ERGENLİK DÖNEMİNDE BESLENME

Bermal AKIL
Bermal AKIL

Ergenlik dönemi çeşitli alışkanlıkların oturduğu bir dönemdir. Kız çocuklarda 10-12, erkek çocuklarda ise 11-14 yaşlarında başlayıp, 18-21 yaşına kadar devam eden ergenlik döneminde beslenme alışkanlıkları da belirleniyor. Ortalama olarak kız çocukları 1800-2200 kalori, erkek çocukları 2200-2800 kaloriye ihtiyaç duyuyor. Ancak bu süreçte yanlış besin tercihleri ile birlikte aşırı kilo alınabiliyor. Fazla kilo, kız çocuklarda erken ergenliğe, erkek çocuklarda ise tam tersi geç ergenliğe neden olabiliyor. Eğer bu dönemde fiziksel aktivite de azsa, ergenlikte artan yağ hücre sayısıyla birlikte obezite sorunu ortaya çıkabilir.

Ergen beslenmesinde sabah kahvaltısını önemi çok büyüktür. Okul başarısı için de kahvaltını önemidir. Kahvaltıda peynir, zeytin, yumurta tüketimine özen göstermelidir, yanında meyve, yoğurt, yeşilliklerden zengin besinler tercih edilebilir. Ceviz, fındık gibi kuruyemişler ara öğünlerde sağlıklı bir atıştırmalık seçeneği olabilir.

Süt ve süt grubu besinler boy uzaması ve büyüme için gerekli protein ve kalsiyum, fosfor gibi mineralleri içerir. Ergenlik döneminde çocukların günlük yaklaşık 1 gr. (800-1200 mg) kalsiyum ihtiyacı vardır.Besinlerin kalsiyum içeriklerine bakarsak: Bir bardak süt 250 mg, bir kâse yoğurt 300 mg, bir dilim beyaz peynir 50 mg, bir dilim kaşar peyniri 200 mg kalsiyum içerir. Günlük iki bardak süt, bir kâse yoğurt, bir bardak kefir, avuçlarının içi büyüklüğünde peynir tüketilmelidir. Laktoz hassasiyeti olanlar yoğurdu rahatlıkla tüketebilirler.

Etler kaliteli protein, B12 ve demir kaynağıdır. Günde 4-5 adet köfte büyüklüğünde et ya da tavuk, hindi eti tüketmek gerekir. Haftada en az iki kez balık tüketmek, omega-3 yağ asitleri almak açısından önemlidir. Yumurta da protein kaynağı olduğu için her gün tüketilmelidir. Tercihen gezen tavuk, köy yumurtası olması önerilir. Kuru baklagiller de bitkisel protein kaynağı olup haftada en az 2 gün tüketmek gerekir. Ergen bir genç kızda demir ihtiyacı artar. Haftada iki üç gün kırmızı et tüketen, demirden zengin koyu-yeşil yapraklı sebzeler, kuru incir, kayısı, erik ve üzüm, bakliyat ve tahıllardan zengin beslenen ergenlerde demir eksikliği sorunu yaşanmaz. Demir C vitamini ile beraber kullanıldığında emilimi artar.

Sebze ve meyveler özellikle A ve C gibi vitaminlerden zengindir, antioksidan özellikleri vardır. Bileşenlerin iyi kaynağı olup posadan zengindir. Günde 3-4 porsiyon taze sebze ve meyve tüketilmesi önerilir.

Ekmek ve tahıllar karbonhidrat ve B vitamini kaynağıdır. Günlük enerji ihtiyacını karşılar. Günlük toplam 3-4 dilim ekmek, 2 kâse kadar pirinç veya bulgur pilavı veya makarna ile bu karşılanabilir. Ekmeğin tam tahıllı olması tercih edilmeli.

Bu dönemde ergenlerin yaptığı en ciddi ise hata fast food tarzı beslenme, gazlı içecekler, enerji içecekleri tüketmektir.Ergenlerde obezite oranı de gittikçe arttığı görülmektedir. Sağlıksız atıştırmalar, fast food beslenme, öğün atlama, yüksek kalorili besinler, yetersiz fiziksel aktivite obeziteye neden olmaktadır.

Geçiş dönemi olan ergenlikte birçok sıkıntılar yaşanabilir. Bunlar bedenle ilgili olabildiği gibi, psikolojik, sosyal ilişkilerle ilgili ya da yemekle ilgili şikâyetler de olabilir. Çoğu yemek bozuklukları da ergenlik dönemine başlıyor. Yeme bozukların risk faktörleri genetik, psikolojik yatkınlık, aile durumu ve sosyallar koşullardan oluşuyor. Bunların oluşmasındaki en önemli sebeplerin başında ise, ailelerin bakış açıları gelir.

- Gazete İpekyol, Bermal AKIL tarafından kaleme alındı
https://www.gazeteipekyol.com/makale/9306972/bermal-akil/ergenlik-doneminde-beslenme