Felsefede, soruların çoğu zaman yeni soruları da beraberinde getirmesi kaçınılmazdır. Bu düşünceden hareketle yazma eyleminde bulunan kişi, yazma nedir? Şeklindeki bir felsefi soruyu da sorması beklenir. Çünkü o eyleminin gerçekleştiricisi olarak, yazan kişidir. Bu anlamda, yazma nedir?  Veya yazma eylemi nedir? Sorusu yöneltildiğinde, yazma felsefesinin alanına adım atılmış demektir. Yazma eyleminde bulunan kimse dili yeniden oluşturarak gerçekliği ve düşünceyi ortaya çıkarmaya çalışır. Yani, kişi yazma eylemi sırasında var olanı tekrardan yaratır. Yazmak, kişinin kendi özüne bakmasını sağlar. Fransız yazar ve filozof Albert Camus’un dediği gibi yazmak iki kez yaşamaktır.

Felsefe tarihi boyunca yazma eyleminde bulunmayan ve günümüze kadar düşünceleriyle ışık tutan tek kişi Antik Yunan filozofu Sokrates’tir. Yazmak, bir takım sorumlulukları beraberinde getirir. Çünkü yazı, evrene ve gerçekliğe tutulmuş bir ayna gibidir.  Bu yüzden yazmak bilinçli bir yeniden yorumlama ve anlamlandırma işidir. İnsanlığın tarihi serüvenine bakıldığında, yazmak konuşmak kadar kolay olmamıştır. Kişinin yazım aşamasına gelebilmesi için öncelikle dili ileri derecede kullanması gerekmektedir. Dili gelişmemiş toplumlar, doğru şeyin ne olduğunu bilseler bile, doğrunun kavramsal izahını yapamazlar.

Yazılı kültürün varlığı insanlığın topluluk haline gelerek bir kültür ve gelenek oluşturmak ve bunları devam ettirmek için yazı çok önemli işlev görmüştür. Yazma eylemi tarihi arka planıyla öncelikle sosyal ve dini alanlarda etkili olduktan sonra, toplumsal fonksiyonunun yanında kişiye yön veren bir eylem haline dönüşmüştür.Peki, İnsan neden ve kimin için yazar?Sorusunun cevabı: Kendini başkalarına duyurmak ve varlığını ilan etmek için yazar.

Yazının olmadığı bir dünya karanlıkta kalırdı. Yazı olmasaydı, insanlık tarihi hakkında birçok bilgiye ulaşılmazdı. Sıkça duyduğumuz Latin atasözünü bir kez daha yinelemekte fayda var: “Verbevolent, scriptamanent.” Yani: “Söz uçar, yazı kalır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.