Balıkçı esnafı dertli: Ah, vah dedik ama boş!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl bir ilke imza atarak Şanlıurfa'da 'Balık ve Manav Hali'ni kurdu.

Şanlıurfa Ticaret Merkezi (ŞUTİM) Eski Koşu Meydanı olarak bilinen bölgede 6 bin metrekarelik alana kurulan tesis ile balıkçıların yer sorununun çözülmesi hedefleniyordu. Yaklaşık olarak 3 milyon 300 bin liralık yatırım bedeli içeren proje, sorunlar karşısında yetersiz kaldı.

Balık halini konum olarak eleştiren ve yer taleplerinin karşılıksız kaldığını belirten balıkçılar, sorunlarına çözüm isteyerek yetkililere çağrıda bulundu.

GÜNEŞ: TORPİLİ OLANA VERDİLER

Şanlıurfa'da yapılan 'balık halı' ile ilgili yer taleplerinin karşılıksız kaldığını kaydeden Yılmaz Güneş, "Balık halıyla ilgili bize bir bilgi vermediler. Bilgimiz olmadığı için bilmiyoruz, onun için bir şey diyemiyorum. Torpili olan insana, arkasında akrabası olan insana verdiler ama bize vermediler. 12 yıldır bu işi yapıyoruz. Biz talep ettiğimizde yer kalmadı dediler. Balık halı olsaydı biz orada satışımızı yapardık daha temiz, daha hijyenik. Bu yağmurda bu soğukta durmazdık" açıklamasında bulundu.

SİLİ: BALIK PAZARI AÇILMIŞ AMA BOŞ

Balık pazarının konumunu eleştiren balıkçı Behçet Sili, "Şimdi balık pazarı açıldı. Şanlıurfa'da balık hali kuruldu. Balık hali bize ters geliyor, ters geldiği gibi şöyle de bir şey var. İnsanlar gidip alışveriş yapmaya üşeniyorlar. Uzak bir yerde. Biz dükkan sahibi olmamıza rağmen pazarda satış yapan esnaf ve seyyar satıcı çoğaldı. Buna önlem alınmalıyken kimse bunun önüne geçemiyor. Belediye denetleme yapsa biz memnun olacağız. Kimse seyyarın önüne geçemiyor o zaman siz niye balık pazarını açtınız?" ifadelerini kullandı.

‘BALIK PAZARI KAN AĞLIYOR!’

Seyyar balıkçılarla ilgili denetimin yetersiz kaldığını belirten Sili, şu sözlere yer verdi: "Biz buna karşıyız lütfen bununla ilgilensin. Balık pazarındaki seyyar kan ağlıyor, niye? Çünkü kimse gitmiyor seyyar ayağına kadar getiriyor. Kimse doğru dürüst satış yapamıyor. Gelsinler balık pazarının durumunu görsünler. Balık pazarı açılmış ama boş."

YILMAZ: AH, VAH DEDİK BOŞ

20 yıldır balıkçılık yapan Kemal Yılmaz, balık pazarında yer talebi olduğunu ancak adının silindiğini iddia ederek, "Şanlıurfa'da balık pazarı açıldı, dayım olmadığı için geride kaldım. Yer talebim oldu, evet dediler, açılışta gittim benim ismimi silmişler. Ah, vah dedik boş. Dayım olsaydı hiç gitmeden adımı yazarlardı. Ben bu hakkı kazandım, talep ettim, maalesef vermediler. Şu anda ben bu ambarı dükkana çevirdim. Beni tanıyan arayıp balık istiyor ama maalesef para kazanmıyoruz. Eğer şu anda pazar yerinde bir yerim olsaydı, daha çevrem genişlerdi" sözlerine yer verdi.

‘İLÇELERDEN YER ALINDI’

Şanlıurfa ilçe balıkçılarına balık pazarında yer verildiğini kaydeden Yılmaz, "Balıkçı pazarımızda hak talep etmeyen insanlar Şanlıurfa’mızın ilçelerinden Ceylanpınar, Viranşehir, Siverek, Hilvan'dan gelip yer almışlar. Ben Urfa merkezden talep ettim alamadım" diye konuştu.

‘SATIŞLAR OLUMLU ETKİLENİRDİ’

Balık halının satışlarına olumlu katkı sunacağını aktaran Yılmaz, "Yer verilseydi ben şimdi orada tezgah başında otururdum. 55 yaşındayım seyyar başında ayakta beklemezdim. Orada masam olurdu, daha güzel, daha rahat olurdu. Şanlıurfa’mıza balıkçılıkla ilgi güzel gelişmeler olurdu, tanıtırdık. Millet balığı bilmiyor, hamsiye de büyük balığa da hamsi diyorlar. Satışlarımız olumlu etkilenirdi. Tezgahımı açardım daha güzel 11-12'ye kadar açabilirdim. Mekan olsa daha oturaklı olurdu, aileler gelirdi" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN-Mustafa PAYIK/ÖZEL HABER-İPEKYOL

- Gazete İpekyol, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gazeteipekyol.com/haber/9272539/balikci-esnafi-dertli-ah-vah-dedik-ama-bos