‘Urfa’da yol yapacağız deyip ekili tarlalara daldılar’ iddiası!

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesine Bağlı Aligör Mahallesinde yapılması planlanan çevre yolu vatandaşların ekili olan tarlalarından geçtiği ve ürünlere zarar verdiği iddia edildi. Yol yapımı için istimlak kararının alınmadığını öne süren mahalle sakinleri yaşananlara tepki gösterdi.

Mısır, pamuk ve sebzenin ekili olduğu tarlaların içine giren iş makinelerinin önüne gelen ürünü yerle bir ettiğini ve bu şahıslardan şikayetçi olduğunu söyleyen vatandaş Sadık Demir, “ Suruç’ta çevre yolu yapılacaktır. Çevre yolu yapılacak güzel. Ama bu konuda Kara Yollarının almış olduğu bir istimlak kararı yok. İstimlak kararı olmayınca vatandaşların bir çoğunu çağırıyorlar. İşte biz buraya yol yapacağız. Şimdi devlet istimlak yaparken istimlak kararını çıkarır, sonra o kararın gereği uzlaşmaya gidilir, uzlaşmaya gidilmezse parasını öder istimlak eder. Şu anda Suruç’ta uzlaşılmış, bir istimlak çıkmış, ama bir karar yok. Karar olmamasına rağmen köylülere işte yol buradan geçecek ben geçişine kısmi izin veriyorum diye insanlardan böyle bir izin alınıyor. Bu izne rağmen birçok kişiden de izin alınmamış, izin resmi de değil. Sen devletsin. Sen istimlak kararı alırsın uzlaşmadın mı mahkemeye verirsin. Şimdi bunu yapmak yerine kestirmeden işte şuraya bir imza at da ileride sen paranı alırsın mantığıyla insanlardan imza alınıyor. Şimdi insanlar gönüllü imza verdi hadi ben ona da yanmıyorum olabilir yol için yapıyorsun. Şimdi hali hazırda yürüyen bir yol yok. İnsanların ürününü kaldırmasını 1-2 ay bekleye bilirler” ifadelerini kullandı.

‘BUNA VİCDAN DENİLMEZ’

Vatandaşların ürünlerini kaldırması için gerekli sürenin verilmesini isteyen Demir, “Bu bir milli servet. Bu yol Aligör’den başlıyor Suruç’un etrafında Suruç’un köylerinden dönüyor yani yaklaşık kesin bir şey diyemem en az 10 kilometrelik bir yol. Kimisi sebzesini ekmiş, kimisi mısırını ekmiş, kimisi pamuğunu ekmiş yani yazık günah 2 ay bekle insanlar ürününü kaldırsın. Senin bir kararın yok ki, tapusu bende, şimdi tapusu bende olan bir ürünü sen hangi hakla gelip benim ürünümü kaldırıp yol yapıyorsun. Yazıktır milli servettir günahtır. Benim şu anki arazimi vermemişim. İstimlak kararın yok, bir kepçeyle geldin ürünümü kaldırdın. Buna vicdan denilmez” ifadelerine yer verdi.

‘GARİBANLARIN ÜRÜNÜ BİR KALEMDE YERLE BİR EDİLİYOR’

Yolu yapan kişi ve yetkililerden şikayetçi olduğunu ve bu kişilerin kimliğinin tespit edilmesini isteyen Sadık Demir, “Şimdi temel sıkıntı şu hem ovanın güzel arazisi işgal ediliyor hem de 3 aydır bu Urfa sıcağında ürün yetiştiren garibanların ürünü bir kalemde yerle bir ediliyor. Ben dilekçemde de ifade tutanağımda şikayetçiyim. Şikayetim, şimdi istimlak yasasını dinlemeden bir rızam yok, bir istimlak kararı yok. Birileri kepçeyle girmiş, bu şirkette şu anda muhatabım resmi olarak kaymakamlık diyemem çünkü yol Kara Yollarının yolu. Bu şirketten ve yetkililerden şikayetçiyim. Bu kişilerin kimliği tespit edilsin, özel mülkiyetime bir tecavüz var. Kim yetkiliyse önce bir savcılıktan bir kimlik tespiti yapayım ki şimdi ortada bir yasa yokken sen kimsenin arazisine giremezsin. Ama maalesef işte birileri kendine Suruç’ta görev biçmiş. Özellikle muhtarlar… Bu işin biraz siyasi ayağı var. Benim bir rızam yok, ailemin rızası yok, bir yasa da yok benim ürünüm kaldırılıyor” dedi.

‘KAYMAKAMLIK BUNU 2-3 AY BEKLETEBİLİRDİ’

Yasaya uyulmadığını söyleyen Demir, “Hadi benim ihtiyacım yok. Peki o sulamayı yüzdelikle sulamayı yapan gariban o ne yapsın? Bu bir milli servettir, kaymakamlık bunu 2-3 ay bekletebilirdi. Şimdi ortada bir istimlak yok. Şu anda yasaya göre bir yıldan önce benim arazime giremezler. Önce istimlak kararı çıkacak, mahkeme bilir kişi tayin edecek, bir fiyat biçilecek. Bütün bu prosedürleri takip etmek yerine vatandaşa şurayı bize verin yol yapalım devlet sonra sizin paranızı verir” diyerek sözlerini tamamladı.

Hüseyin ÖZKAN- Esma ALBAYRAK-ÖZEL HABER

- Gazete İpekyol, Özel Haber bölümünde yayınlandı
https://www.gazeteipekyol.com/haber/9308192/urfada-yol-yapacagiz-deyip-ekili-tarlalara-daldilar-iddiasi