Urfa'da seçmen ezberi bozacak mı? Anketlerde AK Parti sonucu...

Cumhuriyet yazarıBarış Pehlivan,Diyarbakır merkezli araştırma şirketi Rawest’in mart ayında yaptığı anket sonuçlarını köşesinde paylaştı. Sonuçlarda Urfa detayı da yer alıyordu.

Daha önceki yazısındaCumhuriyet Halk Partisi'nin Şanlıurfa’daki etkisinin ciddi oranda arttığını yazmış, Doğu'da rüzgârın ana muhalefet partisinin lehinde estiğini dile getirmişti. Gazeteci-Yazar Pehlivan bu kez de "Doğu seçmeni ezberi bozacak mı?" başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı. YazısındaRawest’in mart ayında yaptığı anket sonuçlarını paylaşanGazeteci-Yazar Pehlivan Urfa detayına yer verdi. Buna göre Urfa'da seçmenin iktidar partisinden uzaklaştığı iddia edildi.

İşte yazıda yer alan Urfa detayı:

"Urfa’da 'bu pazar seçim olsa' sorusuna yanıt verilmişti. İşte o araştırmadan öne çıkan tablo şuydu:

- AKP’ye daha önce oy vermiş her 100 seçmenden yaklaşık 15’i iktidar partisinden uzaklaştı. Bu seçmenlerden altı kişi kararsız ve boykot pozisyonuna çekildi. Diğerleri ise CHP, DEVA, Gelecek ve HDP’ye yöneldi.

- Kararsızlar dağıtılıp 2018 seçimleriyle karşılaştırınca, AKP’nin oy kaybı daha net görülüyordu. İktidar partisi yüzde 52.8’den 45.3’e geriledi. HDP’nin oyu ise yüzde 29.3’ten 26’ya düştü. MHP’ye gelince, parti yüzde 9.2’den 7.1’e gerilemiş, yani Urfa’daki oylarının yüzde 23’ünü kaybetmişe benziyordu. "

BİHA


- Gazete İpekyol, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.gazeteipekyol.com/haber/10361857/urfada-secmen-ezberi-bozacak-mi-anketlerde-ak-parti-sonucu