Teknolojik ve bilimsel gelişmeler hayatın önemli birrahatlığa kavuşmasını sağlarken, bir yandan da ciddi sıkıntıların ortayaçıkmasına yol açmaktadır. İnsan beslenmesine esas olan yiyeceklerde oldukçabüyük çaplı teknik gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmelerin en önemliayaklarından biri de bazı yiyeceklerin kendi doğal lezzetinin yanı sıra ekolarak aromasını arttıran bazı maddelerin eklenmesidir. Bu maddelerden enönemlilerin başında Monosodyum glutamatgelir. Ambalajlı bazı gıda maddelerinde (Cips vb.)içindekiler bölümüincelendiğinde E621 veya  MSG olarak yer aldığı görülür.

MSG olarak bilinen Mono sodyum Glutamat, glutamik asidin anyonik formu olan veglutamat denilen bir tuzudur. Glutamik asit,proteinleri oluşturan 20aminoasitten elzem olmayan bir aminoasittir. Gıda katkı listesinde E-621 olarak sınıflandırılmış bu madde, gıdalarda aroma arttırıcı olarakkullanılır. Gıdaların orijinal tadını arttırarak daha lezzetli hâle getiren bumadde,Uzakdoğu mutfağında yoğun olarak kullanıldığından Çin tuzu olarak da adlandırılmaktadır.(http://tr.Wikipedia.org/Wiki/Monosodyumglutamat)

Glutamat aynı zamanda gıdaya umami diye adlandırılanfarklı bir tat katar. Bilimsel olarak bu tat beşinci tat olarak acı, tatlı,tuzlu, ekşinin yanında kabul edilir. Glutamat proteinin ana bileşenidir. Hemenhemen bütün protein içeren gıdalarda (et, kümes hayvanlarının etleri, denizürünleri) doğal olarak bulunur.(http://www.food-info.net)

Önceleri sadece cipslerde kullanılan bu madde dahasonra etlerin marinasyonunda (Terbiyelenmesinde) bile kullanılmaya başlandı.Serbest dolaşan köy tavuğu etini andırmaya çalışması amacıyla çiftlik üretimitavuk etlerinin ızgara edilmeden önce marine edilmesinde kullanılmasıylaambalajlı fabrikasyon gıdaların dışında da kullanılmaya başlandı.

Yiyecek ve içecek maddelerine yaratıcısı tarafındanyeterince ve gerektiği kadar aroma maddesi yerleştirildiği halde bununlayetinmeyerek daha fazla lezzet aramak ve bu amaçla bazı değişiklikler yapmak,yada bazı eklentiler yapmak maddenin tabiatına aykırı bir durum olarak damütalaa edilebilir. Bu durumda maddenin fıtratı bozulacağından fayda yerinezarar vermesi tartışılır bir durum halini alır. Nitekim bu konuda bazı bilimadamları tür katkı maddelerinin zararlı olduğu konusunda fikir beyanetmişlerdir.

Mono Sodyum Glutamat olarak bilinen maddenin insansağlığı açısından oluşturabileceği bazı zararlarını şu şekilde sıralamakmümkündür.

-Bu madde nörotoksin. Sinir hücrelerine zarar veriyor. Yol açtığı hastalıklarmerkezi sinir sistemi tahribati ve buna bağlı olarak Alzheimer, Parkinson,Huntington hastalıkları, Sara (epilepsi).
- Retinal dejenerasyon (göz retina tabakası hasarı)
- Yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite
- Büyüme hormonu baskılanması
- Pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet
- Böbrek ve karaciğerde hasar
- Bu madde hamilelerde plasenta bariyerini geçebiliyor yani bebek de aynıetkilere maruz kalabiliyor. (http://www.gidaraporu.com)
  Özellikle cips türü bazıgıdaların aşırı tüketiminden çocukları alıkoymak gerekmektedir.Okullarınaçılmasının yakın olması dolayısıyla konu daha hassas bir zemindebulunmaktadır. Genellikle okula aç bir şekilde giden öğrenciler bir süre sonraaçlık duygusunu bastırmak için okul kantinine gider. O anda gördüğü tüm abur cubur,sayılabilecek renkli kâğıtlara jelâtinlere sarılı albenili cips, bisküviçikolata vb. gıdalardan almak ister. Öğrencilerin beslenme ihtiyaçları içinbaşvurdukları okul kantinlerinde satılan yiyecek ve içeceklerin kalite durumu,bunların temizliği, kantin mekânlarının sağlığa uygunluk ve sanitasyonaçısından uygunluğu gibi özelliklerde sağlıklı beslenme konusunda önemlidir.Bunun yanında çocukların özellikle zararlı gıdalar konusunda bilinçlendirilmesigerekir. Genellikle “bilinçlenmek” veya “kaliteli gıda” kavramlarından söz edinceinsanların aklına satılan yiyeceklerin markaları gelmektedir. Markası ne olursaolsun sağlıklı beslenmeden kasıt, özellikle çocukların büyüme ve gelişmeevresinde vücut fonksiyonları ile uyumlu besinlerin alınması algılanmalıdır.Çocukların sağlıklı olabilmeleri için ebeveynlerin öncelikle yapması gerekenşey, çocuklara “iyi yiyecekler” yedirmektir. Kuru incir, kuru kaysı, kuru üzüm,ceviz, fındık gibi yiyeceklerin yanı sıra, haşlanmış nohut, fasulye veyabarbunya pilaki, haşlanmış ve hafif sote edilmiş et veya tavuk tan hazırlanacakbir dürüm, pilav, makarna, salata gibi gıdalardan beslenme hazırlanabilir.Gazlı içecekler veya hazır meyve suları yerine taze sıkılmış meyve suları, süt,ayran veya pekmezi sulandırarak hazırlanacak bir şerbet veya nar pekmezi gibidoğal konsantrelerden sulandırılarak elde edilebilecek çeşitli şerbet türüiçecekleri tüketmeye alıştırılmalıdır. Hiç bir şey yoksa bile, ekmekdoğrayarak, üzerine salça, soğan, bazı baharatlar ve yağdan elde edecekleri birsos dökerek hazırlayacakları yiyeceği çocuklarına beslenme olarak vermeleri eniyi hazır gıdadan daha sağlıklı olur.

Afiyettekalın.

samburek@gmail.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.