Urfa'da adalet nöbetindeki anneye Pervin Buldan'dan destek

ŞANLIURFA- Suruç'ta yaşanan kavgada eşi ve 2 oğlunu kaybeden bir oğlu da cezaevinde olan anne Emine Şenyaşar ve kavgadan yaralı olarak kurtulanoğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021 tarihinde başlattığı Adalet Nöbeti 399’uncu gününde sürüyor.

Sabah erken saatlerde Suruç'taki evlerinden, Urfa Adliyesi önüne gelen anne ve oğlu, oruçlarını yine nöbet tuttukları alanda açtı. Ailenin “Adalet sofrası”na bu kez Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP Şanlıurfa milletvekilleri Ömer Öcalan ile Ayşe Sürücü ve çok sayıda kişi misafir oldu.

"ANNENİN ÇIĞLIĞINI DUYMAMAK BÜYÜK VİCDANSIZLIK"

Anne ve oğlunun talebini dinleyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldun ziyarete dair yaptığı açıklamada "Bugün bu adliye önünde Şenyaşar ailesinin başlatmış olduğu adalet nöbeti hepimizin vicdanına, yüreğine dokunulması gereken bir mesele üzerinden başlatılmıştır. Tam 399 gündür bu aile burada, bir adalet çığlığını ve bir adalet çağrısını ifade ediyor. Türkiye kamuoyuna, Türkiye'yi yönetenlere adaletsizliğe bir an önce son verilmesi çağrısı yapıyor. Ancak vicdanların, yüreklerin bu kadar kör olduğu hiçbir şeyin bu annenin yüreğinde hissettiği acıyı açığa vuracak derecede gözlerinin kör olduğu coğrafyada bu annenin çığlığını duymamak, bu ailenin çığlığına ses vermemek çok büyük bir vicdansızlıktır, hukuksuzluktur aynı zamanda" dedi.

BULDAN'DAN ÇAĞRI: HUKUKSUZLUĞA SON VERİN

Şenyaşar ailesinin cezaevinde olan oğulları için de çağrıda bulunan Genel Başkan Buldan, "Bu ülkeyi yönetenlere bir kez daha bu annenin yanında seslenmek istiyoruz. Bu adaletsizliğe bir an önce son verin. Anne kaybettiklerinin geri gelmeyeceğini çok iyi biliyor. Ama içeride olan, cezaevinde olan çocuğuna kavuşması için başlatmış olduğu bu adalet oturuşunu herkesin duymasını bir kez daha buradan ifade ediyoruz ve bu çağrıyı yineliyoruz. Biz Şenyaşar ailesinin yanındayız. Onların yaşadıklarını haksızlığı, hukuksuzluğu biliyoruz. Ama bu ülkeyi yönetenlerinde bu haksızlığa ve hukuksuzluğa bir an önce son vermesi çağrısını ailenin yanında bir kez daha yapmak istiyorum. Ailemizle birlikteyiz, birlikte olmaya da devam edeceğiz."

"ANNEM BUGÜN İFADEYE ÇAĞRILDI"

Ferit Şenyaşar ise yaşadıkları zorluklara değinerek "Annem bugün 15'inci kez ifadeye çağrıldı. Hakaret ettiği gerekçesiyle çağırıyorlar. Biz buradan kaldırmak için elinden geleni yaptılar ama başaramadılar. Biz adalet gelene kadar direneceğiz" diye konuştu.

Anne Emine Şenyaşar ise yarın 400'üncü güne gireceği adalet nöbeti boyunca zulüm ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, ancak ölümün kendisini adliye binası önünden kaldıracağını belirtti.

Açıklamaların ardından iftarlar okunan ezan eşliğinde "Adalet" duaları ile açıldı.

BİHA


- Gazete İpekyol, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.gazeteipekyol.com/haber/9904321/urfada-adalet-nobetindeki-anneye-pervin-buldandan-destek