Uzmanlardan ‘aşı olun’ çağrısı

Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 8 yıldır acil servis sorumlusu olarak görev alan Abdulkadir Aktürk, son zamanlarda hastanenin acil servisine gelen vakaların çoğunun kronik hastalığı olan yaşlı ve koronavirüs belirtileri bulunan hastalardan oluştuğunu belirterek, “Acil servise en sık gelen hastalar yaşlılar, özellikle de kronik hastalığı olan yaşlılar çok sık geliyor. Covid kaynaklı ise yaklaşık 1500 hasta başvuruyor. Bu vakaların 15’i de hastanenin yoğun bakımında tedavi altına alınıyor” dedi.

AKTÜRK: “KORONAVİRÜSLE MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR”

Bayram ve yaz tatilinin araya girmesi, turizm sektörünün açılması ve yasakların kalkması ile birlikte rehavete kapılan vatandaşlar maske ve mesafe kuralını neredeyse unuttu. Şanlıurfa’da daha önceleri düşük vaka sayılarının olması ancak son günlerde neredeyse 3’üncü piki yaşayan kentte günlük vaka sayısı neredeyse 500’ü aştı. Bu nedenle hastanenin aciline başvuran hastaların çoğunun koronavirüs vakası olduğunu belirten acil servis sorumlusu Abdulkadir Aktürk, “Günlük 1500 koronavirüs hasta sayımız var. Covid için de 1000 hasta sayılı kapasiteye sahibiz. Biz aslında bu sayıyı 250-300’e kadar indirmiştik. Fakat araya giren bayramlar, tatiller bu sayıyı arttırdı. Mücadelemiz devam ediyor yıl sonuna kadar koronavirüs vakalarını bitirmeyi hedefliyoruz” diye ifade etti.

“YOĞUN BAKIMDA YATAN HASTALARIN ÇOĞU AŞISIZ”

Dr. Aktürk, hastanenin yoğun bakımında yatan hastaların çoğunun ya aşısız ya da tek doz aşı olanların oluşturduğunu ifade ederek, “Günlük 1500 hasta girişimiz var pandemi acilde. Yoğun bakım yatışlarımızda ve servis yatışlarımızda yaklaşık olarak günlük 15 hastayı buluyor maalesef. Hastaların çoğu da ya aşısı tamamlanmamış ya da hiç aşı olmayan hastalar oluyor” diye kaydetti.

“HALA HİÇBİR ŞEY BİTMİŞ DEĞİL”

Yasakların kalkması ve yaz aylarının çok sıcak geçmesi nedeniyle vatandaşlar neredeyse artık kapalı alanlar dışında maskelerini takmıyor. Hem maske hem mesafe kuralına uymayan vatandaşlar aşı olma konusunda da tereddütte kalıyor. Vaka sayılarını düşürmek ve normal hayata dönmek için gerekli önlemlerin alınması konusunda da uyarıda bulunan Aktürk, “Buradan vatandaşlarımızı tekrardan uyarmak istiyorum. Aşılarımızı olalım, hala hiçbir şey bitmiş değil temas ve izolasyona özen gösterelim, maskelerimizi kullanmaya devam edelim aşılarımızı mutlaka olalım” şeklinde konuştu.

BİHA

- Gazete İpekyol, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gazeteipekyol.com/haber/9266306/uzmanlardan-asi-olun-cagrisi