Mahmut Tanal’ın ceylanların kesildiği iddiasına TİGEM’den yanıt!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) bağlı Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde koruma altında bulundurulan ceylanların kesilerek, üst düzey ziyaretçi ve bürokratlara ikram edildiği iddiasına yanıt geldi.

CEYLANPINAR TİGEM'DEKİ TOPLAM CEYLAN SAYISI AÇIKLANDI

TİGEM'den yapılan açıklamada ceylanların doğum ve ölüm kayıtlarının düzenli olarak kayıt altında tutulduğu belirtilerek "Doğal ortamda nesli tükenmek üzere olan Asya Ceylanlarının yaşatılması, gelecek nesillere ulaştırılması ve ülke gen kaynaklarının korunması adına Ceylanpınar İşletmesinde 1982 yılında 10 baş erkek, 13 baş dişi olmak üzere, toplam 23 baş Asya Ceylanı koruma altına alınmış, bugün itibari ile Ceylanpınar İşletmesi'ndeki ceylan sayısı 371 erkek, 474 dişi olmak üzere, toplam 845 başa ulaşmıştır" ifadelerine yer verildi.

"CEYLANLARIN KESİLİP İKRAM EDİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

İddiaların asılsız olduğu söylenen açıklamada iddialar şu sözlerle yalanlandı:

"Söz konusu ceylanlar, Ceylanpınar İşletmesinde yaklaşık bin dekar ağaçlık doğal arazide muhafaza edilmekte ve ceylanların doğal yaşam alanlarına insan girişine izin verilmemektedir. Ayrıca Asya Ceylanının çok ürkek bir yapıya sahip olması sebebiyle insanlar tarafından yakalanması teknik olarak da mümkün değildir. Dolayısıyla ismini işletmemize veren ve kuruluşumuzun çabalarıyla sayıları 845 başa ulaşan ceylanların haberlerde yer aldığı şekilde işletmeye gelen üst düzey misafirler için kesilerek ikram edilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Söz konusu haberler kuruluşumuzun itibarını zedelemeye ve kamuoyunda yanlış algı oluşturmaya yönelik aslı olmayan iddialardan oluşmaktadır."

BİHA


- Gazete İpekyol, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.gazeteipekyol.com/haber/10038958/mahmut-tanalin-ceylanlarin-kesildigi-iddiasina-tigemden-yanit