Yenilenebilir enerji, günümüzde gittikçe öneminiartırmaktadır. Şanlıurfa, bu konuda önemli bir potansiyele sahiptir çünkügüneşten yararlanabilecek gün bakımından Türkiye ortalamasının çok üzerinde biryerde bulunmaktadır.

Türkiye gibi petrol ve doğalgaz kaynakları gibi enerjirezervlerinin olmadığı ülkeler, özellikle yenilenebilir enerji konusunda dahagayretli olmalılar.

Özellikle GAP Bölgesi’nin bu sektörde olması gereken yerdeolmadığı açıktır.

Artan büyüme ve kalkınma hızı, elektrik enerjisine dahafazla ihtiyaç duyulmasını da beraberinde getirmektedir. Bir yandan ihtiyaçartarken farklı alternatifleri devreye koyamadığımız için mevcut ihtiyacı bilekarşılama konusunda sıkıntılar yaşanmakta, bu ve buna bağlı olarak çeşitlisorunlar artarak devam etmektedir.

Elektrik kesintilerinin meydana getirdiği mağduriyetlerdentutun da, sağlıksız elektrik üretimine kadar bu konuda yığınla sorununçözümlenmesi zaman bırakılmayacak boyutlara ulaşmıştır.

Bizi dışa bağımlılıktan kurtaracak, çevreyi kirletmeyecek veenerji sorunumuzu köklü şekilde çözecek yöntemlerin başında, geri dönüşümprojeleri gelmektedir. Çağımızda giderek nem kazanan geri dönüşüm projeleribakımından Urfa’mız olması gereken yerde değildir.

Özellikle güneş enerjisinden elektrik üretmeye yönelikçalışmalar tatmin edici ve sorunlarımızı sonlandırıcı tarzda ve orandagerçekleşmemektedir.

Bunun birçok nedeni vardır. Uygulanan ekonomik ve sosyalpolitikalarla ilgili olan kısmı, maliyetlerle ilgili olan kısmı var. Bir kerebu konuda sermaye yatırımları önemli olsa da küçük ölçekli projelerin dedesteklenmesinde yarar görmekteyim. Önemli olan sadece bol elektrik üretmekdeğil; vatandaşın, elektrik enerjisini kolay, ucuz ve kesintisiz kullanmasıdır.

Bu konuda bazı firmaların Şanlıurfa'ya Güneş Enerji SantraliGES URFA'yı kurduklarını biliyoruz. Bazı firmalar bu konuda staj ve iş imkanıvaad ederek çeşitli eğitimler vermeye talip olduklarını duyurmaktalar. Bu tarzhaberler ve girişimler az da olsa var ancak yeterli değil.

Türkiye bazında, makro projelerle konuya yaklaşılmalı.Yenilenebilir enerji ile ilgili kapsamlı bir kurumsallaşmaya gidilmelidir.Sadece firma menfaatleri değil; halkın elektrik enerji ihtiyacı ve bu konudaçektiği sıkıntılar öncelikli olmalıdır.

AR-GE çalışmaları ile yeni teknolojiler peşinde koşmalı,Türkiye’nin bu bağlamda bir haritasını çıkararak mevcut imkânlarlayapılabilecekleri bir plan dahilinde belirleme yoluna gidilmelidir. Çiftçi vesanayicimiz başta olmak üzere, kendi elektriğini üretmek isteyen vatandaşlarayönelik destekler artırılarak, önlerindeki bürokratik engeller kaldırılmalıdır.

Elektrik dağıtımı, şirketlerin elinden alınmalıdır.

Yenilenebilir enerji sektörüne yönelik kadroların, teknikelemanların yetiştirilmesi ve bu konuda toplumda bir bilinç oluşturma anlamındaçalışmalar oldukça önemlidir.

Bu sektörün geliştirilmesinin iş imkanlarını çoğaltacağı daunutulmamalıdır.

Sonuç olarak bu konuda, sadece vatandaş değil, Belediyeler,STK’lar ve bazı odalar ile üniversitelerin de taşın altına ellerini koymaları,sanayi bölgelerinde ilgili kurum ve kuruluşlarla organizeli birimleroluşturmaları yararlı olacaktır.

Mevcut santrallerimiz, doğayı oldukça kirletmekte vesağlığımız tehdit etmektedir. Rüzgar ve güneşten yararlanmak gibi yollara başvurmak akıllıca ve kendini dayatan bir gereklilik.

Urfa olarak bu konuda sesimizi daha da yükseltmemizyararımıza olacaktır. Sadece sesimizi yükseltmek değil, bu konuda çalışmalar dayapmak da tabii.

Bu konuda Urfa’mızın bir an önce hak ettiği yere gelmesidileğiyle.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.