Viranşehir'de ilk kez yapıldı! Yarın taburcu

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesinde bir hastaya, ilk kez laparoskopik (kapalı) kasık fıtığı ameliyatı yapıldı.

Viranşehir Devlet Hastanesinde yapılan cerrahi operasyon neticesinde hasta sağlığına kavuştu. Yapılan operasyonunun açıkfıtık onarımına göre bir çok avantajı olduğu ifade edilirken, açık ameliyata göre daha az ağrı ve yara izi, yara yeri enfeksiyonu, kanama ve yara yeri açılma riskinin çok düşük olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili olarak bilgiler veren Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Önder Akkuş, "Laparoskopik (kapalı) kasık fıtığı onarımını daha önce hiç yapılmamış olup ilk kez biz yapmaya başladık, kapalı kasık fıtığının açık fıtık onarımına göre bir çok avantajı var. Hastamız 31 yaşında. Daha öncede böyle ağrıları oluyordu muayene ettik. Teşhis koyduktan sonra ameliyat ettik. Hiç karnı içeri girmeden, kas altında onardık. Ameliyat sonrası hastayla konuştuk. Yine konuşabiliriz. Ağrısı daha az. Sıkıntı olmazsa da yarın taburcu edeceğiz. Biz bu tür ameliyatları daha çok artırmak istiyoruz. Hastane yönetimimiz İlhan Bey de olmak üzere, bize çok destek oluyorlar, özellikle ameliyat malzemesi açısından. Hastamız yaklaşık 2-3 saat önce ameliyattan çıktı. Açık ameliyatlarda ağrı çok olur. Mutlak ağrı kesici yaparız ama şu ana kadar hiç ağrı kesici yapmadık. Bu ameliyatın başka bir avantajı da yara yeri enfeksiyonu çok az oluyor. Bütün defektleri kapatıyoruz" dedi.

Viranşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. İlhan Erkan da burada yaptığı konuşmada, "Biz de doktor bey ve ekibine çok teşekkür ediyoruz hastane yönetimi olarak. Ayrıca ben de bize bu imkanı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Hastalara ve milletimize sunma gayreti içerisinde olmaya özen gösteriyoruz" sözlerine yer verdi.

İPEKYOL

- Gazete İpekyol, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.gazeteipekyol.com/haber/9304718/viransehirde-ilk-kez-yapildi-yarin-taburcu