‘’ Eyiman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi oruç size de yazıldı. Umulur kisakınırsınız.’’

  Oruç ayı,arınma ayıdır. Bedenimizi aç bırakarak açları, yoksulları anlama, onları görmeayıdır. Oruç ayı insanlaşma, insani yönümüzün ölüp ölmediğinin farkına varmaayıdır. İnsanı insan yapan değerleri temsil edip etmediğimizi veya bu değerleriayakta tutmak için var gücümüzle mücadele edip etmediğimizi test etme ayıdır.

  Bu ayda bedensükût eder, vicdan konuşur. Tensel arzular gemlenir duygular hareket eder.Hayatın tüm debdebesi, keşmekeşi muhteşem bir sükûna erer. Adeta fırtınasonrası dingin bir deniz havası oluşur. Hareketler daha ağır, konuşmalar dahaaz, düşünceler daha derindir.

  Oruçta varlıkyeniden keşfedilir. İnsan kendi varlığının farkına varır. Yılın tümkoşuşturmacalarının, anlamsız kaygılarının insan ruhunda bıraktığı kir-pasları,kötülükleri derinden hissederek temizler. Ruhunu, vicdanını kontrol ederekderin sancılarla, zorlu bir onarma sürecine girer.  Acziyetini görür, muhtaç olduğunu yeniden farkeder.

  Oruçlu insanaçlığın, yoksulluğun/ yoksunluğun ne olduğunu duyumsar. Uzaktan ve yakındanyankılanan feryatları duyar. Bir deri bir kemik kalmış açları, evinde aşpişmeyen yoksulları, ailesinin iaşesini karşılayamayan ve bu nedenle isyankârolan, adalet denilince ters ters bakan babaları görür. Görürde yüreği yanar.  Belki de bu nedenle komşusuna bir tabak yemekgötürme ihtiyacı hisseder.

  Oruçlu insanhak, hukuk, adalet, paylaşım denilince daha hassas olur.  Ezilen insanların hakkını, hukukunu,özgürlüğünü kutsal sayar. Oruçlu insan kendi varlığı dışında da varlıkolduğunu, kendisinin her şey olmadığını görür. Renk körü olur, mezhep körüolur, ideoloji körü olur. Varlığın tek sahibi vardır. Diğer bütün varlık eşitolarak yaratılmıştır.

  Mesele özedönüştür, Allah’ın insanı üzerinde yarattığı saf insani öze. Mesele her günsahurda ve iftarda yiyeceğimiz türlü türlü yiyeceklerin hesabını yaparakgünümüzü bitirme meselesi değildir. Oruçlu günlerimizde toplumsaleşitsizlikleri, haksızlıkları, yoksullukları, yozlaşmaları, her türlü baskı veadaletsizliği görmüyorsak ya da görüp de umursamıyorsak, vicdanımız sızlamadanyüreğimizde acı hissetmeden yaşıyorsak…


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.