BÖBREK HASTALIKLARI VE BESLENME

Bermal AKIL
Bermal AKIL

Böbrek vücutta oluşan atıkların atılmasından sorumlu olan organlarımızdan birisidir. Böbreğin süzme işlevinde gelişen bozulma ve bu bozulmanın sonucunda kanda üre düzeyinin yükselmesi böbrek hastalığı olarak tanımlanır.

Pek çok komplikasyonu ile insan yaşamını zorlaştıran kronik hastalıklardan biri de ‘kronik böbrek yetmezliğidir. Bilinçli diyet uygulamalarıyla böbrek hastalıklarının hem ilerlemesini yavaşlatmak, hem de bu sırada ortaya çıkabilecek bazı sorunları en aza indirmek mümkündür.

Böbrek fonksiyonlarındaki bozulma yapılan kan ve idrar tetkikleri ile belirlenir.Genetik yatkınlıktan dolayı ailede böbrek yetmezliği olan kişilerin varlığında riskin artacağı bilinmelidir.

BÖBREK HASTALIKLARI VE BESLENME

Tüketilen besinler metabolizmada işlem gördükten sonra atık maddeler büyük oranda böbreklerimizle atılır. Böbreklerinde sorun olan bir kişi bu nedenle böbreklerine yük olacak şekilde beslenmemelidir.

Diyet tedavisinin başlıca amacı, beslenmenin düzeltilmesi ve/veya korunması, ilerlemekte olan nefron kaybının oluşturduğu sistemik komplikasyonların ve hastanın iştahının düzeltilmesi, protein kaybının en az düzeye indirgenmesi, sıvı ve elektrolit bozukluklarını arttırmadan bulantı, kusma, iştahsızlık, kaşıntı gibi üremik semptomları minimal düzeye indirerek beslenme düzeyini sağlamak ve bu durumu korumaktır.

Böbrek hastalıklarında diyetin kişiye özel planlanması çok önemlidir kişinin yaşı, boy uzunluğui, htiyacı olan protein miktarı, vücut ağırlığı ve böbrek fonksiyon durumuna göre büyük farklılıklar gösterebilir.

KISITLANMASI GEREKEN YİYECEKLER

1-Önerilenden fazla süt, yumurta, et, sakatat

2-İçeriği bilinmeyen çörek, kek, kurabiye, pastalar

3-Konserve, turşu, salamuralar, sucuk, pastırma, sosis, salam

4-Çikolata, kuruyemişler, meşrubatlar, boza, kahve, kakao

5-Tahin helvası, tahin, pekmez

6-Bulgur, kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru börülce, barbunya

7-Pancar, bakla, ıspanak, pazı, tatlı kabağı, mantar, enginar, asma yaprağı, kara lahana

8-Muz, kavun, kuru meyveler(kuru üzüm, kuru kayısı, kuru üzüm vb.

9-Tuz ve tuzlu yiyecekler, kabartma tozu, et suyu tabletleri

10-Asitli içecekler, alkol

Öneriler:

Böbrek hasataları sırnılı beslenmek durumunda kaldıkları için yiyeceklerin besin öğeleri özelliğini yitirmemeleri gerekmektedir. Bunun için de besinleri mümkün oldukça elle veya tahta bıçakla parçalanmalı.

Pişirilme yöntemlerine dikkat edilmeli.Kızartma yöntemi ile pişirme yerine haşlama veya fırında pişirme yöntemi uygulanması daha yararlıdır.

Potasyum sınırlaması var ise sebzeler pişirilirken ilk haşlama suları dökülür. Böylece potasyum alımı azaltılmış olmaktadır.

Besinlerin kolay sindirilebilecek şekilde pişirilmeleri gerekir

- Gazete İpekyol, Bermal AKIL tarafından kaleme alındı
https://www.gazeteipekyol.com/makale/9300954/bermal-akil/bobrek-hastaliklari-ve-beslenme