‘Gün Olur Asra Bedel’ sempozyumu düzenlendi

ŞANLIURFA - Şanlıurfa Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından ‘Gün Olur Asra Bedel’ konulu sempozyum düzenlendi.

Harran Üniversitesi iş birliğiyle Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans salonunda gerçekleşen programa, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Fevzi Kurt, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Sempozyum, öğrencilerin dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un hayatını anlattıkları sinevizyon gösterisiyle başladı.

Sempozyumun oturum başkanlığını Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Bilgi yaptı.

Sempozyumda Ravzanur Özgün, Aytmatov’un çok sayıda dile çevrilen kitabı Gün Olur Asra Bedel’de ideal toplum ve ideal eser, Hayrunisa Tok şahıslar ve özellikleri, Özgenur Çağlar mekan özellikleri, Elif Erdil ise yaşayan efsanelerin topluma yansıması konularını anlattı.

ROMAN NEYİ ANLATIYOR?

20. yüzyılın en önemli romancılarından sayılan Cengiz Aytmatov, Gün Olur Asra Bedel adlı romanında ülkesi sömürgeleştirilmiş bir kültürü, küçük bir köy halkı üzerinden tanıtır ve o kültürün sömürgeci güçlerin uyguladıkları asimilasyon politikaları sonucu ne kadar büyük trajediler yaşadığını anlatır.

BİHA


- Gazete İpekyol, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.gazeteipekyol.com/video/11066013/gun-olur-asra-bedel-sempozyumu-duzenlendi