Kaymakamın paylaşımı Harran’ın tarihi zenginliğini gözler önüne serdi

Şanlıurfa’nın binlerce yıllık geçmişi ve tarihiyle her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlayan Harran ilçesinin topraklarından tarih fışkırmaya devam ediyor. Dünyanın en eski üniversitesine ev sahipliği yapan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Harran’da arkeolojik kazıların sürdüğü alanların büyüklüğü her geçen gün artıyor. Harran Kaymakamı Cihat Koç’un sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım Harran’ın tarihi zenginliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

“TOPRAK DİYEREK GEÇME, TANI!”

Paylaşımında birkaç ay önce kazı bölgesinin kenarında dinlemek için oturdukları alanda arkeolojik kazı başladığını duyuran Kaymakam Koç, paylaşımda kullandığı İstiklal Marşı’nda geçen “Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı!’” ifadesiyle Harran’ın tarihi zenginliğine vurgu yaptı.

“BU MİRASİ KORUMAK SORUMLULUGUMUZDUR”

Kazının başladığı alanın 2,5 ay önceki hali ile şimdiki halini gösteren 2 ayrı fotoğrafa paylaşımda yer veren Koç, “Değerli Harran’lı dostlarım, nasıl bir tarihi hazineye sahip olduğumuzu, üzerinden yürüyüp geçtiğimiz toprak örtüsünü kaldırdığımızda koca bir şehrin ortaya çıktığını görün istedim. Bu mirası korumak tarihe karşı ortak sorumluluğumuzdur” ifadelerini kullandı.

BİHA

- Gazete İpekyol, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gazeteipekyol.com/haber/9268679/kaymakamin-paylasimi-harranin-tarihi-zenginligini-gozler-onune-serdi