SAĞLIK

Bermal AKIL
Bermal AKIL

Çevremde, danışanlarım arasından ‘sigarayı bırakmak istiyorum ama kilo almaktan korkuyorum’ durumu ile sık karşılaşıyorum.Aslında bu normal bir his çünkü birçok birey bu problem ile karşılaşıyor ama rahat olup beslenme çözümleri ile bu endişeden kurtulabilirsiniz.

Sigara yasakları ve zamları ülkemizde ciddi bir şekilde uygulanmaya devam ettiği bu dönemlerde, birçok kişide sigarayı bırakma düşüncesi oluşmaya başladı. Kış aylarında, kapalı alanlarda sigara içeme yasaklarından dolayı dışarıda soğukta sigara içmek, sigara severler için zorlayıcı bir durum olabilecek gibi görünüyor. Sigarayı bırakmak isteyen ancak kilo alırım diye korkusu olan birçok birey ile karşılaşıyorum. Belki ilk başlarda birkaç kilo alınsa da, sigarayı bırakma sürecinde ve sigarayı bıraktıktan sonra kilonuzu istediğiniz noktada tutmak hiç zor değil.

Sigarayı bıraktıktan sonra, bazı davranış değişiklikleri ve alışkanlıkları uygulamanız, bir süre içinde zaten verebileceğiniz kiloları baştan kontrol altına almanıza yardım edecektir. Ayrıca, sigarayı bırakan kişiler bu davranışları daha kolay ve keyifle uygulayabildikleri de araştırmalarla tespit edilmiştir. Sağlıklı yaşamın için bahaneler üretmek yerine istekli olmanız yeterli olacaktır.

- Gazete İpekyol, Bermal AKIL tarafından kaleme alındı
https://www.gazeteipekyol.com/makale/9315239/bermal-akil/saglik