür. Hiçbir yazar da bu sorunluluktan kaçma lüksü yoktur. Yazar kendi nefsini düşündüğü kadar, bu toprağın her zerresini düşünmek zorundadır. Bencillik bu topraklarla özdeşlemiş peygamberlerin inancına yakışmaz. Ve hiçbir yazar kendini var eden toprağına ihanet etmez. Kendisine düşün sorumluluğu düşünmeden kabul eder ve üstüne düşeni gece gündüz demeden çalışarak yerine getirir.

Şanlıurfalı yazarlar kendilerini bekleyen birçok engeli farkındadır. Engellerin getirdiği olumsuzlukların etkisinde kalarak iyimserliğini ve kendine olan güveni sarsılmış olabilir. Ama bu demek değildir ki yazarlar teslim bayrağı çekmiştir. Teslim olmak yazarlığın ruhunda yoktur. Yazarlık ruhu son nefsine kadar inancını korur, onurunu zedeleyen teslim bayrağını çekmez. Herkese lazım olan kadar yazara da lazım olan küllerinden doğmasını bilmesidir. Her darbe yazarın ruhunu umutla besler.

Her oluşum bir yenilik ve renkliliktir. Yazarlar Platformu da Şanlıurfa için bir renklilikten çok proje demektir, fikir demektir ve en önemlisi eylem demektir. Bir şeyleri hayata geçirme eylemliliği. Dile getirme ve gerisini boş ver değildir bu. Söylediğini sonuna kadar sahiplenme ve gerçekleşmedir.

Yazarlar Platformu durgun olan suya kanallar açarak, suyu akıtarak dipte biriken kirliliğini dışarıya atması için elinden geleni yapmayı hedeflemektedir.

Şimdilik bunlarla yetinelim Şanlıurfa Yazarlar Platformu kısa adıyla ŞUYAP Urfalılar adına hayırlı olsun diyelim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.