Özyavuz: “Göbeklitepe Harran’ın bir entegresidir”

Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz, şehrin tarihi ve kültürel değerlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Şanlıurfa’nın dünyanın bütün güzelliklerini içerisinde barındıran bir mozaik olduğuna vurgu yapan Başkan Özyavuz, “Şanlıurfa; bilindiği gibi içerisinde bütün kültürleri, bütün dinleri, bütün dilleri, bütün ırkları ve bütün medeniyetleri barındıran bir Türkmen şehri. Şanlıurfa; tarihin, kültürün ve ilk medeniyetin doğduğu yer olmakla birlikte aynı zamanda bir turizm şehri. Şanlıurfa, inanç turizmi ve gastronomi açısından da çok önemli bir şehir. Sofrasında hem ülkemizin hem de tüm dünyanın muhteşem lezzetlerini bulabileceğiniz bir şehir. Dolayısıyla Şanlıurfa muhteşem kültür ve sosyal alanlara sahip, maneviyatı birinci derecede huzur şehri bir yerdir” dedi.

“Göbeklitepe Harran’ın bir entegresidir” diyerek ezber bozan bir çıkış yapan ve medeniyetin Harran’da başladığını vurgulayan Özyavuz, dünyanın en eski yerleşim yerinin de Harran olduğunu söyledi.

Özyavuz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Harran, Hz. Adem’in ilk buğday tohumunu ektiği yer. Medeniyetin beşiği, dünyanın ilk ticaret merkezi, tarihin ve kültürün merkezi, Emevilerin başkenti ve en önemlisi Harran’da Dünya’nın İlk Üniversitesi’nin kurulmuş olmasıdır. Harran ilim ve irfan yurdudur. Harran tahıl ambarıdır ve Türkiye pamuğunun %55’ini üreten bir şehirdir. Harran şehri medeniyetin beşiğidir. Bana göre Harran şu anda tarihi geçmişi 8 bin yıla dayanıyor fakat; Göbeklitepe Harran’ın bir entegresidir. Harrran höyükleri ile, Bazda Mağaraları ile, Ulu Cami ve Kalesiyle, Kervansaraylarıyla tarihin dönüm noktasıdır. Göbeklitepe MÖ.12000 yıllık geçmişi olan bir yer fakat, Göbeklitepe gibi Harran’da 75 tane tescilli tarihi höyüğümüz var ve bunlar İpek Yolu’ndadır. Harran şehrinden başlıyorsunuz, Bazda Mağaraları, Han El Barur Kervansarayı, Şuayb Şehri, Soğmatar ve Turizm Yolu’ndan Göbeklitepe’ye bağlanıyorsunuz. Bana göre medeniyetin başladığı yer Harran’dır. Tarihin ve dünyanın en eski yerleşim yeri Harran’dır. Göbeklitepe de Harran’ın bir entegresidir.”

BİHA

- Gazete İpekyol, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gazeteipekyol.com/haber/9293569/ozyavuz-gobeklitepe-harranin-bir-entegresidir