Yazarı değerli kılanyaratıcılığıyla ortaya çıkardığı eserdir. Yazarın ruhunun bedene bürünün kitapyazarın kişiliği, yazarın aklı ve duygunun dışa yansımasıdır. Kitap yazarınkalbi ve beynidir. Kitap, yazarın hayatta öğrendiklerinin aynasıdır. Kısacasıkitap yazara, yazar kitaba can verir.

Yazarın dünyaya açılanpenceresi olan kitap maalesef popüler kültürün pençesinde can vermeyezorlanmaktadır. Topluma, bireye yön vermesi gereken yazar popüler kültürünkitaba ilgisizliğinin kurbanı olmamak için kendini ve eserini kurban etmegafleti içine girmektedir.

Kitabı satılmayan yazar kendinideğersiz hissetme basiretsizliği içine girdiğinden, kitabının çok satılması vetanınmak adına kişiliğini yerlerde sürünmesine göz yummaktadır. Yazmanın bileüstü bir meziyet olduğu bir zamanda yazarın kendini basit görmesi, egosununesiri olması ve kendini popüler kültüre teslim etmesi kabullenecek bir durumdeğildir.

Yazar kendi yazdıklarınagüvenmiyorsa ve var olabilmek adına popüler kültüre sığınarak kendiniispatlamaya çalışıyorsa yazar, yazar olmanın ruhunu kavrayamamış demektir.

Çok satan yani on bin yüz binsatan sözde yazarlara baktığımızda kitabın ruhu adına utanmak yetmiyor. Çokkitap sattığını söyleyen bazı yazarlar, ya farkında değiller ya da şişirilenegolarından dolayı durumu görmezlikten geliyorlar.

Evet, üzücü, can yakan, insanıkahır eden, yazarlığı utanç hale getiren bazı sözde yazarların imza günlerinekitap kapağındaki manken ile imzaya gelmeleridir. Kitap satışını kitabınınkapağındaki dizi, sinema, dj, blogger vb. popülere borçlu olan sözde yazar birde övüne övüne mankeni yanına oturtuyor ve sıraya girmiş sözde okuyucularaikisi imza atıyor. Yani önce yazar kitabı imzalıyor, ardından kitabınkapağındaki manken kitabı imzalıyor. Aslında kitap imzası için sırayagirenlerin çoğu mankeni görmek, sarılmak, öpmek ve fotoğraf çekmek içingelmişlerdir. Yazarı değil, mankeni gördükleri için çığlık atan ergenleringerçek bir yazarı utandıran bir manzaradır.

Yazar da sonrasında çok kitapsattım diye kendisiyle övünmektedir. Yazdıklarına güvenmeyen, yazdıkları ilgigörmeyen kişilerin mankenlere para vererek kitap kapağına görsel koymaları vebazılarının posterini kitap arasına koyması bir yazar için övünülecek bir durumdeğil, utanması gereken bir zavallılıktır.

Nasıl yazar olduklarıtartışılan bu insanların kitap piyasasının kalitesini düşürdükleri gibi, yazarimajını da lekelemektedirler.

Yıllarına kitaba vermiş veyazar olma sorumluluğunu omuzlarında tanıyanların medyatik tanıdıklarınınolmaması ve mankenlere tenazül etmemesi bu değerlerini düşürmez ama kitapdünyası için bir haksızlıktır.

Bir yazar nasıl olur da kendinibir mankenin gölgesinde bırakır. Düşüncenin taşıyıcısı kutsal kitabı birinsanın fiziksel görüntüsüne kurban etme ciddiyetsizliği gösterebilir. Haydikitaba, yazarlığa saygınız yok, kendinize de mi saygınız yok. Yanınızda birmanken taşımaya yüzünüz kızarmıyor mu? Yüzünüzün kızarmayacak kadar mı kitapokumaya, bilgiye yabancısınız. Kitap okuyucusu bile kitabı mankene tercihetmez. Yazar biri bunu nasıl yapar.

Yazar kimliğinizi mankeneborçluyken bununla övünecek kadar gurur yoksunu mu olur insan? Yazar kimliğimankenle oluşmaz. Yazarlık yaratıcılıkla, farklı eserlere imza atarak olur.

Yazarlık kimliği para ileolmaz. Yazarlık kimliği kimsenin gezinmediği diyarlarda gezinme cesaretigöstermekle olur.

Yazarlık kitabın kapağınamankenin resmini koymak ve parayla reklam yapmak değildir.

Okuyucudan beklentimiz olmalıdırama maalesef okuyucunun da popüler kültüre olan düşkünlüğü bu durumupekiştirmektedir. Okuyucu da popüler kişilerin peşinde koşmaktadır.Televizyonun magazin programlarında gezinenlerin kitaplarını almak için sırayagirmeyi tercih etmekte. Bununla övünme, havasını atma gibi gösteriş arayışında.

Popüler kültür yazarı veokuyucuyu maniple etmeyi başarmış durumdadır. Şunu çok iyi biliyor ve görüyoruzki mankenle imzaya gelen yazarın ve kitabının ömrünün kısa olduğu ve üzülereksöyleyelim ki bu kitaplar doğru dürüstte okunmamaktadır.

Yazarlığın kimliğinikirletilmesinin önüne hem yayıncının hem yazarların hem de okuyucuların bu tipşovmen yazarlara fırsat vermemelidir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.