İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Metin İlci, Muş’a atanıp,yerine, Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Şerafettin Turan atandı. Sayınİlci, Urfa gibi, dezavantajlı bir öğrenci profiline sahip ilde, şimdiye kadargelen hiçbir kadro ve müdürün yakalayamadığı bir başarıya imza atmayı başardı.Bu, elbette, mevcut eğitim sisteminde başarı dediğimiz TEOG ve diğersınavlarda, sadece seçkinci okulların değil; diğer okulların da başarıçıtalarını yükseltmesiyle kanıtlandı. Yani, başarı gittikçe tabana yayılıyor.Ayrıca, Urfa, eğitimde, diğer iller arasındaki sıralamada da üstlere yükseldi.

Belki bu göstergeler tek başına bir başarı mıdır? Diyesorulabilir. Buna da cevabım, bu kadronun diğer alanlarda da başarılarsağladığına örnekler vermek olacak.

En son, Gazete İpekyol’da okuduğum röportajı ve yerelbasında yer alan açıklamalarında da belirttiği bir husus dikkatimi çekmişti:Mevsimlik tarım işçisi ailelere seslenerek:” Siz, diğer memleketlerdekiçalışmadan dönene kadar, çocuklarınızı bize emanet ediniz, onları yurtlarda,pansiyonlarda barındıralım” şeklindeki çağrısıydı. Bilindiği gibi Mevsimlikişçi ailelerin çocukları önemli bir sorun ve Urfa’da ve çevresinde yüz binlerleifade edilen mevsimlik işçi aileden söz edilmekte. Bu da ciddi bir öğrencisayısına işaret eder. Bu dezavantajlı grup, Urfa’da genel başarının hep düşükolmasında önemli bir etkendi. Yoksa Türkiye’de ilk ona, ilk üçe girmenoktasında bir başarısızlık yoktu.

Yine, Altmış binin üzerinde Suriyeli göçmen çocuğun eğitimaltına alınmasında da, İlci ve ekibinin yoğun çabaları mevcuttur. Başarıylaişin üstesinden gelmişlerdir. Tüm bu yapılanların yanı sıra, İl Milli Eğitim,Müdürü ve diğer kadroları bu dönemde, halkla, öğretmen ve velilerle ilişkilerdeyoğunlaştılar, bu konuda projeler uyguladılar. Ayrıca mesai kavramını aşanfedakarlıklar da olmuştur.

Eğitimle ilgili tüm sorunlarımızın çözüldüğünü söylemiyorum,zaten buna Milli Eğitim Müdürlüklerinin sınırlı yetkileri ve bütçeleridolayısıyla güçleri de yetmez. Onları aşan bir yığın farklı sorun da var elbet.Toparlarsak, Sayın İlci, başarılı olmuştur. Güler yüzlülüğü, çalışkanlığı,diyaloğa açıklığı, şeffaflığı ile alnı açık bir şekilde görev yapmıştır. Ona,Muş’taki görevinde de başarılar diliyorum.

Yeni İl Milli Eğitim Müdürü’nü de bekleyen yığınla sorunvar.

Şanlıurfa merkez ve ilçelerdeki okulların dersliklerindekiöğrenci sayılarından tutun, öğretmen açığı sorununa; mevsimlik işiçi ailelerinçocuklarından tutun, misafir öğrencilere; taşıma/servis sorunlarından tutun,eğitimle dolaylı olarak ilişkili olan trafik, elektrik kesintileri gibisorunlar bunların başında gelmektedir.

Yeni müdür hakkında öğrendiğimiz bilgiler, onun da yakalananbaşarıyı daha üst noktalara taşıyacağına dair umutlarımızı arttırmaktadır.

“…Tarihin sıfır noktası Göbeklitepe'nin bulunduğuŞanlıurfa'ya atanan Turan'ın, tarihi değerlere verdiği önem ise dikkat çekiyor.İstanbul'da tarihi okullarla ilgili çalışma yapan Turan iki ciltlik bir kitaphazırladı.

Tarihi kent Şanlıurfa için benzer bir çalışma yapıpyapmayacağı merak konusu olsa da, yaklaşık 5 yıl Şanlıurfa'da görev yapan Metinİlci gibi yeni müdürün de kente büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

 Metin İlci ile sonzamanlarda eğitim sıralamasında geri planda kalan Şanlıurfa'nın başarı çıtasıyükselmeye, Şanlıurfa eğitimdeki başarılarıyla adından söz ettirmeyebaşlamıştı. Turan'ın da başarı seviyesini yükseltip yükseltmeyeceği şimdidensosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu.

Şanlıurfa yeni Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan kimdir?

Şerafettin Turan Erzurum'da dünyaya geldi. Öğretmenlikhayatına 1990 yılında Batman'ın Sason ilçesinde başlayan Turan, burada 4 yılboyunca sınıf öğretmenliği görevinde bulundu. Ardından memleketi Erzurum'atayin edildi.

 İstanbul'da öğretmenlik,Tarihi Eserler Koordinatörlüğü ve İstanbul İl Özel İdaresi Eğitim KültürMüdürlüğünde bulunan Turan, tarihi eserlerle ilgili birçok projede görev aldı.

2009 Eylül ayında İstanbul İl Milli Eğitim MüdürlüğündeKoordinatör Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Turan, daha sonra Konya MilliEğitim Müdürü olarak atandı.

Konya Milli Eğitim Müdürü iken 7 ay sonra hastalığınımazeret göstererek görevinden istifa etti.

Turan daha sonra İstanbul il Milli Eğitim yardımcılığıgörevine atandı. Tarihi eserlere verdiği önem doğrultusunda örnek bir çalışmayaimza atan Turan'ın hazırlamış olduğu ''Tarihe Tanıklık Eden Okullar'' adlı ikiciltlik kitap Bakanlık tarafından yayımlandı…“ (9 Ocak 2017/AJANS URFA)

Yeni Müdürümüze yeni görevinde başarılar diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6