Kadayıfla baklavayı birleştirdi

Ortaya yeni bir tat çıkardı: Kadlava

Şanlıurfa’da uzun yıllardan beri baklava ve kadayıf sektöründe çalışan Usta Sadık Badıllı, baklava ile kadayıfı birleştirdi ve ortaya adına ‘Kadlava’ denilen yepyeni bir tat çıkardı. Bu tatlının marka ismini de alan Badıllı, patent için de müracaat etti.

(Bilal KAPLAN/İPEKYOL)

Memleketi Şanlıurfa’da uzun yıllar baklava ve kadayıf sektöründe çalışan Usta Sadık Badıllı, Urfalıların damak tadını yeni bir lezzete alıştırmak için işe koyuldu. Baklava ile kadayıfı birleştiren ve adına da ‘Kadlava’ adını veren Badıllı, yeni tatlının büyük beğeni aldığını söyledi. Şanlıurfa’da doğan Sadık Usta bu işi 13 yaşından bu yana yaptığını dile getirdi. Badıllı, “Bu işe başlarken ilkin künefe üzerine çalışmalarımız oldu. İlk çalıştığım yerde bir süre kaldıktan sonra oradan ayrıldım. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde çalıştım ve sürekli yenilikler peşinde oldum. 2011 yılında arkadaşların ısrarı üzerine Şanlıurfa’da künefe dükkanı açmaya karar verdi” dedi.

‘KADLAVA İSMİ ORTAYA ÇIKTI’

Şanlıurfa’da kaldıktan sonra bu işten sıkıldığını ve başka işlere yöneldiğini, tatlıcılık sektörüne bir süre ara verdiğini kaydeden Badıllı, Hayat şartlarının bana vermiş olduğu bu mesleğe geri dönme kararı aldım ve iki yıldan bu yana şu an olduğum yerde künefe işine devam ediyorum. Kadlava’nın nasıl çıktığı sorusu üzerine, kendimce künefe yapmaya çalışıyordum. Bir gün farklı bir tatlı yapma fikri oluştu kafamda. Nasıl bir tatlı çeşidi yaparım diye kendi kendime düşünürken kadayıf ve baklavanın birleşiminden çıkan bir tatlı fikri geldi aklıma ve ‘neden olmasın’ dedim. Bu nasıl olur lezzet olarak güzel olur mu diye düşünürken ‘Kadlava’ diye bir tatlı ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

‘FARKLI TATLAR DENEDİM’

Daha önce de farklı tatları birleştirmede deneyimli olduğunu ifade eden Badıllı “Künefe tatlısının içine muz koyduğum zamanlar da vardır. Tabi bu tatlı sektörünü çok sevmemin yanında insanlarla iletişim halinde olan bir sektör olması da beni bu mesleğe yönlendiren önemli bir nokta ve insanın öldüğünde bir namı kalmalı diye düşünüyorum. Bu sektör üzerinde her insanla iletişim halinde olup her türlü insana yetişebiliyorsunuz. Bir temizlik işlerinde çalışan kardeşimle de iletişim halinde oluyorum, doktoru, avukatı, öğretmeniyle de iletişim halinde oluyorum. “Bu yaptığımız tatlıda hem bir tat hem bir görsel hem de bir tezgah ürünü olacaktı. Bu ürünün çıkış noktası buydu. Yaptığımız tatlının özellikle üzerinde durduğumuz noktası servisimizin olmamasıdır. Yağını, şekerini, yufkasını, fıstığını, tel kadayıfını da koyduktan sonra tatlımızı yaptık. Arkadaşlarla yedikten sonra baktık ki güzel olmuş, farklı bir tat oluşmuş. Yediğimiz zaman fark ettik ki, üç tadı içinde barındırıyor” ifadesini kullandı. Bu tatlının yapım aşamasında yakın arkadaşlarının büyük katkısı olduğunu dile getiren Sadık Usta, yapım aşamasında yakın çevresi ile oturup tatlıyı değerlendirdiğini dile getirdi. Badıllı, bu tatlının yapımında onların da emeğinin olduğunu ifade etti.

PATENT İÇİN BAŞVURUSUNU YAPTI

Yapımda özellikle bayanlardan fikir aldığını söyleyen Badıllı gelen olumlu eleştirilerden sonra Kadlava’yı yapmaya karar verdiğini dile getirdi. Kadlava’nın Şanlıurfa’nın tatlısı olması için büyük çaba sarf ettiğini söyleyen Badıllı “Gerekli kurumlara başvurumuzu yaptık. İnşallah patentini de alacağız” dedi. Badıllı, ileriki zamanlarda başka şehirlere gitmesi halinde ‘Şanlıurfa’nın tatlısı’ denilmesini istediğini dile getirdi ve şu anda Kadlava’ya rağbetin güzel olduğunu işlerinin iyi gittiğini, Allaha şükrettiğini ifade etti.

- Gazete İpekyol, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gazeteipekyol.com/haber/9265553/kadayifla-baklavayi-birlestirdi