MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Bermal AKIL
Bermal AKIL

Yavaş yavaş yaz mevsimini geride bırakıyoruz. Mevsim geçişlerinde hâlsizlik, yorgunluk, baş ağrısı ve kilo alımı gibi olumsuzlukları yaşamadan atlatmak için basit ama etkili bir kaç yöntemle bu mümkün...

Günde en az 2,5 litre su, vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı, sindirime destek. Ayrıca soğuyan havalarda vücut ısısının korunmasını sağlıyor.

Bu aylarda yavaşlayan metabolizmayı uyarmak şart. Bunun için en etkili yöntem düzenli egzersiz. Haftada en az 3 gün hafif tempolu yürüyüşler yapılmalı. Ağır sporlara başlarsak eğer kısa sürede vazgeçip kilo almana neden de olabilir. Yaşam tarzı hâline getirilebileceğiniz egzersizlerle metabolizmanızı canlandırmayı amaçlamalıyız. 30-60 dk arası yapılacak tempolu yürüyüşlerle kışa hem hafiflemiş, hem enerjik olarak girebiliriz.

Ani hava değişimleri bizi hastalıklara karşı güçsüz kılıyor. Bir de vücut direncimiz düşükse, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar kaçınılmaz oluyor. İşte tam da bu geçişlerde bağışıklık sistemini güçlendirecek ilaç gibi besinlere ihtiyaç duyuyoruz.

- A vitamini antioksidan özelliğiyle hücrelere zarar veren serbest radikallere savaş açar. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. Havuç, ıspanak, brokoli, kayısı, mandalina, portakal A vitamininden zengin besinlerdir.

- C vitaminini portakal gibi turunçgillerden, limon, maydanoz, biberden alabilirsiniz. Sebze ve meyvelerin C vitamininden en üst düzeyde faydalanmak için tüketileceği zaman doğranması, mümkün olanlarda bıçak kullanılmaması, pişirme sularının dökülmemesi gereklidir.

- Antioksidan özelliği gösteren bir diğer vitamin ise E vitaminidir. Bitkisel yağlarda, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlarda, yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Bağışıklık sistemini destekleyicidir. Ara öğünler iştah dengelemeye yardımcı olacaktır.

-Yağlı, şekerli, hamurlu yiyecekler yerine taze sebze ve meyve tercih edilmeli. Hem daha az kalori alınmasına hem de sağlığı koruyucu vitaminlerin alınmasını sağlayacaktır.

-Mevsim değişikliklerinde bitki çaylarına da ağırlık verilmemiz gerekmektedir özellikle kuşburnu, ıhlamur, adaçayı, rezene, nane, limon gibi.

Özellikle çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, gebe ve emziren kadınların daha bilinçli beslenmeleri gerekir. Daha çok çocuklar ve kadınlarda üşüme, halsizlik, baş dönmesi, isteksizlik şeklinde kendini gösteren demir eksikliği soğuklarda kişiyi güçsüz kılabilir. Günlük beslenmede kırmızı et, yumurta, kuru fasulye, yeşil mercimek, barbunya, nohut, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, pekmez, kuruyemişlerden destek alınmalı ve beraberinde demirin emilimini kolaylaştıracak C vitamini yönünden zengin taze salata veya turunçgil meyveleri tüketilmeli. Çay, kahve, kola gibi içecekler demir oranını azaltacağından yemekle birlikte tüketilmemesine dikkat edilmeli

- Gazete İpekyol, Bermal AKIL tarafından kaleme alındı
https://www.gazeteipekyol.com/makale/9314053/bermal-akil/mevsim-degisikliginde-nelere-dikkat-etmeliyiz