MİDE ÜLSERİ VE BESLENME

Bermal AKIL
Bermal AKIL

Son zamanlarda sıkça gelen sorular üzerine bu hafta sindirim sistemi bozukluklarından olan mide ülseri hakkında detaylara yer vereceğim.

Ülser; mide veya onikiparmak barsağının mide asidi ve sindirim sıvıları tarafından hasara uğraması sonucunda meydana gelen doku kaybı olarak adlandırılır.

Mide Ülseri Nedenleri Nelerdir?

Genellikle ülser vakalarına Helikobakter pilori bakterisinin sebep olduğu bakteriyel enfeksiyonlar neden olur. Helikobakter pilori mukus tabakasının içinde yaşadığından mide asidi helikobakter piloriyi yok edemez ve tedavisi gerçekleştirilmezse hastalık ilerleyerek kanser gibi daha ciddi sorunlara zemin hazırlar.

Helikobakter pilori dışında ülsere;

Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Mide ülseri belirtileri, çoğu zaman belirgin ve şiddetli olarak gözlemlenebilmektedir. Özellikle karnın üst bölgesinde hissedilen ağrı ve yanma sık rastlanan belirtilerdendir.

Genel olarak ülserin belirtileri;Midede yanma, üst karın bölgesinde yanma ve ağrı, asit reflüsü, midedeki acı ve rahatsızlıktan dolayı yemek yeme isteğinde azalma, iştahsızlık, şişkinlik, hazımsızlık, mide bulantısı ve buna bağlı gelişen kusma, mide ekşimesi, sık acıkma hali, istemsiz kilo kaybı şeklindedir.

Ülseri olan bir bireyin dikkat etmesi gerekenler:

- Gazete İpekyol, Bermal AKIL tarafından kaleme alındı
https://www.gazeteipekyol.com/makale/9306577/bermal-akil/mide-ulseri-ve-beslenme