Yiyeceklerin üretiminde ve tüketiminde hijyen ve temizlik çok önemlidir. Hijyen, gıda maddelerinin güvenilir olarak tüketime sunulması ve sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü olarak tanımlanabilir. Gıda güvenliğinin sağlanması ve görsel açıdan düzen ve tertibin oluşturulmasının sağlanması, ayrıca mikropları, üretim alanından ve gıdalardan uzak tutabilmek, gıda üretimi yapılan alanın sürekli temiz tutulması ve kullanılan bütün araç, gereç takım ve donanımların sık sık etkin bir arınık işleminden geçirilmesi, çalışan personelin de temizlik ve hijyen konusunda kurallara uymaları ile mümkündür. Gıdalar kolaylıkla mikropların bulaşmasına maruz kalarak bozulmaya meyledebildiğinden, gıda hazırlanması için kullanılan her yüzey çok temiz tutulmalıdır. Her bir gıda kırıntısı, kalıntısı veya noktasını mikropların potansiyel bir kaynağı olarak düşünebiliriz.

Yiyecek ve içecek üretimi yapanlar tüketicileri, temizlik ve hijyenin sağlanarak üretim yapıldığı yönünde inandırmaları gerekir. Yiyeceklerin üretildiği yerler insanların görebileceği bir şekilde olursa, sağlığa uygunluk ve temizlik gibi hayati, öneme sahip konularda şüpheler asgariye indirgenmiş olur diye düşünmekteyim. Değim yerinde ise şeffaf olmalıdır üretim alanları. Mesela bir fırında unun bekletildiği yer, hamurun yoğrulduğu ünite, hamurun dinlendirildiği ve bekletildiği tezgâh insanların gözünün önünde olmalıdır. Aradaki duvarlar kaldırılmalıdır ki dışarıda ekmek almak için bekleyen vatandaşlar hamuru yoğuranın, taşıyanın, işleyenin nerede nasıl ve hangi şartlarda nasıl bir temizlik içinde işini yaptığını görsün. Ekmeği yiyecek olan hamurunun nasıl hazırlandığı görme hakkına sahip olmalıdır. Geniş bir salon düşünün ki, arada duvarlar yok. Ayrı odalarda değil, her şey gözler önünde. Hamur yoğruluyor, kesiliyor ve işleniyor. Veya yemeklerin insanların görebileceği şekilde hazırlandığı, imalat yeri ile teşhir ve servis alanının aynı olduğu pastaneler veya lokantaların daha güven vereceği kanaatindeyim. Böyle olursa, insanlar gönül rahatlığı ile hiçbir şüpheye mahal kalmadan yiyeceklerini yerler. İmalatın şeffaf olması durumunda çalışanlar da temiz olmak için ayrı bir çaba göstereceklerdir. O zaman belki de özel kıyafetleri içinde başında kepleri, ellerinde steril eldivenleri, ağızları ve burunlarını maskelemiş, ayaklarında özel ayakkabıları veya galoşları ile imalat yapan gıda imalatçıları ve tezgahların pırıl pırıl olduğu, araç gereçlerin otoklav içinde dezenfekte edildiği hijyenin tam sağlandığı imalat yerlerini daha çok görmek mümkün olabilir.

Yiyecek imalatı yapan personelin giysileri ve personelin görünümü hijyen kurallarına uygun (el tırnak temizliği, saç tıraşı uygun ve temiz) olduğu, kirli personel kıyafetleri mutfak ve depo alanları dışında kapalı şekilde muhafaza edildiği, tırnaklar kısa ve temiz olduğu, her yıkamada fırçalandığı, üniformaların temiz ve düzenli olduğu, ceplerinde sigara ve çakmak gibi malzemelerin bulundurulmadığı ve Ayakkabılar ve terlikler yıpranmamış ve temiz olduğu, Personel sağlık muayeneleri ve kontrolleri düzenli ve zamanında yapıldığı.(3 ayda bir portör muayenesi ve yılda bir kere akciğer grafisi yapılmalı), Yiyecek imalatı, servisi veya satışının yapıldığı yerlerde soyunma odalarının olduğu ve temiz ve düzenli tutulduğu, hatta tuvaletlerin temiz ve kokusuz, sifonun çalışıyor olduğu, yer ve duvar temizliğine özen gösterildiği, her türlü olumsuzluğun ortadan kaldırılması için azami gayret gösterildiği imalat yerlerinin varlığı insanların rahat ve güvenli bir yaşama içinde olması anlamına gelir.  Bu işletmelerin para kazancı da o oranda fazla olur. İnsanlar böylesine davranan güvenilir yerleri daha çok tercih edecektir. Müşterilerin de sağlıklı yaşamdan dolayı hem verimlilik artar hemde sağlık harcamaları azalır. Ünlü düşünür Goethe der ki; “İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını korumak için paralarını harcarlar” Hem paranın harcanmaması ve hemde sağlığın korunması alınabilecek basit önlemlerle oluyorsa neden alınmasın?

Lokanta, pastane, fırın başta olmak üzere, yiyecek imalatı yapan yerlerde yiyeceklerin hazırlanması, işlenmesi, pişirilmesi, sebzelerin doğranması mutlaka halkın görebileceği bir mahalde yapılması gerekir. Böyle olursa temizlik ve sağlık konusundaki şüpheler kısmen de olsa ortadan kalkabilir. Tüketici de biraz daha  gönül rahatlığı içinde olur.

Afiyette kalın

samburek47@gmail.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.