RAMAZANDA BESLENMEYE DİKKAT!

Bermal AKIL
Bermal AKIL

Yeni Corona virüs (COVID-19) dünyada milyonları tehdit etmeye devam ediyor. Corona salgını, bugün dünyanın tamamına yakınını etkisi altına almış durumda. Razaman ayını da virüs salgının gölgesi altında geçireceğiz. Dünya sağlık örgütü (WHO) yaptığı açıklamasında pandemi sürecinde sağlıklı insanların oruç tutmasında bir sakınca olmadığını açıkladı. Oruç tutmak sağlıklı müslümanlara farzdır; bu nedenle riskli grupta bulunanların özellile bu süreçte oruç tutmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Ramazanda risk altında olanlar;

- Kronik hastalığı olup sürekli ilaç kullanması gerekenler.

- Emziren anneler ve hamileler için uzun süreli açlık önerilmiyor.

- Şeker hastaları, özellikle insüline bağımlı olanların.

- Çocuklar günlük enerji kullanımı ve gelişmekte olan vücut yapıları sebebiyle bu yılki corona salgını göz önünde tutulduğunda oruç tutmak konusunda riskli gruptadır. Özellikle dokuz yaşın altındaki çocuklar oruç tutmamalı.

- Akli dengesi ve psikolojik durumu bozuk olanlar da oruç tutmayabiliyor.

- 65 yaş üzerindekiler, böbrek hastaları ve diyalize bağımlı olanlarla, kan şekerinde ani düşme (hipoglisemi) sorunu olanlar oruç tutma konusunda risk altındadır.

- Mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi rahatsızlığı olanlar, uzun süreli açlık ve ardından boş mideye yenilen yemekler sindirim güçlüğü yaratabilir.

-COVID-19 testi pozitif olanlar ve risk altında grubunda olanlar.

Ramazan ayının corona salgınana denk gelmesi ile birlike oruç tutanların beslenmesine ekstra dikkat etmesi gerekmekte. Hem razamanda yapılan yanlış beslenme alışkanlıklarından uzuk durulması gerekmekte hem de bağışıklık güçlendirmeye çalışmalıdır.

Günlük hayatımızda nasıl azar azar, sık sık beslenmek gerekiyorsa ramazanda bunu sürdürmeliyiz. Gün boyunca alamadığımız besin öğesi ihtiyaçlarımızı karşılamak zorundayız. Bunun için öğün sayısı artırılmalı ve mutlaka sahura kalkılmalı. Sahurda bol su içilmeli, aşırı yağ ve tuzlu besinler tüketilmemeli. Sahurda sadece su içerek niyet etmek veya gece yiyip yatmanın son derece zararlı olduğu unutulmamalı. Bu nedenle sahurda protein içeren süt içilmeli, yoğurt, peynir gibi gıdalar yenmeli, kan şekerinin düşmesini önlediği için yanına mutlaka tam buğday, tam tahıllı ekmek eklenmeli. Yiyecek olarak da çorba, az yağlı yapılmış sebze, zeytinyağlı yemekler veya hafif kahvaltılardan birini seçmek en doğrusu olacaktır.

Oruç açarken hurma, peynir, domates, zeytin, bal gibi kahvaltılıklar iyi birer alternatiftir. Mercimek, sebze çorbası ve soğuk çorba gibi hafif çorbalar da tercih edilebilir. Orucu açtıktan sonra mümkünse yarım saat beklemeliyiz. Devamında az yağlı et yemekleri, baklagiller, her türden mevsim sebzeleri, zeytinyağlılar, salata, yoğurt gibi gıdalar iftar için idealdir.

Bütün gün mideniz boş olduğu için kan şekeriniz düşüyor ve vücut hızlıca ağır ve şekerli yiyecekleri tüketme eğilimine giriyor. Bütün gün oruçlu olmanın verdiği iştah artışı da bu durumu körüklüyor. Ancak normal beslenme düzeninde bile dikkat etmemiz gereken şeker tüketimine, Ramazan’da daha da hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Ağır şekerli tatlılar yerine daha hafif seçeneklere yönelmeyi deneyebilirsiniz. Haftada iki kez sütlü tatlı tüketip diğer günlerde meyve veya kuru meyveyi tatlı ihtiyacımızı karşılamalıyız.

Oruç tutarken kilo almamaya da dikkat etmek gerekiyor ve kilo almakta zorlananların kilo kaybı yaşamaması gerekiyor. Ramazanda kilo problemi yaşayan kişilerin diyetisyenlerden yardım alıp birlikte beslenme programı oluşturmalarını tavsiye ediyorum.

Su tüketimini de aksatmamak gerekiyor. Kadınların en az 1.5 lt erkelerin ise 2 lt su içmesi gerekmektedir. Sıvı desteği için; şekersiz komposto, ayran, bitki çayları, şekersiz limonata, sade maden suyu ve bol su seçilebilir[ba1] .

MEYVE KOMPSTOSU

2 adet yeşil elma, 1 adet armut, 30 gram kuru kayısı, 5-6 adet çubuk tarçın, Bir tutam karanfil, 1 adet limonun suyu

Meyveleri kabuklu olarak 4-5 parçaya böldükten sonra 1.5 litre su ile kaynatın. Kaynadıktan sonra karanfil, tarçın ve limon suyunu ekleyip biraz daha kaynattıktan sonra soğumaya bırakın.

[ba1]

- Gazete İpekyol, Bermal AKIL tarafından kaleme alındı
https://www.gazeteipekyol.com/makale/9296573/bermal-akil/ramazanda-beslenmeye-dikkat