Servis fiyatlarına zam yolda

Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını nedeniyle okulların kapatılmasıyla öğrenci servisleri de aylardır iş yapamadı. Yaşanan pandemi salgınıyla okulların tatil edilmesinden dolayı 2 yıldır zor günler geçiren öğrenci servisi firmalarının yetkilileri, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılından umutlu. Okulların açılmasını dört gözle bekleyen firmalar, yeni sezonda fiyatlara yüzde 20-25 arasında zam gelebileceğini belirtti.

Seçkin Turizm Sahibi Ahmet Avşaroğlu, geçen yıl pandemi nedeniyle servisçilerin zor bir dönem yaşadığının altını çizen Avşaroğlu, tüm dünyayı etkisini altına alan koronavirüs nedeniyle araç bakımlarına, mazot fiyatlarına ve diğer parçalara yönelik oldukça yüksek oranda zamlar yapıldığını söyledi.

AVŞAROĞLU: HERKES BOŞTA KALDI

1999 yılından beri öğrenci servisi sektöründe hizmet verdiklerine de dikkat çeken Avşaroğlu, “Pandemi sürecinde sektör baya etkilendi öğrencilerin okula gitmemesi ve fabrika sezonunun da az olması nedeniyle bu iş de etkilendi. Şanlıurfa’da 1400 üstü servis işi yapan araç var, herkes fabrikaya yönelince geçen yıl 140-150’ye giden bu yıl 110’a gidiyor çünkü herkes boşta kaldı, pandemi sürecinde rekabet fabrikalara yaradı. Günlük 95 liraya giden var, bunun yüzde 70’i mazot, yüzde 25’i arabaya kalıyor ama yine de yapıyorlar. Adamlar, ‘evde boş oturacağımıza bir işim olsun’ diyor” dedi.

Yakıta gelen zamların kendilerini olumsuz etkilediğini dile getiren Avşaroğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ama bizi yakıt etkiledi. Bugün 1 litre mazot fiyatı 7 lira 400 kuruş küsurlarda, en uygununu almak isterseniz bile 7 lira küsur oluyor. Pandemi öncesi fiyatlar devlet okullarında 100-150’ydi, özel okullarda ise fiyatlar daha yüksekti. Şu an daha anlaşma yapılmadı ama daha yüksektir. Fiyatlarımız belediye tarafından hesaplanıyor ona göre alıyoruz bizde. Pandemi öncesi 180 lira civarı fiyat vardı ama pandemi başladı bu fiyatlar değişti, zaten birçok kişi de işten ayrıldı. Şu an piyasanın %30’u yok, işsiz kaldıkları için başka işlere yöneldi. Okullar açılsa piyasa azaldığı için koltuk sayısına göre hesaplanabilir, bu da fiyatların yükselmesine sebep olur. Özel okullar devlet okullarına göre daha pahalı ve yerine göre de ücretleri değişiyor ama aşağı yukarı 250 -300 arası bir fiyata sahip. Eski Urfa yok artık yollar uzadı, Karaköprü’ye giden öğrenci için 25 km yol gidiyoruz, düşünün o yüzden de fiyatlar haliyle yükseliyor. Özel okullar devletle alakalı değil zaten birkaçı da özel araç tutuyor öyle öğrencilere ulaşım sağlıyor. Eylül ayında okul açılsa bile ne yapacağımızı bilmiyoruz, hiçbir şey kesin değil sanki ilk defa bu şirketi açmış gibi hissediyoruz, birçok öğrencimiz mezun oldu.

“FİYATLAR 150-200 TL OLABİLİR”

Bu yıl için düşünülen fiyat 150-200 arası fiyat düşünüyoruz belki daha da fazla olabilir. Kimsede artık heyecan yok, geçenlerde toplantı yaptık kimse sıcak bakmıyor. Vaka sayıları yeniden artmaya başladı bu nedenle okullar yine açılmayacak gibi duruyor. Belediye elini vicdanına koyarak fiyat belirliyor, herkesi düşünerek ayarlanıyor bütçe. Ayrıca okul servislerinde kardeş indirimi de uygulanıyor.”

BİHA

- Gazete İpekyol, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gazeteipekyol.com/haber/9314981/servis-fiyatlarina-zam-yolda