Cumhurbaşkanı'nın Urfa'ya teşekkürü Bakanlık mı olacak?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesi bir yılın ardından revizyona hazırlanıyor.

31 Mart yerel seçimlerinde ve tekrarlanan İstanbul seçiminde oy kaybeden AK Parti'de, bu kan kaybının ardından yeni kabineihtimali artık yüksek sesle konuşulur oldu. AK Parti kulislerinde hareketlilik yeni kabine için yaşanırken, Marmaris'te tatil yapmak üzere bir süredir gözlerden uzak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni kabinede revizyon yapmak üzere bir liste hazırladığı tahmin ediliyor. Peki yeni listede Şanlıurfa'dan bir bakan olacak mı?

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba'nın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sona ermesinden bu yana en problemli büyükşehirlerin başında gelen Şanlıurfa'nın yeniden bir bakan beklentisi ise yüksek. 31 Mart seçimlerinde yüksek oy aldıkları büyükşehirlere teşekkür amaçlı gezi yapacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'ya da gelecek. Kulislerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu gezi öncesi Şanlıurfa'ya birbakanlık vererek teşekkür edebileceği konuşuluyor. Peki bakan olma ihtimali olanlar kimler?

KULİSLERDE 4 İSİM

Geçtiğimiz dönem Bakanlık tecrübesi edinen Fakıbaba ile AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Kasım Gülpınar ve Zemzem Gülender Açanal'ın ismi ön plana çıkarken Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi başarılı bürokrat Abdulkadir Emin Önen'in adı da kulislerde bakanlık için konuşuluyor. Vekil Açanal, bakan olma durumunda ise kentin ilk kadın bakanı ünvanına da sahip olacak.

Sağlıktan eğitime, istihdam yetersizliğinden sığınmacılara ve mevsimlik tarım işçiliği gibi pek çok sorunla mücadele edilen kent, yeni kabinede kendilerini temsil edecek ve sorunları üst düzey bürokrasi ile halledebileceğine inandıkları bir bakan görmek istiyor.

MEVCUT KABİNE

Cumhurbaşkanı Yardımcısı - Fuat Oktay

Adalet Bakanı - Abdülhamit Gül

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı – Zehra Zümrüt Selçuk

Dışişleri Bakanı – Mevlüt Çavuoğlu

İçişleri Bakanı – Süleyman Soylu

Milli Savunma Bakanı – Hulusi Akar

Milli Eğitim Bakanı – Ziya Selçuk

Sağlık Bakanı – Fahrettin Koca

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı – Fatih Dönmez

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı – Mehmet Cahit Turan

Çevre ve Şehircilik Bakanı – Murat Kurum

Tarım ve Orman Bakanı – Bekir Pakdemirli

Kültür ve Turizm Bakanı – Mehmet Ersoy

Gençlik ve Spor Bakanı – Mehmet Kasapoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı – Berat Albayrak

Ticaret Bakanı – Ruhsar Pekcan

Sanayi ve Teknoloji Bakanı – Mustafa Varank

İPEKYOL-KULİS HABER

- Gazete İpekyol, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.gazeteipekyol.com/haber/9297099/cumhurbaskaninin-urfaya-tesekkuru-bakanlik-mi-olacak